Lietuvas pašvaldībās izveidotajās komandantūrās pērn militārajām apmācībām reģistrējušies 6500 pilsoņu, no kuriem 162 jau ir pabeigušo pamata militāro sagatavošanu, liecina Lietuvas Aizsardzības ministrijas dati.
"Pašlaik atlases procedūru komandantūrās veic vairāk nekā 2100 kandidātiem. Ap 500 no viņiem jau ir veikta medicīniskā pārbaude un 2025.gadā viņiem tiks piedāvāts piedalīties desmit dienu pamata militārajā sagatavošanā. 2024.gadā pamata militāro sagatavošanu jau pabeiguši 162 cilvēki, un lielākā daļa no viņiem turpina piedalīties komandantūras darbībā, informēja ministrijā.
Plānots, ka šogad uz pamata militāro sagatavošanu tiks aicināta apmēram viena rota mēnesī, kas nozīmē, ka gada laikā varētu apmācīt ap 1000 cilvēkiem.
"Militārās komandantūras būs un paliks svarīga saikne starp civilo un militāro vadību, kas apvieno un īsteno armijas un sabiedroto nepieciešamos mobilizācijas pasākumus. Militārās komandantūras miera laikā nodrošina gatavību tūlītējai reaģēšanai," teica aizsardzības ministra vietnieks Toms Godļausks.
"Tuvākajā laikā plānojam nostiprināt komandantūru strukturālās un organizatoriskās izmaiņas valsts aizsardzības sistēmas pamatstruktūrā un paātrināt rezerves dienesta veidošanu," viņš piebilda.
Aizsardzības ministrijā norādīja, ka reģistrētās personas tiks aicinātas piedalīties mācībās militāro komandantūru militāro vienību sastāvā no trim līdz desmit dienām gadā. Mācību laikā tiks nodrošināti ieroči un ekipējums.
Komandantūras pašvaldībās tika izveidotas pērn. Tās darbojas arī miera laikā, un kara gadījumā tās būs saikne starp valsts bruņotajiem spēkiem un pilsoņiem, kuri var aizstāvēt valsti ar ieročiem.
Kara gadījumā komandantūrās reģistrētie pilsoņi palīdzēs savu pilsētu vai rajonu aizsardzībā, apsargās nozīmīgus objektus savas dzīvesvietas tuvumā, veidos kontrolpunktus, nodrošinās komandantstundas ievērošanu, cīnīsies pret nelegāliem bruņotiem grupējumiem un izpildīs citus Lietuvas armijas uzdevumus.
Komandantūru pakļautībā būs vienības, ko veidos rezerves karavīri, zemessardzes - Strēlnieku savienības - biedri, kā arī visi ieroču īpašnieki, arī mednieki.
Miera laikā komandantūrās strādā profesionālie karavīri, apmācītie rezerves karavīri, Strēlnieku savienības komandantūras strēlnieki un civiliedzīvotāji. Miera laikā to militāro apmācību nodrošina brīvprātīgie valsts aizsardzības spēki.