Pasliktinoties laikapstākļiem, arvien pieaug saslimšanu skaits ar dažādiem vīrusiem, tostarp koronavīrusu. Daudzi cilvēki šo infekciju pārslimo viegli, taču ārsti uzsver, ka neviens nav pasargāts no slimības sekām, raksta lrytas.lt.
"Normāla elpošana, sirdsdarbība, enerģijas līmenis neatjaunojas, cilvēki pēc tā sauktā garā covida guļ sliktāk", sacīja virusologs prof. Sauļus Čaplinskas no Lietuvas, un piebilda, ka līdzīgas sekas var izraisīt arī citas vīrusu infekcijas.
"Simptomiem, ko izraisa ne tikai Covid vai gripa, bet arī citas saaukstēšanās slimības, ir ilgtermiņa sekas. Tās ir tālejošas sekas, kas pasliktina dzīves kvalitāti," brīdināja profesors un atgādināja, ka pandēmijas apstākļos koronavīrusu mēdza salīdzināt ar gripu, mazinot tā risku, tomēr tā nav taisnība - koronavīrusa nodarītais kaitējums cilvēka organisma sistēmām ir lielāks nekā no citām saaukstēšanās slimībām.
Profesors atgādināja, ka, jūtot vīrusu slimības simptomus, testu var veikt mājās.
"Ja jūs dodaties pie ārsta un jau zināt, kāds vīruss izraisīja slimības simptomus, viņš var nozīmēt konkrētu ārstēšanu, kas ir efektīva," uzsvēra S. Čaplinskas. Viņaprāt, tests būtu jāveic vairāk nekā vienu reizi - iespējams, ka pēc negatīva rezultāta saņemšanas un atkārtotas pārbaudes dažas dienas vēlāk tiek konstatēta Covid-19 infekcija. Tas notiek tāpēc, ka organisms sācis izstrādāt vairāk vīrusa.
"Kas attiecas uz koronavīrusa vakcīnu - jā, tā bija milzīga peļņa farmācijas uzņēmumiem, bet tas nenozīmē, ka šī vakcīna nav vajadzīga. Tie cilvēki, kuri joprojām saka, ka tas ir tikai "bizness", kļūdās, neredzot, ka reālie dati skaidri liecina par koronavīrusa vakcīnas efektivitāti un drošību,” sacīja profesors.
Viņš skaidroja, ka pēc inficēšanās ar koronavīrusu imūnaizsardzība saglabājas aptuveni 7 mēnešus. Tiesa, tas nenozīmē, ka cilvēks ir pasargāts no inficēšanās, taču nopietnas saslimšanas iespējamība ir ievērojami mazāka.
Šobrīd lietoto vakcīnu aizsardzība ilgst vēl ilgāk - 9 mēnešus. Tiesa, imunitātes noturība, kā atzīmēja profesors, ir atkarīga arī no imūnsistēmas vispārējā stāvokļa. Piemēram, jauniešiem būs ilgāka aizsardzība pret koronavīrusu. Kā uzsvēra S.Čaplinskas, šobrīd ir vērts vakcinēties ne tikai pret gripu un pneimokoku infekciju, bet arī pret koronavīrusu. "Vecāka gadagājuma cilvēki un tie, kuriem ir nopietnas blakusslimības, neatkarīgi no vecuma, ir riska personas,” uzsvēra profesors. Viņš skaidroja, ka tuvākajos mēnešos apstākļi koronavīrusa izplatībai būs ārkārtīgi labvēlīgi.
"Lielākā daļa cilvēku ir noguruši no pandēmijas, no brīdinājumiem par to, ka jābūt piesardzīgiem,” piebilda profesors.
"Ja jūtat slimības simptomus, labāk atturēties no sabiedrisko telpu apmeklēšanas, nevis izplatīt slimību. Ja nav iespējams palikt mājās, ir svarīgi valkāt medicīnisko masku. Bet es domāju, ka mēs neatgriezīsimies pie tādām muļķībām, kad cilvēki staigāja ārā ar sejas masku," piebilda S. Čaplinskas.