Globālā sasilšana varētu mainīt alus kvalitāti un garšu, brīdinājuši zinātnieki, vēsta bbc.com.
Jauns pētījums atklāj, ka Eiropas apiņu daudzums, kas piešķir alum raksturīgo rūgteno garšu, samazinās - tiek prognozēts, ka karstākas, garākas un sausākas vasaras pasliktinās situāciju, kā rezultātā alus varētu kļūt dārgāks un tam, iespējams, mainīsies garša, ja alus darītāji sāks izmantot alternatīvas alus ražošanas metodes.
Apiņi ir viena no četrām svarīgākajām sastāvdaļām alus brūvēšanas procesā, līdzās ūdenim, raugam un iesalam. Tos pievieno pirms vārīšanas, lai pievienotu rūgtumu, bet var pievienot arī pēc tam, lai mainītu alus kopējo garšu.
Pētījumā, kurā tika aplūkots, kā aromātisko apiņu vidējā raža mainījusies laikā no 1971. līdz 1994. gadam un no 1995. līdz 2018. gadam, atklājās, ka dažos galvenajos apiņu audzēšanas apgabalos produkcija ir samazinājusies pat par gandrīz 20%.
Zinātnieki no Čehijas Zinātņu akadēmijas (CAS) un Kembridžas universitātes apliecina, ka pēdējos gados ražas samazināšanos ir noteikuši sausie apstākļi un klimata pārmaiņas, turklāt zinātnieki arī atklājuši, ka apiņu skābes, kas ietekmē alus garšu, ir samazinājušās augstāku gaisa temperatūru dēļ.
Mārtins Moznijs, raksta līdzautors un pētnieks no CAS, sacīja:
"Nespēja pielāgoties dažos apgabalos apdraudēs apiņu audzēšanas rentabilitāti. Sekas būs mazāka produkcija un augstāka cena alus darītavām."
Alus cena kopš pandēmijas 2020. gadā jau ir pieaugusi jau par 13% saistībā ar inflācijas izraisīto enerģijas izmaksu pieaugumu un gāzes krīzi pēc iebrukuma Ukrainā.