Ukrainas starptautiskie atbalstītāji trešdien kā "augstāko prioritāti" pārrunāja pretgaisa aizsardzības sistēmu piegādi Kijivai, turklāt ASV uzsvēra, ka Krievijas triecienu pastiprināšana ir tikai nostiprinājusi sabiedroto apņēmību palīdzēt kara plosītajai valstij.
Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Reznikovs uz jautājumu, ko viņš cer iegūt no NATO galvenajā mītnē Briselē notiekošās sanāksmes, atbildēja īsi un konkrēti: "Pretgaisa aizsardzības sistēmas".
ASV vadītā gandrīz 50 valstu grupa trešdien pulcējās Briselē, lai runātu par Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmu pēc tam, kad Krievija pēc Krimas tilta saspridzināšanas sāka intensīvu Ukrainas pilsētu apšaudi ar raķetēm.
ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins norādīja, ka pasaule atkal ir lieciniece Krievijas prezidenta Vladimira Putina "ļaunprātībai un nežēlībai", tomēr "Krievijas kārtējie uzbrukumi ir tikai padziļinājuši Ukrainas tautas apņēmību un vēl vairāk apvienojuši labas gribas valstis".
Arī ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs ģenerālis Marks Milijs pirms sarunām norādīja, ka gandrīz 50 valstis spriedīs par iespējām "uzlabot Ukrainas spējas aizsargāties, jo īpaši pret Krievijas gaisa un raķešu uzbrukumiem".
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis otrdien G7 valstu grupas līderus aicināja palīdzēt izveidot "gaisa vairogu" virs Ukrainas.
NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņoja, ka sarunās sabiedrotie runās par to, kā "palielināt atbalstu Ukrainai un augstākā prioritāte būs plašāka pretgaisa aizsardzība".
Viņa vērtējumā uzbrukumi Ukrainas pilsētām, kuros tika nogalināti civiliedzīvotāji un iznīcināta kritiskā civilā infrastruktūra, nozīmē, ka steidzami jānodrošina labāka pretgaisa aizsardzība.
Tomēr diplomāti atzinuši, ka Rietumvalstīm ir grūtības vienoties par modernāku sistēmu nosūtīšanu uz Ukrainu.
Vācija piegādājusi Ukrainai pirmo vidējas darbības rādiusa sistēmu "Iris-T" vēl pirms tā nonākusi Bundesvēra rīcībā.
Arī ASV meklē iespējas paātrināt pretraķešu un pretdronu sistēmas "NASAMS" piegādi Ukrainai. sagaidāms, ka pirmās no divām partijām Ukrainu sasniegs jau tuvāko nedēļu laikā. Nākamo sešu vienību piegāde būs ilgāka, jo tās vēl ir jāsaražo. Anonīmo avoti atklājuši, ka Vašingtona apsver iespējas pagaidām uz Ukrainu nogādāt Aukstā kara laika sistēmas "Hawk".
Ceturtdien gaidāma NATO valstu aizsardzības ministru sanāksme, kurā tiks runāts par iespējām atjaunot ieroču rezerves, kuras noplicinājis karš Ukrainā.
NATO dalībvalstis Ukrainai vairāk nekā septiņus mēnešus ilgušā kara laikā piegādājušas ieročus miljardiem eiro vērtībā, vienlaikus solot turpināt piegādes, lai ukraiņu spēki varētu atbrīvot krievu okupētās teritorijas.
Alianses ģenerālsekretārs uzsvēris, ka sanāksme notiek būtiskā brīdī, kad Putins ir paziņojis par sagrābto Ukrainas teritoriju aneksiju, lai gan Krievijas spēki kaujaslaukā cieš zaudējumus. Tāpat Putins izteicis neslēptus kodoldraudus.
Stoltenbergs piebilda, ka pagaidām nav pazīmju, kas liecinātu pat Krievijas gatavošanos kodoltriecienam. Viņš arī brīdināja, ka Krievija izjustu smagas sekas, ja izmantotu kodolieročus.