Armēnija apgalvo, ka Turcijas iznīcinātājs notriecis tās kaujas lidmašīnu

© REUTERS/SCANPIX/LETA

Armēnijas Aizsardzības ministrija otrdien paziņoja, ka Turcijas iznīcinātājs F-16 notriecis Armēnijas gaisa spēku kaujas lidmašīnu Su-25.

"Gaisa kaujas laikā Turcijas F-16 Armēnijas gaisa telpā notrieca Armēnijas gaisa spēku kaujas lidmašīnu Su-25, pilots gājis bojā," paziņoja ministrijas preses pārstāvis Šušans Stepanjans.

Pēc viņa teiktā, Turcijas iznīcinātāji F-16 otrdien nodrošinājuši Azerbaidžānas iznīcinātāju Su-25 un bezpilota lidaparātu "Bayraktar" triecienus pa Armēnijas apdzīvotajām vietām un Armēnijas bruņoto spēku daļām.

Turcijas iznīcinātāji izlidojuši no Azerbaidžānas pilsētas Gendžes lidlauka, pavēstīja Stepanjans, piebilstot, ka Armēnijas aviācija tobrīd sniegusi atbalstu tās pretgaisa aizsardzības spēkiem.

Turcija kā nepatiesus noraidīja Armēnijas apgalvojumus.

"Apgalvojums, ka Turcija notriekusi Armēnijas reaktīvo iznīcinātāju, ir absolūti nepatiess," paziņoja Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana biroja pārstāvis sakariem ar presi Fahretins Altuns. "Armēnijai ir jāatkāpjas no tās okupētajām teritorijām, nevis jāķeras pie lētiem propagandas trikiem."

Kā ziņots, svētdienas rītā uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākušās smagas kaujas. Abas puses karadarbības sākšanā apsūdz viena otru.

Abas puses ziņo par pretējai pusei nodarītajiem smagajiem zaudējumiem, kā arī par upuriem civiliedzīvotāju vidū.

Gan Armēnija, gan Kalnu Karabaha izsludinājušas karastāvokli un vispārējo mobilizāciju. Karastāvokli izsludinājusi arī Azerbaidžāna.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekad nav kontrolējusi Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par daļu no Azerbaidžānas un neviena valsts nav atzinusi šo reģionu par neatkarīgu valsti.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pirmo reizi pasludināja 1991.gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.

Pasaulē

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi trešdien četrpadsmito dienu pēc kārtas turpinājās protesti pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību (ES), savukārt Francijas prezidents Emanuels Makrons aicināja Gruzijas varas iestādes atbrīvot aizturētos demonstrantus.

Svarīgākais