Francijas parandžu aizliegumam var sekot pretreakcija

Francijas parlamenta pieņemtais parandžu valkāšanas aizliegums var izraisīt teroristu pretreakciju, šodien brīdinājuši Āzijas musulmaņu organizāciju pārstāvji, ziņo AFP.

Aizliegums pārkāpj Francijas postulētos cilvēktiesību ideālus, norādīja Indonēzijas musulmaņu augstākās garīdzniecības padomes pārstāvji. Bet Malaizijas opozīcijas partija pauda bažas, ka Francijas parlamenta lēmums var veicināt ekstrēmismu.

"Tas, ka Tuvo Austrumu musulmaņu sievietes valkā apģērbu, kas pilnībā aizsedz seju, ir daļa no viņu kultūras un reliģiskās pārliecības," skaidro Indonēzijas Ulemu padomes priekšsēdētājs Amidhans.

Savukārt Malaizijas opozīcijas Islāma partijas amatpersonas apliecināja, ka Francijas lēmums ir sadusmojis musulmaņus, turklāt var izraisīt teroristu uzbrukumus. Francijai vajadzētu vairāk saistīties ar musulmaņiem, nevis viņus atsvešināt.

Lēmums apdraud "daudzu organizāciju centienus mazināt plaisu Rietumu un islāma pasaules starpā", norādīja partijas viceprezidents Nasarudins Mats Isa.

Francijas parlamenta augšpalāta otrdien pieņēma likumu, ar kuru tiek aizliegta parandžas valkāšana sabiedriskās vietās. Ja vien likumu neatcels augstākie tiesneši, aizliegums stāsies spēkā nākamā gada sākumā.

Senātā likums tika apstiprināts ar 246 balsīm par un vienu pret.

Likuma tekstā nav pieminēts islāms, tomēr prezidenta Nikolā Sarkozī valdība sekmēja šī likuma pieņemšanu, lai pasargātu musulmaņu sievietes no tā, ka viņas tiek piespiestas valkāt seju pilnībā aizsedzošu apģērbu. Paredzēts sešus mēnešus ilgs periods, lai izskaidrotu sievietēm, kas valkā seju aizsedzošu apģērbu, ka viņām draud arests un soda nauda, ja arī turpmāk šādi ģērbtas parādīsies sabiedrībā.

Sievietēm, kas tomēr aizliegumu neievēros, jārēķinās ar 150 eiro (105 latu) lielu sodanaudu vai mācību kursu pilsonības jautājumos. Vīrietim, kurš būs piespiedis sievieti valkāt parandžu, var tikt piespriesta 30 000 eiro liela soda nauda un cietumsods.

Pasaulē

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi trešdien četrpadsmito dienu pēc kārtas turpinājās protesti pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību (ES), savukārt Francijas prezidents Emanuels Makrons aicināja Gruzijas varas iestādes atbrīvot aizturētos demonstrantus.

Svarīgākais