Japāna vakar atbrīvojusi 14 ķīniešu zvejniekus, kuru kuģītis pagājušonedēļ tika aizturēts Austrumķīnas jūrā pie salu arhipelāga, uz kuru pretendē gan Japāna, gan Ķīna. Kuģa kapteinis pagaidām palicis apcietinājumā, un Japānas varasiestādēm līdz 19. septembrim jāizlemj, vai uzrādīt viņam apsūdzību.
Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra Xinhua apstiprinājusi "nelikumīgi aizturēto jūrnieku" atbrīvošanu, norādot, ka zvejnieki vakar no Japānai piederošās Isigaki salas ar lidmašīnas līgumreisu nogādāti Ķīnā. Ceļā uz Japānu jau ir cits ķīniešu kapteinis un vairāki jūrnieki, kuriem būs dzimtenē jānogādā aizturētais kuģis.
AFP atgādina, ka pagājušonedēļ ķīniešu zvejas traleris netālu no Senkaku (japāņu versijā) jeb Diaiju (ķīniešu versijā) salām sadūrās ar diviem Japānas krasta apsardzes kuģiem, bet pēc tam tika aizturēts un aizvilkts uz Isigaki ostu. Incidents izraisīja lielu diplomātisko skandālu – Ķīnas Ārlietu ministrija pagājušonedēļ Japānas vēstniekam šajā valstī paspēja iesniegt četras protesta notas, savukārt Ķīnas valdība paziņoja, ka atceļ plānotās sarunas par strīdīgajām naftas un gāzes ieguves vietām Austrumķīnas jūrā.
Japānas valdības pārstāvis Jošito Sengoku vakar sasauktā preses konferencē gan izteica cerību, ka sarunas par kopīgu gāzes ieguvi (tiesa, nevis strīdīgo salu rajonā, bet citur Austrumķīnas jūrā) notiks, kā plānots, norādot, ka notikušajam incidentam nevajadzētu tās aptumšot.
Attiecībā uz aizturēto ķīniešu zvejas kuģa kapteini, viņš sacījis, ka šo cilvēku varētu apsūdzēt par pretošanās izrādīšanu krasta apsardzes virsniekiem, kuri pildījuši savus dienestu pienākumus – Japānas likumdošana šādos gadījumos paredz līdz trīs gadiem ilgu ieslodzījumu. Ķīnas Ārlietu ministrija jau paziņojusi, ka jebkādi pierādījumi, kurus notikuma vietā būs savākusi Japānas puse, nevar tikt uzskatīti par derīgiem, jo sadursme nav notikusi šīs valsts jurisdikcijā esošā teritorijā, vēsta AP.
RIA Novosti atgādina, ka strīdīgo arhipelāgu Japāna anektēja 1895. gadā, tad pat, kas ieņēma Taivānas salu. Pēc Otrā pasaules kara arhipelāgs, kas ir neapdzīvots, nokļuva ASV pārvaldē, bet 1972. gadā tika nodots Japānai. Šādu lēmumu neatzīst nedz Ķīna, nedz Taivāna.