Kamēr 23.jūnijā Latvijā cilvēku prātus nodarbinās, kur svinēt Līgo svētkus, Lielbritānijā notiks referendums par palikšanu Eiropas Savienībā. Lai arī aptaujās Brexit piekritējiem šobrīd ir neliels pārsvars, sporta totalizators 11.lv prognozē, ka Lielbritānija paliks ES, novērtējot šādu scenāriju ar 70% varbūtību jeb likmes koeficientu 1.35.
Publiskajā telpā notiekošajās diskusijās palicēju galvenais arguments ir graujošās sekas britu ekonomikai, ko radīs ES atstāšana. Tikmēr oponenti runā par nepieciešamību ierobežot migrāciju un lielo atkarību no Briseles birokrātiem, uzsverot, ka sagaidāmās ekonomiskās grūtības būs tā vērtas. Lai arī izstāšanās iespēja tiek vērtēta salīdzinoši pieticīgi, panākumus gūst arī Brexit kampaņas rīkotāji, jo vēl maija vidū bukmeikeri Lielbritānijas palikšanu ES vērtēja pat ar 80% iespējamību (likmes koeficients 1.15).
"Šobrīd 15% no vēlētājiem nav izlēmuši, kā balsot 23.jūnijā, un tas būs izšķirošais faktors referenduma iznākumā," stāsta 11.lv totalizatora vadītājs Toms Piliksers. "Arī daudzi balsotāji par palikšanu ES nav apmierināti ar lēmumu pieņemšanas kārtību ES un šo referendumu izmanto kā iespēju paust savu neapmierinātību. Tomēr, nonākot pie vēlēšanu urnām, mūsuprāt, pārsvaru gūs prognozējama nākotne un pašu labklājība, nevis grūti izmērāma neatkarība no Briseles un neskaidra ekonomiskā nākotne."
Aptauju rezultāti rezultāti rāda, ka proprocionāli vairāk ES atbalstītāju ir turīgo vidū, bet īpaši daudz Brexit piekritēju ir starp trūcīgajiem vēlētājiem. Referendums jau šobrīd atstāj iespaidu uz finanšu tirgiem, kur sterliņu mārciņas vērtību būtiski ietekmē noskaņojums par iespējamo iznākumu balsojumā.
"Izstāšanās no ES ir bezprecedenta gadījums, tādēļ arī netrūkst dažādu scenāriju, kā tas varētu notikt," komentē Piliksers. "Saprotams, viena puse zīmē apokaliptisku ainu ar ekonomisko izolāciju un lielo korporāciju aiziešanu. Tikmēr otri kā piemēru min ES sadarbības modeli ar Norvēģiju un Šveici, lielās problēmas ekonomikā uzskatot par pārspīlējumu. Visam pa vidu vēl jautājums, kā tas atsauksies uz pašas Lielbritānijas vienotību, jo Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā vairākums vēlas saglabāt dalību ES. Katrā ziņā visi šie neskaidrie jautājumi nāk tikai par labu status quo piekritējiem."
Gaidāmais referendums ir viens no britu premjera Deivida Kamerona 2015.gada pirmsvēlēšanu solījumiem, ja viņa pārstāvētā Konservatīvā partija uzvarēs parlamenta vēlēšanās. 1975.gadā Lielbritānijā jau tika rīkots referendums par dalību ES un toreiz pārliecinošs vairākums atbalstīja palikšanu.