Skaistākās un iedvesmojošākās vietas Smiltenē

© Vladislavs Proškins/F64

6.lapa

Sašķeltā ģimene” uz Sibīriju aizvesto piemiņai

Piemineklis veidots 1941.‒1949. gada uz Sibīriju aizvesto piemiņai. Akmens ir sašķelts trijās daļās, kurās tēlnieks Indulis Ranka atveidojis mātes un bērna tēlus, tā parādot, ka ģimene tajā laikā bijusi sašķelta tāpat kā šis akmens. Piemiņas akmens atklāts 1990. gada 11. novembrī.

1998. gadā Smiltenes Tautas frontes pārstāvji uzaicināja mākslinieku veidot piemiņas akmeni, ko viņš uzskatījis par lielu pagodinājumu. Šajā darbā viņš varējis īstenot ieceres, ko neizdevās ielikt skulptūrā “Dainu kalns”. “ Ar katru dienu darbs pie šī akmens kļuva jo smagāks. Akmens nemaz tik viegli nepadevās, laikam jau arī melnie spēki negribēja atkāpties,” pieminekļa atklāšanā atmiņās dalījās Indulis Ranka. Iešķeltais akmens gulēja ceļa malā Raunas pusē “Vītolos”. Kad mākslinieks ieraudzījis plaisu akmenī, sapratis, ka tieši tas ir vajadzīgs. Sākumā bijis žēl akmeni tālāk šķelt, bet arī latvju tauta, lai arī cik skaista ir bijusi, tomēr tikusi šķelta. Pāri sašķeltajai ģimenei augstu debesīs raugās lauztās un sīkstās tautas nesamais krusts.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Novados

1625. gada 18. martā Kurzemes hercogs Frīdrihs Ketlers, atrodoties Grobiņas pilī, dāvāja Liepājai pilsētas tiesības un 20. martā tās robežu apstiprināšanas aktu. Atšķirībā no dažām citām senākām Latvijas pilsētām, par kuru dibināšanas gadu tiek uzskatīts pirmais to pieminējums rakstītos avotos, Liepāja savu dzimšanas dienu atzīmē juridiski pareizi – tad, kad pilsētai tika piešķirtas pilsētas tiesības, kas viduslaikos bija ļoti nozīmīgs akts, jo dzimtbūšanas apstākļos būtiski mainīja apdzīvotās vietas juridiski politisko statusu.