KNAB turpinās vērtēt bijušā Rīgas mēra Staķa komandējumus

© Neatkarīgā

Jau vairāk nekā mēnesi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) resoriskajā pārbaudē turpina vērtēt bijušā Rīgas domes priekšsēdētāja Mārtiņa Staķa darbības atbilstību likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” normām, izdodot rīkojumu par komandējuma noteikšanu pašam sev un ar to saistīto izdevumu apmaksu.

"Kamēr notiek pārbaude, KNAB plašāku informāciju saistībā ar to nevar sniegt. KNAB lietvedībā pašlaik nav neviena kriminālprocesa, kurā figurētu M. Staķis," atbildē "Neatkarīgajai" raksta KNAB Komunikācijas nodaļa.

Par to, ka KNAB sācis pārbaudi par M. Staķa komandējumiem, mediji ziņoja 7. jūnijā.

Komentējot KNAB sākto pārbaudi, M. Staķis aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka, ja viņš pareizi saprotot, tad pārbaude esot par to, ka viņš kā Rīgas domes priekšsēdētājs parakstījis rīkojumu par savu komandējumu, kurā devies pārstāvēt pašvaldību pēc Tamperes mēra Kalervo Kumola ielūguma.

M. Staķis atkāpies, bet domē - nesaskaņas

3. jūlija rītā M. Staķis paziņoja par atkāpšanos no Rīgas mēra amata, un 5. jūlijā par Rīgas mēra pienākumu izpildītāju kļuva Rīgas domes “Vienotības” frakcijas līderis Vilnis Ķirsis.

Rīgas domes ārkārtas sēde, kurā bija paredzēts ievēlēt Rīgas mēra pienākumu izpildītāju, sākās ar daudziem domniekiem negaidītu paziņojumu: nekāds balsojums nemaz neesot vajadzīgs. Izrādās, no rīta, pirms sēdes, trīs Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieki jau par visu vienojušies. No pašu vidus viņi trijatā par vietas izpildītāju iecēluši V. Ķirsi.

Ja divu mēnešu laikā netiks ievēlēts jauns Rīgas mērs, tad, visticamāk, notiks ārkārtas vēlēšanas.

Pēc V. Ķirša žurnālistiem iepriekš sacītā, Rīgas domes deputātiem ir jādara viss, lai nepieļautu ārkārtas vēlēšanas, jo tas varot novest pie "pretvalstisku spēku nokļūšanas pie varas galvaspilsētas domē", tāpēc "Jaunā vienotība" (JV), Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība (NA/LRA) un "Kods Rīgai" (KR) tagad nolēmuši uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu.

Lai gan ir sāktas sarunas par iespējamo sadarbību, Rīgas domē pašlaik turpinās nesaskaņas starp bijušajiem koalīcijas partneriem, frakcijām "Par/Progresīvie" (PP), "Jaunā vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un "Kods Rīgai".

Kamēr vēl vērtē, komandējumu jautājumu neskatīs

Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēdes darba kārtībā vēl Rīgas mēra M. Staķa (PP) laikā bija iekļauts ziņojums par amatpersonu komandējumiem.

Šo jautājumu no darba kārtības aicināja izņemt deputāts Viesturs Zeps (LA), pamatojot, ka arī viņš ir vērsies KNAB un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kas vērtē komandējumu organizēšanas likumību. V. Zepa ieskatā, kamēr nav veikta likumības izvērtēšana, jautājums par komandējumiem nebūtu skatāms. Skatot komitejas sēdē šo jautājumu, komandējumi tikšot legalizēti un situācija samudžināta, uzskata V. Zeps.

V. Zeps KNAB rosināja vērtēt domes priekšsēdētāja rīcības atbilstību likumam "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" un citiem normatīvajiem aktiem, kā arī izmeklēt, vai M. Staķa rīcībā ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

Vēstulēs V. Zeps informēja iestādes, ka pretēji pašvaldības nolikumā noteiktajam un līdzšinējai praksei citos sasaukumos M. Staķis, kurš ir arī Finanšu un administrācijas lietu komitejas vadītājs, apgājis noteikto kārtību un vienpersoniski lēmis par publisku līdzekļu piešķiršanu saviem komandējumiem 14 069 eiro apmērā un citu deputātu komandējumiem 54 181 eiro apmērā. Tādējādi esot apšaubāma visu komandējumu likumība.

Savukārt bijušais mērs M. Staķis pauda, ka šā jautājuma neskatīšana būšot nekorekta. Viņš par saviem komandējumiem esot atskaitījies, un šī esot iespēja atskaitīties vicemēriem un paskaidrot, kādēļ šie braucieni bijuši.

Komitejas deputāti nobalsoja par šī ziņojuma skatīšanas atlikšanu līdz brīdim, kad tiks saņemti ziņojumi, tostarp no pašvaldības izpilddirektora.

Jāpiebilst, ka Rīgas dome jūnija beigās uzdeva Rīgas pilsētas izpilddirektoram Jānim Langem līdz 28. jūlijam organizēt pārbaudi par Rīgas mēra M. Staķa iespējamiem pārkāpumiem komandējumu organizēšanā.

VARAM uzskata, ka M. Staķis tā nedrīkstēja rīkoties

Savukārt VARAM ieskatā M. Staķim nebija tiesību vienpersoniski attiecībā uz sevi izdot rīkojumu par komandējumu uz Tamperi, kur notika pasaules hokeja čempionāts, aģentūru LETA informēja ministrijā.

VARAM norāda, ka jautājums par rīkojumiem ir noregulēts Rīgas pašvaldības nolikumā, kurš paredz, ka par komandējumu lietderību un akceptēšanu lemj Finanšu un administrācijas lietu komiteja.

Vienlaikus ministrijas rīcībā esot informācija par 2023. gadā izdotu iekšēju normatīvo aktu par komandējumiem. Tas nav publiski pieejams, un Rīgas pašvaldība to VARAM neesot gatava uzrādīt, kamēr nav sagatavots oficiāls pieprasījums.

Kā “nra.lv” jau vairākkārt rakstīja, M. Staķis pats parakstīja rīkojumu par došanos uz Tamperi, kur tāpat kā Rīgā notika pasaules čempionāts hokejā un aizritēja noslēdzošās cīņas par medaļām.

Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais