Krišjānis Feldmans: mēs vēlamies, lai netiktu mainīta izpratne par to, kas ir laulības institūts

© Ieva Ābele/Saeima

Politiskā spektra konservatīvajam galam sevi pieskaitošās partijas jaunā ķīviņā ierāvis Tieslietu ministrijā topošais Civilās savienības likums. Nacionālā apvienība un Zaļo un zemnieku savienība pārmet Jaunajai konservatīvajai partijai, ka tā bruģē ceļu viendzimuma laulību leģitimizēšanai, savukārt konservatīvie ir pārliecināti, ka tie ir pēdējais bastions cīņā par laulības un ģimenes institūtu saglabāšanu esošajā juridiskajā rāmī.

Esot uzticīgai saviem ideāliem un priekšvēlēšanu solījumiem, partiju apvienība “Attīstībai/”Par!”” jau pirmajā 13. Saeimas pilnvaru pusgadā nāca klajā ar Dzīvesbiedru likumu, kura mērķis bija atzīt un aizsargāt tādu dzīvesbiedru savienību, kas nav laulība. Likumprojekts aizstāvētu arī laulībā neesošu heteroseksuālu pāru tiesības, taču sabiedrības daļa un Saeimas konservatīvākie politiskie spēki šo iniciatīvu primāri uztvēra kā viendzimuma pāriem mērķētu un pirmo soli uz viendzimuma laulību legalizēšanu iezīmējošu likumprojektu.

Attiecīgs arī bija 2019. gada 20. jūnija balsojums. No 83 balsojušajiem deputātiem tikai 23 - “Attīstībai/”Par!””, “Jaunā Vienotība” un pieci “Saskaņas” deputāti - balsoja par likumprojekta tālāku virzību. Pārējie, Jauno konservatīvo partiju, Nacionālo apvienību un Zaļo un zemnieku savienību ieskaitot, balsoja pret. Balsoja pret un solījās nekad neko tādu nepieļaut arī turpmāk.

Situāciju krasi mainīja Satversmes tiesa, kas 2020. gada nogalē atzina viendzimuma pāra tiesības uz bērna dzimšanas atvaļinājumu un norādīja, ka valsts normatīvajā bāzē ir daudz nepilnību, kas diskriminē viendzimuma pārus. Lai novērstu šīs nepilnības, Saeimai tika dots noteikts termiņš, kurš iztecēs šī gada 1. jūlijā.

Lai Satversmes tiesas identificētajai problēmai rastu risinājumu, iesaistot sabiedriskās organizācijas, tika izveidotas vairākas darba grupas, taču ar “likumprojekta projektu” klajā nāca Jaunās konservatīvās partijas pārziņā esošā Tieslietu ministrija.

Būtībā Tieslietu ministrijas likumprojekts ar maz ko atšķiras no 2019. gadā “Attīstībai/”Par!”” piedāvātā, bet tam tagad ir Jaunās konservatīvās partijas ciešs atbalsts. Tas izraisījis sašutumu Nacionālajā apvienībā un ZZS.

Viendzimuma laulības bīstoties

Nacionālās apvienības valdes loceklis Jānis Iesalnieks ir pārliecināts, ka Satversmes tiesas uzlikto pienākumu sakārtot viendzimuma pārus skarošos jautājumus varētu, veicot vien nepieciešamās korekcijas atsevišķos likumos, nevis radot vienu īpašu. Piemēram, jautājumu par bērna dzimšanas atvaļinājumu varot atrisināt darba likumā, ieviešot atbalsta personas institūtu. To turklāt varētu attiecināt ne tikai uz partneriem, bet arī tuvākajiem radiniekiem, draugiem, kas sniedz atbalstu bērna otra vecāka prombūtnē.

“Šī civilās savienības institūta galvenais kodols ir mātes un partnera attiecības, un šāds regulējums diskriminētu tās atbalsta personas, kurām ar māti nav nekāda veida pāra attiecības. Tiem nepienāktos atvaļinājums, un tā būtu diskriminācija reālajām atbalsta personām. Nacionālā apvienība nevar atbalstīt šādu diskriminējošu likumu un Saeimā to neatbalstīs,” saka J. Iesalnieks.

Viņš arī norāda, ka “likumprojekta projektā” iekļautās partneru tiesības un pienākumi ir ļoti līdzīgi laulībām. “Ja tā pavisam vēl nav, tad ar turpmākajām Tieslietu ministrijas iniciatīvām vai Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumiem tā būs. Jo,

ja valsts nosaka šādu partnerattiecību institūtu, tad tā tiesības jāpielīdzina laulībām raksturīgajām tiesībām. Šādas partnerattiecības viennozīmīgi noved pie viendzimuma laulību ieviešanas. Nacionālās apvienības pozīcija ir konsekventa un nemainīsies atšķirībā no citām partijām,”

ir pārliecināts J. Iesalnieks.

Par to, ka Tieslietu ministrijas izstrādātais civilās savienības “likumprojekta projekts” atvērs Latvijas durvis viendzimuma laulībām, ir pārliecināts arī ZZS valdes loceklis Edgars Tavars, kurš, pirms apgalvot ko tādu, ir konsultējies ar konstitucionālo tiesību ekspertiem. E. Tavars ir arī ZZS Saeimas frakcijas delegāts vienā no darba grupām. “Es neesmu gatavs balsot par laulības institūtam paralēla institūta izveidi - nedz es, nedz mani kolēģi nav gatavi atbalstīt likumprojektu šādā redakcijā,” saka deputāts un līdzīgi Nacionālās apvienības pārstāvim norāda, ka Satversmes tiesas uzdevumu Saeima varēja izpildīt, veicot grozījumus jau spēkā esošajos likumos. “Mēs jau sākām identificēt šos likumus, bet tad kā sniegs uz galvas nāk šī Tieslietu ministrijas iniciatīva,” viņš piebilst.

Aizsargājot, ne apdraudot

Šiem pārmetumiem, dēvējot tos par homofobijā balstītiem apsvērumiem, kategoriski nepiekrīt Jaunās konservatīvās partijas valdes loceklis Krišjānis Feldmans.

Viņš ir pārliecināts, ka tapšanas stadijā esošais likumprojekts nevis paver durvis viendzimuma laulībām, bet būs drošs sargs Satversmē nostiprinātajam ģimenes un laulības jēdzienam. Un tas tiks sasniegts, balstoties konservatīvajiem svarīgajos demokrātijas un tiesiskuma principos. “Mūsu partijas vērtību vidū ir demokrātija un tiesiskums, un man ir žēl, ka Latvijā ir partijas, kas atļaujas teikt, ka šie jautājumi nav svarīgi,” saka K. Feldmans.

Politiķis arī norāda, ka Satversmes tiesas spriedums nav vienīgais, kas vērsts uz viendzimuma pāru tiesību aizsardzību. Proti, Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments 2021. gada izskaņā atcēla administratīvās apgabaltiesas spriedumu un nodeva jaunai izskatīšanai lietu, kurā kāds viendzimuma pāris tiesājas ar valsti par savas ģimenes juridisku atzīšanu.

Tiesa konstatēja, ka pašlaik valstī trūkst normu viena dzimuma pāru attiecību reģistrācijas jomā, tāpēc AT norādīja - līdz brīdim, kad likumdevējs būs izveidojis atbilstošu tiesisko regulējumu, tiesas ar saviem spriedumiem var konstatēt, vai konkrētu personu attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes izpratnē, un šādi spriedumi aizstātu valsts īstenotu šo attiecību reģistrāciju. Reaģējot uz AT lēmumu, administratīvajā tiesā, lai tiktu atzīta to ģimene, vērsušies 26 LGBT kopienas pāri.

K. Feldmans skaidro: ja kādā no šiem procesiem pirms likuma pieņemšanas rezultatīvajā daļā nolems, ka konkrētais LGBT pāris ir ģimene, tad valstij būs jārēķinās ar šo spriedumu un šāds ģimenes modelis jānostiprina likumos.

“Aizsargājot ģimenes jēdzienu un laulības institūtu, mums kā intelektuāliem konservatīvajiem ir jādomā, kā to visu ierāmēt, nolikt kaut kādas robežas attiecībā uz visām tām lietām, kas mums draud (..) tikko spriedumā būs vārds “ģimene”, es gribēšu redzēt, kā šie politiskie spēki domās šo jautājumu atrisināt. Mēs vēlamies kontrolēt šo situāciju, aizsargāt jēdzienu izpratni, lai netiktu izvazāti šie jēdzieni, mainīta izpratne par to, kas ir laulības institūts,” saka tautas priekšstāvis.

Politika

Partijas “Latvija pirmajā vietā” (LPV) līderis Ainārs Šlesers neslēpj nodomu piedalīties nākamā gada 7. jūnijā paredzētajās Rīgas domes vēlēšanās. Viņš jau uzsācis savu priekšvēlēšanu aģitāciju, uzdodot toni visai kampaņai, kura, pateicoties tieši Šleseram, varētu būt atšķirīga no citām.