Atklāts politiķa vārds, kurš ātri sapratās ar Trampu un piespieda viņu mainīt nostāju Ukrainas jautājumā

© Scanpix

Eiropas valstu vadītājiem izdevās pārliecināt Trampu apbruņot Ukrainu un vienlaikus veikt spiedienu uz Putinu, lai tas apsēstos pie sarunu galda, raksta “The Wall Street Journal”.

Somijas prezidentam izdevās sadraudzēties ar Trampu golfa turnīra laikā Floridā. Savukārt Vācijas kanclers pirmo reizi apmeklēja Vašingtonu 5. jūnijā un kopš tā laika katru nedēļu sazinās ar ASV prezidentu. NATO ģenerālsekretārs vienmēr ir sūtījis Trampam glaimojošus vēstījumus un arī aktualizējis jautājumu par pamiera ievērošanu starp Irānu un Izraēlu. Daudzas Eiropas amatpersonas ir pastāvīgi kontaktējušās ar tiem amerikāņu politiķiem, kuri ir draudzīgi pret Ukrainu: ar Besentu, Rubio un proukrainiski noskaņotajiem senatoriem un kongresmeņiem. Taču īpaši izceļams Vācijas kanclers Mercs, kurš atrada kopīgu valodu ar Trampu ātrāk nekā viņa priekšgājēji. Galvenais faktors ir tas, ka kanclers solīja iegādāties amerikāņu ieročus. Bijušais Vācijas Aizsardzības ministrijas darbinieks Lange sacīja, ka turpmāk Mercs var piezvanīt Trampam tieši pa savu mobilo tālruni. Tiklīdz kļuva zināms, ka Pentagons ir apturējis militārās palīdzības piegādes Ukrainai, Mercs piezvanīja Trampam. Viņš atradās Ovālajā kabinetā kopā ar Hegsetu.

Finanšu ministrs nekavējoties paziņoja par savu gatavību iegādāties Ukrainai divas “Patriot” sistēmas uzreiz, jo Amerikas Savienotās Valstis bija apturējušas ieroču piegādes. Tieši tad Tramps pirmo reizi uzzināja par šo jaunumu. Pēc tam viņš sarunājās ar ASV Aizsardzības departamenta vadītāju, un Pentagons atsāka ieroču piegādes Ukrainai. Pēc Kremļa plašā uzbrukuma Kijivai Tramps pats piezvanīja Mercam, lai paustu savu neapmierinātību ar Putina rīcību. Tieši tad ASV prezidents deva zaļo gaismu pretgaisa aizsardzības sistēmu pārdošanai Vācijai. Baltā nama vadītājs piedāvāja iegādāties nevis divas, bet piecas “Patriot” sistēmas uzreiz. Ir zināms, ka Vācija nodos Kijivai divas savas sistēmas un vēlāk iegādāsies aizvietotāju Amerikas Savienotajās Valstīs. Norvēģija iegādāsies vienu sistēmu. Kanāda, Dānija un Somija varētu pievienoties vēl ar divām sistēmām, raksta “Dialog UA”.

Pasaulē

Daudziem neatbildēts jautājums ir: kas pēkšņi lika mainīties ASV prezidentam Donaldam Trampam. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) majors, Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš TV24 sacīja, ka politiskie analītiķi uzsver trīs galvenās lietas – necieņu no Krievijas prezidenta Vladimira Putina, ASV ieroču varenības demonstrēšanu Irānā un izpratni, ka Putins runās tikai tad, kad saskarsies ar reālu militāru spēku.