Bijušais Lielbritānijas sauszemes spēku komandieris uzskata, ka Lielbritānija varētu kļūt par pirmo Krievijas agresijas mērķi pēc kara Ukrainā, raksta “Dialog UA”.
Britiem vajadzētu gatavoties karam ar Krieviju nākamo piecu gadu laikā, brīdinājis bijušais Lielbritānijas sauszemes spēku komandieris ģenerālis Patriks Sanderss. Intervijā laikrakstam “The Telegraph” viņš sacīja, ka tiešas sadursmes ar Krieviju iespējamība pirms 2030. gada ir ārkārtīgi augsta un valstij ir jāveic steidzami pasākumi. Pēc ģenerāļa teiktā, ja Putins pārtrauks militārās darbības Ukrainā, tad pēc dažiem mēnešiem Krievijai būs iespēja veikt ierobežotu uzbrukumu kādai no NATO valstīm. Šajā gadījumā Londonai būs pienākums reaģēt, un šādi draudi varētu kļūt par realitāti jau līdz 2030. gadam.
Sanderss uzsvēra, ka Lielbritānijai jāsāk būvēt modernas bumbu patvertnes civiliedzīvotājiem un pazemes komandcentrus militārpersonām. Kā piemēru viņš minēja Somiju, kur ir uzbūvētas patvertnes, kas var uzņemt 4,5 miljonus cilvēku un aizsargāt gan armiju, gan valdības iestādes no Krievijas raķešu un gaisa triecieniem. Pēc viņa teiktā, Lielbritānija šodien nav gatava šādiem scenārijiem.
Ģenerālis ir īpaši noraizējies par Lielbritānijas armijas apmēru samazināšanu. Viņš norādīja, ka intensīvu cīņu gadījumā ar pašreizējo karaspēka līmeni pietiks tikai pirmajiem mēnešiem, pēc tam būs nepieciešams ievērojams pastiprinājums. Turklāt Sanderss uzskata, ka Apvienotajai Karalistei un tās sabiedrotajiem jau tagad vajadzētu nosūtīt uz Ukrainu militāros instruktorus, lai apmācītu Ukrainas karavīrus un palīdzētu ar apmācību un apgādi.
Atbildot uz jautājumu, kas varētu būt Krievijas nākamais mērķis, ģenerālis sacīja, ka Apvienotā Karaliste ir "tuvu tam, lai kļūtu par Kremļa ienaidnieku numur viens", jo Londona bija viena no pirmajām, kas kara pirmajās dienās mobilizēja starptautisko atbalstu Ukrainai. Tomēr viņš netic, ka Krievija sāks plaša mēroga ofensīvu, lai "nokļūtu Berlīnē". Drīzāk Maskava centīsies atgūt bijušās padomju impērijas teritorijas, no kurām dažas tagad ir NATO sastāvā. Pēc viņa teiktā, stratēģiski svarīgā Norvēģijas sala Špicbergena, kā arī Baltijas valstis varētu kļūt neaizsargātas. Jo īpaši viņš pieminēja pārsvarā krievvalodīgo Narvu Igaunijā. Ģenerālis norādīja, ka Krievijas iebrukuma gadījumā Igaunijā izvietotie britu karavīri būtu iesaistīti konfliktā jau no pirmās dienas. Sanderss arī brīdināja par draudiem Zviedrijas un Dānijas salām, un, ja Krievija ieņems Suvalku šaurumu, tā varēs savienot Kaļiņingradu ar Baltkrieviju un pilnībā nogriezt trīs Baltijas valstis no pārējās Eiropas.