VIDEO. Tallinas ielās parādījies bezpilota taksometrs

© Ekrānšāviņš

Tālvadības taksometrs, kas pasūtīts caur "Bliq" lietotni, reportieri no laikraksta "Postimees" redakcijas aizveda uz Igaunijas Mākslas muzeju, raksta Igaunijas laikraksts “postimees.ee”. Un tā nav vienīgā tālvadības tehnoloģija, kas pieejama Tallinā.

Parasti automašīnas vadītājs sēž pie stūres, bet šoreiz vadītājs bija birojā, no kurienes viņš automašīnu kontrolēja attālināti reāllaikā. Taksometra stūre grozījās pati, it kā to vadītu spoks, raksta “postimees.ee”.

Tas ir pasaulē pirmais tālvadības taksometru pakalpojums, kuru sācis Igaunijas uzņēmums "Elmo" sadarbībā ar Vācijas taksometru platformu "Bliq". "Elmo" tālvadības tehnoloģiju ir apstiprinājusi Igaunijas transporta iestāde, un to apkalpo attālinātie autovadītāji, kuri ir nokārtojuši attiecīgu braukšanas eksāmenu.

Tālvadības pults ir svarīgs risinājums

Pēc Tartu universitātes Datorzinātņu institūta Pašbraucošo transportlīdzekļu laboratorijas tehnoloģiju vadītāja Tambeta Matisena teiktā, tālvadības iespēja ir svarīga: "Tālvadības pults ir svarīgs risinājums mūsdienu autonomajiem transportlīdzekļiem, jo transportlīdzeklim ir iespējams lūgt cilvēkam palīdzību neparedzētā satiksmes situācijā, piemēram, ceļa darbu vai sastrēgumu gadījumā."

Viņš piebilda, ka tas ļauj pašbraucošajai automašīnai braukt ārpus kartētās teritorijas, piemēram, lai pasažieri aizvestu pie ārdurvīm, nevis tuvākās autobusa pieturas.

Pēc T. Matisena domām, jautājumi, kas saistīti ar tālvadības risinājumu, ir pelnījuši turpmāku izpēti. "Piemēram, mēs plānojam izpētīt attālinātā vadītāja situācijas izpratni: cik labi cilvēks, kurš praktiski nav automašīnā, uztver faktisko satiksmes situāciju.

Mēs vēlamies arī pārbaudīt risinājuma kiberdrošību, piemēram, cik viegli potenciālajam uzbrucējam būtu pārņemt kontroli pār automašīnu. Visbeidzot, mēs vēlamies arī izstrādāt alternatīvas vadības metodes, piemēram, iespēju, ka tālvadības pults redz apkārtni no augšas vai caur virtuālās realitātes brillēm," skaidroja T. Matisens.

Roboti kurjeri piegādā pārtiku un sūtījumus

Šī nav vienīgā inovatīvā tehnoloģija, kas darbojas Tallinā. 2023. gadā AS "Clevon", "KFC Eesti" un "Fudy" parādīja, ka ātra robotizēta no restorāna pasūtīto ēdienu piegāde klientam nav tāls nākotnes redzējums, bet vismaz Igaunijā tā jau ir realitāte. Tallinas restorānā "KFC Tondi" notika testa diena, kur ēdienus, kas pasūtīti, izmantojot "Fudy" lietotni, piegādāja "Clevon" pašbraucošais kurjers robots, kas pats bez cilvēka tālvadības pults var ienirt pilsētas ielu satiksmē.

Pārbaudes dienā Igaunijā bija pirmā reize, kad "Clevon", kas izstrādā autonomo transportlīdzekļu tehnoloģiju un līdz šim galvenokārt ir koncentrējies uz paku un pārtikas veikalu pasūtījumu piegādi mājās, sadarbojoties, piemēram, ar DPD, DHL "Express Estonia" un IKI pārtikas veikaliem Viļņā, pārtiku piegādāja kurjers robots. Līdz tam "KFC Estonia" pasūtījumus klientiem piegādāja tikai "Fudy" kurjeri cilvēki.

Tomēr trīs uzņēmumi uzskata, ka automatizācija ir pārtikas piegādes nākotne. Kopā viņi pārbaudīja, ka Igaunijā jau pastāv visas iespējas nākotnē piegādāt pārtiku mājās, un kopā nolēma pārbaudīt, vai restorānu pasūtījumu izpildei var izmantot kurjeru robotu.

"Clevon" ražo paku robotus, un kurjers robots jau piegādā sūtījumus uzņēmumiem, bet tuvākajā nākotnē tos saņems pilnīgi parasti cilvēki.

Pasaulē

Starptautiskā Radiācijas aizsardzības komisija (ICRP) norāda, ka "pareiza sagatavošanās un atbilstoša reakcija uz kodolbriesmām vai sprādzienu var aizsargāt jūsu un jūsu ģimenes veselību un dzīvību", vēsta Lietuvas televīzija TV3 savā interneta portālā "tv3.lt".