Polija piedāvā priekšrocības atjaunojamo energoresursu  investoriem

© Depositphotos

Polija atjaunojamo energoresursu (AER) investoriem piedāvā vairākas priekšrocības. Galvenā no tām – enerģijas cenas Polijā rada labvēlīgākus investīciju apstākļus nekā Spānijā vai Portugālē, intervijā Polijas ekonomikas ziņu portālam "wnp.pl" norādījuši enerģētikas nozares uzņēmēji.

Investē ne tikai Polijā, bet arī citur Eiropā

"R.Power" ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Polijas enerģētikā. Tas savu darbību dažādo arī ģeogrāfiski, ieguldot investīcijas fotoelementu (saules paneļu jeb PV) parkos ne tikai Polijā, bet arī Portugālē, Spānijā, Itālijā, Rumānijā un Vācijā.

Uzņēmuma viceprezidente Katažina Suhicka intervijā stāsta par Polijas kā atjaunojamo energoresursu tirgus plusiem un mīnusiem.

"Galvenais izaicinājums Polijai ir nodrošināt regulējuma ilgtermiņa paredzamību, kas palielinātu mūsu tirgus konkurētspēju salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm," viņa sacīja.

Izvēloties atrašanās vietu, AER investoriem cita starpā ir svarīgi dabas apstākļi, regulatīvie stimuli, kapitālizdevumi, darbaspēka izmaksas un elektroenerģijas cenas.

"Itālijā vai Vācijā regulatīvie stimuli fotoelementu parku un uzglabāšanas iekārtu būvniecībai ir lielāki nekā Polijā. No otras puses, enerģijas cenas Polijā rada labvēlīgākus investīciju apstākļus nekā Spānijā vai Portugālē," piebilda "R.Power" finanšu direktors Rafals Kozlovskis.

Polija gatava pārkārtot savu enerģētiku

Uz jautājumu, cik lielā mērā Polija kā tirgus ir konkurētspējīga salīdzinājumā ar citām valstīm, kad runa ir par ieguldījumiem fotoelementu parkos, K. Suhicka atbildēja, ka Polijai kā AER tirgum ir gan stiprās puses, gan izaicinājumi. Priekšrocības ir diezgan stabili saules gaismas apstākļi, tīkla infrastruktūras attīstība un pieaugoša apņemšanās veikt enerģētikas pārkārtošanu. "Polija piedāvā AER investoriem vairākas galvenās priekšrocības. Pirmkārt, tas ir milzīgs pārveidošanas potenciāls," viņa piebilda

Tajā pašā laikā, no investoru viedokļa, atjauninātu stratēģisko dokumentu trūkums rada zināmas grūtības - Polija ilgu laiku gaidīja atjauninātās enerģētikas politikas un Nacionālā enerģētikas un klimata plāna (NEKP) apstiprināšanu.

Turklāt ilgstoši likumdošanas procesi, piemēram, likums par sauszemes vēja enerģiju, rada manipulatīvu nenoteiktību. "Tas nozīmē, ka mēs ieguldām nopietnus līdzekļus un izstrādājam jaunus projektus paaugstināta regulatīvā riska apstākļos. Tādēļ galvenais izaicinājums Polijai ir nodrošināt noteikumu ilgtermiņa paredzamību, kas palielinātu mūsu tirgus konkurētspēju salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm," turpināja K. Suhicka.

Vaicāta, kas tad mudina AER investorus investēt Polijā, uzņēmēja atbildēja, ka Polija piedāvā AER investoriem vairākas priekšrocības. Pirmkārt, tas ir milzīgs pārveides potenciāls - atjaunojamo energoresursu īpatsvaram Polijas energoresursu struktūrā joprojām ir ievērojamas izaugsmes iespējas salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm, kas šajā procesā ir daudz progresīvākas.

Turklāt Polija ir liels, energoietilpīgs tirgus ar prognozētu enerģijas pieprasījuma pieaugumu, kas garantē stabilu pieprasījumu pēc tīras enerģijas, ko ražo viņas vadītais uzņēmums.

Svarīgi ir arī Polijas dabas apstākļi - ir labi vēja resursi, īpaši valsts ziemeļos, un pieaugošs saules potenciāls. Atrašanās vieta Eiropas centrā ir papildu priekšrocība no integrācijas Eiropas energosistēmā viedokļa. Tas viss padara Poliju par pievilcīgu tirgu AER investoriem, kas piedāvā augstu izaugsmes potenciālu un reālu pieprasījumu pēc enerģētikas pārkārtošanas, skaidroja K. Suhicka.

Situācija ir labvēlīga arī no finansiālā viedokļa

"R.Power" finanšu direktors Rafals Kozlovskis uzsvēra, ka situācija ir labvēlīga arī no finansiālā viedokļa: "Analizējot dažādus Eiropas tirgus, mēs redzam, ka katram ir savas stiprās puses - Itālijā vai Vācijā regulatīvie stimuli PV parku un uzglabāšanas iekārtu būvniecībai ir lielāki nekā Polijā. No otras puses, enerģijas cenas Polijā rada labvēlīgākus ieguldījumu apstākļus nekā Spānijā vai Portugālē. Galvenais ir tas, ka atsevišķu tirgu pievilcība dinamiski mainās, un Polija, pateicoties tās pārveides potenciālam un stabilajiem ekonomiskajiem pamatiem, joprojām ir viens no daudzsološākajiem AER tirgiem Eiropā."

Uz jautājumu, kāda ir elektroenerģijas cenas nozīme investīciju vietas izvēlē, R. Kozlovskis atbildēja, ka "elektroenerģijas cenas ir galvenais faktors mūsu investīciju lēmumos".

Eiropas Savienībā (ES) cenas tiek noteiktas saskaņā ar robežcenu mehānismu - tās nosaka visdārgākās elektrostacijas, kas vajadzīgas, lai līdzsvarotu sistēmu noteiktajā laikā. Polijā šo lomu joprojām pilda ogļu spēkstacijas, kas ir apgrūtinātas ar augstām CO2 emisiju izmaksām, kas nozīmē salīdzinoši augstas enerģijas vairumtirdzniecības cenas. Tas padara Polijas tirgu pievilcīgu AER investoriem - vairāk nekā tādas valstis kā Portugāle vai Spānija, kur enerģijas cenas ir zemākas, lai gan saules gaismas apstākļi ir labāki, paskaidroja finanšu direktors.

Vaicāts, kuri no tirgiem, kuros iegulda, ir vispievilcīgākie, R. Kozlovskis atbildēja, ka no izmaksu viedokļa situācija ir šāda: galveno komponentu - paneļu un invertoru - galvenokārt no Ķīnas - cenas ir līdzīgas visā ES. Atšķirības galvenokārt attiecas uz darbaspēka izmaksām, kas Spānijā vai Itālijā ir augstākas nekā Polijā, savukārt Rumānijā tās joprojām ir līdzīgā līmenī.

"Mūsu analīze rāda, ka, apvienojot ieņēmumu un izmaksu aspektus, fotoelementu ieguldījumi Polijā var būt pievilcīgāki nekā Spānijā vai Portugālē un salīdzināmi ar Rumāniju. Tajā pašā laikā ģeogrāfiskajai diversifikācijai ir stratēģiska vērtība - lai gan Polija ir liels un absorbējošs tirgus, darbības ģeogrāfiskā izkliedētība joprojām ir mūsu attīstības stratēģijas galvenais elements," sacīja "R.Power" finanšu direktors.

Uzņēmuma stratēģijas galvenais elements - hibridizācija

Uz jautājumu, kādas tehnoloģijas, izņemot PV, tiks iekļautas "R.Power" grupas portfelī, K. Suhicka atbildēja: "Mūsu tehnoloģiskā stratēģija balstās uz trim pīlāriem, kas viens otru papildina. Vēja enerģijas attīstībā mēs ģeogrāfiski koncentrējamies uz diviem galvenajiem tirgiem: Poliju un Rumāniju.

Pirmā ir fotoelementi, kas ir mūsu portfeļa pamats. Otrais ir enerģijas uzkrāšana, ko mēs jau aktīvi attīstām. Pagājušajā gadā galvenajā jaudas tirgus izsolē noslēdzām līgumus par uzglabāšanas iekārtām ar jaudu 655 MW, kas padarīja mūs par šīs izsoles līderiem - pārņēmām lielāko daļu no kopējā nolīgtā aptuveni 2,4 GW krātuvēm.

Trešais pīlārs būs sauszemes vēja enerģija. Vēja projekti, kurus mēs izstrādājam Polijā, būs gatavi būvniecībai 3-4 gadu laikā.

Mūsu stratēģijas galvenais elements ir hibridizācija - mēs plānojam apvienot dažādas tehnoloģijas vienā projektā. Mēs integrēsim vēja turbīnas ar esošajiem fotoelementu parkiem un pievienosim enerģijas uzkrāšanas iekārtas. Šādi hibrīdrisinājumi ļauj optimāli izmantot tīkla infrastruktūru un nodrošina stabilāku enerģijas ražošanu."

"Runājot par enerģijas uzkrāšanu, tirgus joprojām dinamiski veidojas, taču mūsu pieredze jaudas izsolēs liecina par šīs tehnoloģijas milzīgo potenciālu. Līgumu slēgšana par 655 MW izsolē bija izrāviens ne tikai mēroga dēļ, bet galvenokārt tāpēc, ka tas padarīja mūsu projektus interesantus bankām - tas pavēra piekļuvi ārējam finansējumam ar konkurētspējīgiem nosacījumiem.

Tas ir lielisks piemērs tam, kā labi izstrādāti atbalsta mehānismi, piemēram, jaudas izsoles, var efektīvi stimulēt investīcijas jaunās tehnoloģijās. Tas arī parāda, ka privātie uzņēmumi, piemēram, mūsu, var būt līdzvērtīgs partneris enerģētikas pārkārtošanā, palielinot konkurenci un inovācijas visā nozarē.

Mūsu tehnoloģiju un ģeogrāfiskā stratēģija ir balstīta uz tādu iespēju identificēšanu - tirgiem un tehnoloģijām, kurās regulējums atbalsta ilgtermiņa un ilgtspējīgas investīcijas," sacīja R. Kozlovskis.

Pasaulē

Starptautiskā Radiācijas aizsardzības komisija (ICRP) norāda, ka "pareiza sagatavošanās un atbilstoša reakcija uz kodolbriesmām vai sprādzienu var aizsargāt jūsu un jūsu ģimenes veselību un dzīvību", vēsta Lietuvas televīzija TV3 savā interneta portālā "tv3.lt".

Svarīgākais