Vairāk nekā puse vāciešu ir gatavi pamest savu valsti

© Depositphotos

Vairāk nekā puse vāciešu ir gatavi pamest valsti. Īpaši augsts to īpatsvars, kas ir gatavi emigrēt, ir galēji labējās partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) vēlētāju vidū. Starp potenciālajiem migrantiem pievilcīgākajām valstīm vadībā ir Šveice, ziņo Vācijā bāzētā raidorganizācija "Deutsche Welle" savā interneta portālā "dw.com".

Saskaņā ar Vācijas ziņu aģentūras DPA pasūtīto "YouGov" sabiedriskās domas izpētes institūta veikto aptauju, vairāk nekā puse Vācijas iedzīvotāju varētu iedomāties uz visiem laikiem pamest Vāciju un dzīvot ārzemēs. Par to ziņoja DPA.

Pētnieku galvenais jautājums tika formulēts šādi: "Pieņemsim, ka jūs esat pilnīgi neatkarīgs profesionāli, personīgajā dzīvē un finansiāli. Vai jūs varētu iedomāties doties uz ārzemēm?” 31 procents respondentu atbildēja, ka viņi "noteikti" varētu, 27 procenti - ka viņi "iespējams" varētu, 22 procenti "droši" neemigrētu, bet 15 procenti respondentu "nekādā gadījumā neatstātu" valsti.

Kāpēc vācieši ir gatavi aizbraukt?

Kā vienu no galvenajiem iespējamās aizbraukšanas iemesliem respondenti, kuri bija "noteikti" vai "iespējams" gatavi pamest Vāciju, nosauca "migrantu situāciju", lejupslīdi, galēji labējās opozīcijas partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) pieaugošo popularitāti, bailes no uzbrukuma no Krievijas un iespējamo ASV nevēlēšanos turpināt būt "Eiropas aizsargvairogam".

Interesanti, ka, saskaņā ar "YouGov" informāciju, īpaši augsts to cilvēku īpatsvars, kas vēlas emigrēt, ir galēji labējās opozīcijas partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) vēlētāju vidū. No tiem 55 procenti "noteikti" un 24 procenti "iespējams" būtu gatavi emigrēt. Savā ziņojumā pētnieki šo respondentu grupu īpaši izcēla AfD pieaugošās popularitātes dēļ.

Kur un kāpēc vācieši ir gatavi doties?

Starp potenciālajiem vācu migrantiem pievilcīgākajām valstīm vadošās pozīcijas ieņem divas vācu valodā runājošas valstis: Šveice (30 procenti) un Austrija (23 procenti). Tām seko Spānija un Kanāda (attiecīgi 22 procenti un 17 procenti).

"Šīs valstis kopš 1990. gadiem ir bijušas top 10, kad runa ir par emigrāciju, tāpat kā ASV un Austrālija," skaidro Simone Blaška, vēsturniece un Vācijas Emigrācijas centra vadītāja Brēmerhāfenē. Pēc viņas teiktā, Šveice un Austrija noteikti ir populāras, jo tās runā vācu valodā un to politiskā situācija ir salīdzināma ar Vāciju.

Šveice, kā izrādās, ir īpaši populāra AfD un Brīvās demokrātiskās partijas (FDP) fanu vidū. Saskaņā ar vācu sociologa Olivera Nahtveja teikto, kurš jau ir pārcēlies uz Šveici un pasniedz Bāzeles universitātē, Šveice ir nedaudz konservatīvāka nekā Vācija, bet tikai nedaudz, un šeit dzīvo vairāk migrantu nekā Vācijā. "Apmēram 40 procentiem pastāvīgo iedzīvotāju ir migrācijas saknes, un aptuveni katrs ceturtais ir ārzemnieks," uzsvēra O. Nahtvejs. "Ja es gribētu pamest Vāciju, jo tur ir daudz migrantu, Šveice man nebūtu loģisks galamērķis," viņš piebilda.

Tāpēc profesors O. Nahtvejs liek domāt, ka AfD fani Šveicē meklē kaut ko citu. Iespējams, viņš domā, ka viņi vēlētos atgriezties Vācijā 1980. un 1990. gados, kad infrastruktūra vēl bija kārtībā un vilcieni kursēja pēc grafika, politiskā situācija bija skaidrāka un stabilāka. "Vēlmes emigrēt procesā liela loma ir ilgām pēc zaudētās lietu kārtības," sacīja sociologs.

Kas vāciešiem nepatīk Vācijā?

"Vēsturiski ekonomiskās problēmas vienmēr ir bijušas galvenais emigrācijas motīvs," stāsta vēsturniece S. Blaška. Tomēr, pēc viņas domām, tad visam vajadzētu iet ļoti slikti: "Jūs ilgstoši skatāties, kā ekonomika samazinās, kā tas notiek tagad ar automobiļu nozari, un tad pienāk brīdis, kad jūs secināt, ka jums šeit nav ko meklēt un ka jums šeit nav nākotnes."

Pēc S. Blaškas domām, mazāk ticams, ka neapmierinātība ar politisko situāciju kļūs par galveno iemeslu valsts atstāšanai. "Bet, piemēram, 1920. gados labējie konservatīvie karavīri devās uz Dienvidameriku, jo viņiem nepatika Vācijas virzība uz demokrātiju," sacīja vācu vēsturniece.

Kā ir Latvijā?

Savukārt Latvijā, saskaņā ar pētījumu centra SKDS 2024. gada oktobrī veiktās aptaujas datiem, 37% Latvijas iedzīvotāju izteikuši vēlmi emigrēt uz rietumvalstīm, ja būtu tāda iespēja. Šis rādītājs ir pieaudzis salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kad tādu vēlmi pauda 33% respondentu. Šis līmenis pietuvojas 2012. gada rādītājam, kad vēlmi emigrēt izteica 38% iedzīvotāju. Vienlaikus 55% respondentu nepiekrita apgalvojumam par vēlmi emigrēt, bet 7% norādīja, ka viņiem ir grūti pateikt. Īpaši satraucoša ir tendence jauniešu vidū. Pētījumā, kurā piedalījās gandrīz četri tūkstoši jauniešu no Baltijas valstīm, konstatēts, ka katrs ceturtais jaunietis Latvijā vēlas pamest valsti. Populārākās iespējamās mītnes valstis ir ASV, Vācija un Spānija. Aptauja arī atklāja, ka latviešu vidū pārcelties vēlas divas reizes mazāk cilvēku nekā krieviski runājošo vidū: attiecīgi 20% un 39% aptaujāto.

Pasaulē

Vairāk nekā puse vāciešu ir gatavi pamest valsti. Īpaši augsts to īpatsvars, kas ir gatavi emigrēt, ir galēji labējās partijas "Alternatīva Vācijai" (AfD) vēlētāju vidū. Starp potenciālajiem migrantiem pievilcīgākajām valstīm vadībā ir Šveice, ziņo Vācijā bāzētā raidorganizācija "Deutsche Welle" savā interneta portālā "dw.com".

Svarīgākais