Maija sākumā trīs dienu garumā Krievijas prokremliskajos un opozīcijas plašsaziņas līdzekļos izvērsās vērienīga mediju kampaņa saistībā ar iespējamo varas maiņu Čečenijā pēc Ramzana Kadirova paziņojumiem par viņa valdīšanas beigām, par ko rakstīja arī Latvijas mediji.
5. maijā Kadirovs paziņoja, ka vērsies pie Putina ar lūgumu par atkāpšanos. "Es pats lūdzu atbrīvot mani no amata," sacīja Kadirovs intervijā vietējam laikrakstam “Чечня сегодня”. Kremlim lojālie Krievijas mediji ziņoja: “… paziņojums par vēlmi pamest Čečenijas vadītāja amatu - tas ir signāls Kremļa elitei par drīzu Kadirova aiziešanu.” “Kadirovam pietuvināts avots” precizē: "Tas ir veids, kā sagatavot piespiedu varas tranzītu, saglabājot kontroli pār procesu. Konflikta saasināšanās starp Ramzanu Kadirovu un Kremli aktivizē varas maiņas scenārijus Čečenijā.”
Bijušie Putina administrācijas un Krievijas Valsts domes pūla žurnālisti un politologi sāka komentēt un izplatīt atziņas par kārtējo konfliktu Putina varas vertikālē, klanu cīņām Putina apkārtnē, ietekmes sfēru pārdali, potenciālo varas maiņu Čečenijā un Ziemeļkaukāzā.
Izdevums “Novaya Gazeta Europe” (“Новая газета. Европа”) publicēja apjomīgu materiālu par Kadirova veselību, viņa meitām, sievām un mīļākajām. Publikācijas vadmotīvi: Ramzana slimība ir nāvējoša, viņa veselības stāvoklis bezcerīgs. Čečenijā briest varas maiņa, visi ir jauna valdnieka gaidās. Kadirovs gatavo savai ģimenei “rezerves lidlauku Katarā” un AAE. Putina administrācija nostājusies pret Kadirovu oligarha Suleimana Kerimova pusē cīņā par tiešsaistes tirdzniecības uzņēmuma “Wildberries” aktīvu pārdali. Uzbrukumi Kerimovam piedoti netiks utt.
Vienlaikus Kadirovam tuvās personas ar Krievijas mediju starpniecību neatlaidīgi pludināja informāciju, ka “iespējamā Kadirova atkāpšanās ir tikai baumas, kuras Kadirovs pats arī izplata. Viņš tikai mēģina atgūt politisko svaru, ko nesen zaudējis”. Kadirova pazušana no publiskās telpas šīs baumas tikai veicināja - izskanējušas visdažādākās versijas: sākot no Čečenijas līdera konflikta ar Putinu līdz veselības problēmām. Avoti apgalvo, ka konflikta pamatā ir “ar Kremli nesaskaņotā rīcība, regulāras nesankcionētas sarunas par viņa klana un aktīvu drošību. Kā arī Putina atteikšanās atbalstīt un atzīt 17 gadus veco Kadirova trešo dēlu Adamu par neformālo Čečenijas vadītāju un Ramzana pēcteci”.
“Novaya Gazeta Europe”: “2023. gadā, kad sašķobījās Ramzana veselība, viņa ģimenes un Kadirovam pietuvināto klanu vadoņu lokā nobrieda plāns varas maiņai Čečenijā. Kopš 2025. gada februāra sākuma šī plāna kontūras kļūst arvien acīmredzamākas. Kadirova varas pamats vienmēr balstījies uz trim pīlāriem: nebeidzamu un nekontrolētu Kremļa federālās naudas plūsmu Čečenijas budžetā, Kadirovam vertikāli pakļautām bruņotām “siloviku” struktūrām; drošības garantijām - Putina personīgi piešķirto neaizskaramību jeb tiesisko imunitāti, kas pasargā Kadirovu un viņa klanu no kriminālvajāšanas.”
Pašlaik aizejošā Čečenijas līdera uzdevums ir pārformatēt šos savas varas balstus, saglabājot spēka resursus un turpinot kontrolēt biznesa aktīvus Čečenijā. Kadirovam svarīgākais - saglabāt Putina piešķirtās drošības garantijas arī saviem bērniem, bez tām viņa plāns nav dzīvotspējīgs. Tāpēc Ramzans vēl pirms diviem gadiem savu interešu aizsardzībai uzsāka jaunu spēli ar Kremli, lai panāktu no Putina neaizskaramības garantijas. Iesniedzot atlūgumu, Kadirovs negrasījās atteikties no varas. Viņa paziņojums jāvērtē kā slēpts drauds, un tas Kremlī ticis uzklausīts.
Pēc konfidenciālās tikšanās ar Putinu situācija mainījās: Kadirovs ne tikai kārtējo reizi apliecināja Putinam lojalitāti, bet arī izmantoja iespēju paust pretenzijas, tostarp - pasūdzēties par mēģinājumiem ierobežot viņa ekonomiskās intereses, kas īpaši attiecas uz notikumiem ap “Wildberries” aktīvu pārdali. Avoti apgalvo, ka Kadirovs izteicies tieši: viņa likvidācija vai mēģinājumi bez saskaņošanas ierobežot varas resursus Čečenijā izraisīs Kremlim tālejošas iekšpolitiskās sekas. Rezultātā Kremlis faktiski atkāpās: Kadirovs atgriezās Groznijā, signalizējot par “status quo atjaunošanu”. Pēc “Kadirovam pietuvināto avotu” nopludinātās informācijas, runas par atkāpšanos ir izbeigtas, pats Kadirovs sarunas rezultātus ar Putinu uzskata par viņa neaizskaramības apstiprinājumu. Bet “spriedze starp centru un Grozniju nekur nav zudusi. Tas ir pagaidu pamiers, nevis samierināšanās. Un abas puses tagad uzmanīgi pieskata katru soli”.
Atmiņā pēkšņi atausa līdzīga veida paziņojumi militārā grupējuma “Vagner” vadoņa Jevgēņija Prigožina “ziedu laikos” 2023. gada pavasarī, neilgi pirms viņa sarīkotā dumpja un militārā marša uz Kremli 2023. gada jūnijā. Arī tolaik Prigožinam, tāpat kā Kadirovam, eksperti un politologi piedēvēja milzu politisko ietekmi. Tika apgalvots, ka abi manipulēja ar Putinu, lobējot sev izdevīgus lēmumus. Bet patiesībā tā nekad nav noticis.
Prigožinu un Kadirovu vieno Kremļa interešu sargsuņu loma, lai uzturētu zināmu līdzsvaru nebeidzamajās Kremļa klanu cīņās. Kadirovs ar to veiksmīgi tiek galā, bet galvenais - ar spēka metodēm un feodālu valdīšanu kontrolē situāciju Ziemeļkaukāzā, kas ir reliģiski etnisko pretrunu un klanu cīņu plosīts reģions, “pulvermuca” ar laika degli. Kremlis saviem spēkiem ar to galā netiek.
Savukārt Prigožins baudīja Putina pilnvaras un imunitāti, lai pieskatītu, pārmācītu vai likvidētu ar Putinu neapmierinātos Maskavas klanu pārstāvjus. Abu pienākumos ietilpa skaļi paziņojumi un nepieciešamības gadījumā - izrēķināšanās ar Kremļa oponentiem. Un abi par to tika dāsni atalgoti. Taču visi paziņojumi un rīcība vienmēr tika saskaņoti ar Kremli.
Kadirovs nereti sevi sauc par “Putina kājnieku”, arī Prigožins regulāri izteicās līdzīgā veidā. Vienlaikus politiskā “svara uzturēšanai” kuluāros un publiski abi sev piedēvēja iedomātus varas resursus un ietekmi, kas viņiem nekad nav bijusi - it sevišķi Rietumos tā vienmēr bijusi pārvērtēta. Vēl vairāk to pārspīlē Krievijas opozīcijas plašsaziņas līdzekļi, aprakstot Kadirova un Prigožina vardarbības apmērus.
Drīz būs divi gadi, kopš Prigožins un viņa līdzgaitnieki pēc Putina pavēles tika likvidēti. Vai Krievijā notika valsts apvērsums? Vai Prigožina atbalstītāji sarīkoja jaunu dumpi, notika Kremļa “elites” šķelšanās, pilsoņu karš? Nenotika. Tas pats stāsts ir par Kadirovu. Viņam tiek piedēvēta neredzēta ietekme uz Putinu, pasakainas pilnvaras, kādu nav pat Putina tuvākajiem līdzgaitniekiem - ne Putina pelēkajam kardinālam Nikolajam Patruševam, ne koncerna “Rosteh” vadītājam Sergejam Čemezovam, ne pašlaik no varas un ietekmes svirām atstādinātajam tagadējam “Rosņeftj” saimniekam Igoram Sečinam, ne arī plašai sabiedrībai mazāk pamanāmajiem līdzgaitniekiem - Sergejam Kirijenko vai Kovaļčuku klana pārstāvjiem.
Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gadā Kadirovs jau vismaz trīs reizes vērsies pie Putina ar lūgumu par atkāpšanos. Un katru reizi šīs ziņas radīja tikai troksni medijos, kas vienīgi uzjautrināja Putina administrācijas ierēdņus par to, cik primitīvā veidā Kadirovs demonstrē Putinam savu uzticību. Jo katrs lūgums par atkāpšanos sekoja pēc kārtējām “savārītām ziepēm”.
Pirmoreiz pēc tam, kad Kadirovs uzņēmās iniciatīvu par viņam netīkamu Ukrainas karagūstekņu izvešanu uz Čečeniju spīdzināšanai, jo tie bija publicējuši Kadirovu aizskarošus video. Otrreiz, kad viņš patvaļīgi kritizēja bijušo KF aizsardzības ministru Sergeju Šoigu. Trešā reize bija, kad Kadirovs, īsti neticis skaidrībā par Putina klanu realizēto “Wildberries” reiderisima shēmu, ko ar Putinu iepriekš saskaņoja viņa administrācijas vadītājs Antons Vaino un Suleimans Kerimovs, metās aizstāvēt nepareizo pusi nolūkā pārņemt uzņēmuma kontroli. Šajā kontekstā Kadirovs rīkojās sev ierastā manierē: apelējot pie Putina, centās nepalikt atbildi parādā saviem nelabvēļiem.
Savukārt nesenais 5. maija Kadirova paziņojums visdrīzāk saistīts ar viņa klana naudas līdzekļu un aktīvu izvešanu uz Kataru un AAE, kas nav ticis saskaņots ar Putinu. Par to pat bija uzsākta “izmeklēšana”. Pēc “Putina kājinieka” loģikas, tādā gadījumā uzreiz jāpiesakās audiencei Kremlī un jārunā par atkāpšanos, lai vēlreiz apliecinātu savu lojalitāti. Ramzans runāja, bet atkāpšanās nav notikusi. Un ja notiks, tad Ramzanu ātri nomainīs pret Čečenijas valdības vadītāju Magomedu "Lordu" Daudovu, bet vajadzības gadījumā noliks blakus kādu Kremļa padomnieku - politisko smagsvaru, piemēram, Dmitriju Kozaku. Un arī turpmāk pēc kadru rotācijām nekas nemainīsies.