Krievijā turpinās pirms trijiem gadiem sagrābtās Zaporižjas atomelektrostacijas sagūstīto darbinieku tiesas procesi. Zaporižjas AES termiskās automatizācijas un mērījumu darbnīcas darba drošības inženieris Sergejs Potings notiesāts uz vienu no garākajiem termiņiem – 19 gadiem cietumā. Par to, cik atomelektrostacijas darbinieku vēl atrodas nebrīvē un vai ir iespējams viņus atbrīvot, raksta "currenttime.tv", atsaucoties uz "Radio Brīvība" Ukrainas dienesta projektu "Azovas reģiona ziņas".
Saskaņā ar Krievijas izmeklēšanu, vīrietis, iespējams, mēģināja uzspridzināt kāda Krievijas tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvja automašīnu. Turklāt inženieris tika apsūdzēts "spiegošanā" - it kā par informācijas vākšanu par Krievijas Federācijas tiesībsargājošo iestāžu darbinieku automašīnu zīmoliem un numura zīmēm un šo datu nodošanu Ukrainas drošības dienestam.
Par Sergeja Potinga aizturēšanu kļuva zināms 2023. gada vasarā. Līdz tam laikam viņš joprojām strādāja Zaporižjas atomelektrostacijā, kas atrodas Energodarā, kas tika okupēta kopš 2022. gada martā. Pēc tam Ukrainas uzņēmums "Energoatom" ziņoja, ka inženieris, atrodoties gūstā, tiek regulāri spīdzināts. Līdz tam laikam apsūdzības vēl nebija izvirzītas.
Viena no Zaporižjas AES darbiniecēm, ievērojot anonimitāti drošības apsvērumu dēļ, sacīja, ka okupanti Sergejam Potingam sekoja jau pirms viņa aizturēšanas, jo vīrietis nevēlējās iegūt Krievijas pasi un neparakstīja līgumu par sadarbību ar "Rosatom", kā arī veica aktīvu brīvprātīgo darbību pilsētā un ieņēma Ukrainu atbalstošu nostāju.
"Viņi vienkārši gaidīja brīdi, sekoja viņam. Pilsētā bija palicis ļoti maz cilvēku, visi zināja, ar kāda veida aktivitātēm viņš nodarbojas. Un man šķiet, ka viņš cieta tieši savas ukrainiskās nostājas dēļ," viņa sacīja. "Sergejs nevarēja aizbraukt, jo viņam bija smagi slima māte. Viņš vienkārši vairs nevarēja izturēt, kad tika izdarīts spiediens iegūt Krievijas pasi un līgumu ar "Rosatom". Viņš vienkārši devās atvaļinājumā, no kura plānoja atgriezties un turpināt strādāt "Energoatom".
Sergejs Potings tika aizturēts 2023. gada 23. jūnijā. Arī viņa māte tika nogādāta Krievijas policijas iecirknī, viņu iebiedēja, un uz viņu tika izdarīts psiholoģisks spiediens visos iespējamos veidos, stāstīja AES darbiniece. Vīrietis tika turēts dažādās vietās un spīdzināts. Viņa mātei tika sacīts: "Jūs izaudzinājāt teroristu."
“Sergeju turēja ļoti smagos apstākļos turpat Energodarā. Vispirms viņš tika turēts tiesas zālē - būrī, kurā apsūdzētais tiek ievests tiesas sēdes laikā. Tad viņi Sergeju turēja policijas iecirkņa pagrabā," stāstīja sieviete. "2023. gada 1. decembrī viņi Sergeju nogādāja Melitopolē, un tur šķita, ka viņi ir sākuši sava veida izmeklēšanu. Viņam nedeva ēst. Viņu sita ar nūjām, viņš tika ļoti smagi piekauts, tik ļoti, ka vēlāk viņu aizveda uz operāciju, lai viņš vienkārši nenomirtu. Viņam bija ļoti dziļa brūce - trīs līdz pieci centimetri."
Pēc AES darbinieces teiktā, Sergejs Potings Melitopolē atradās mazāk nekā mēnesi, pēc tam viņš tika transportēts uz Mariupoli. Un kopš tā laika, kad lieta tika nodota Krievijas tiesai, vīrietis bija Rostovā pie Donas.
"19. decembrī viņš tika nogādāts Rostovā. Kamerā ar astoņām gultām bija 28 cilvēki. Ļoti sarežģīti apstākļi, ļoti nežēlīga izturēšanās pret ukraiņiem Krievijas teritorijā," sacīja sieviete. "Viņi salauž cigaretes, kuras mēs pērkam un nododam, un salauztās saber vienā maisiņā. Daudzas lietas nav atļautas. Liels psiholoģisks un fizisks spiediens uz cilvēkiem. Viņi piespiež dziedāt Gazmanova dziesmas un "Katjušu". No Sergeja vārdiem mēs zinām, ka ēdiens ir ļoti slikts. Viņiem visi, kuriem nav Krievijas pases, jau ir "teroristi".”
"Krievijas gūstā atrodas vairāk nekā 20 Energodaras iedzīvotāji, un 13 no viņiem ir Zaporižjas AES darbinieki," aprīļa sākumā sacīja Energodaras pilsētas galva Dmitrijs Orlovs. Pēc viņa teiktā, ieslodzīto vidū ir bez vēsts pazudušas personas, par kurām nav informācijas. D. Orlovs arī uzsvēra, ka okupanti ir pieraduši izdomāt krimināllietas pret ukraiņiem okupētajās teritorijās, notiesājot viņus uz milzīgiem termiņiem un deportējot uz Krievijas teritoriju.
Pēc viņa teiktā, trīs gadu laikā Energodaras okupācijas laikā vairāk nekā tūkstotis vietējo iedzīvotāju atradās Krievijas gūstā, lielākajai daļai no viņiem izdevās atbrīvoties un aizbraukt uz Ukrainas kontrolēto teritoriju. “Apstiprināto ieslodzīto vidū ir daudz Zaporižjas AES darbinieku. Viņi ir vai nu Krievijas izmeklēšanā, vai arī jau ir notiesāti," piebilda D. Orlovs.
"Viņi atrodas dažādās vietās, tostarp Rostovā pie Donas. Viņi tiek notiesāti pēc dažādiem pantiem. Iemesls, kāpēc viņi tiek sagūstīti, ir ukrainiskā nostāja. Viņi tiek tiesāti gan par "terorismu", gan par "valsts nodevību",” viņš sacīja.
"Tiesa, nav skaidrs, kas ir "nodevība", jo viņi nav Krievijas Federācijas pilsoņi, viņi ir ukraiņi, kas dzīvo īslaicīgi okupētajā teritorijā. Viņiem (Krievijas okupācijas iestādēm) tagad ikviena persona, kas nav saņēmusi Krievijas pasi vai kurai ir daži Ukrainas simboli vai vienkārši ukrainiska nostāja, ir potenciāls "terorists". Ir pat gadījumi, kad cilvēki tiek notiesāti par ziedošanu Ukrainas bruņotajiem spēkiem pirms diviem vai trim gadiem, tā jau ir "terorisma sponsorēšana", kā viņi to dēvē. Tiek vainotas gan sievietes, gan vecāka gadagājuma cilvēki. Ir gadījums, kad vīrietis, vecāks par 70 gadiem, tika notiesāts uz 14 vai 15 gadiem cietumā. Necilvēcīgos apstākļos izturēt šo soda laiku ir vienkārši nereāli."
Zaporižjas AES darbinieki tika aizturēti galvenokārt darba dienas beigās, sacīja Energodaras mērs. "Viņi netika aizturēti tieši uzņēmumā. Stacija ir augstas drošības iestāde. Tur tiek reģistrēta katra darbinieka ieiešana un iziešana. Tiklīdz maiņa ir beigusies, cilvēks iziet ārā, un Krievijas Federācijas speciālo dienestu pārstāvji viņu jau gaida, cilvēku iegrūž autobusā un aizbrauc, un tālāk par cilvēku nekas nav zināms. Krievijas spēka struktūras Zaporižjas atomelektrostacijas darbiniekus parasti arestēja saskaņā ar līdzīgu shēmu. Viņi aiztur cilvēku, atņem mobilo tālruni, datorus, pārmeklē māju, vasarnīcu, garāžu. Pat ja neko neatrod, ir bijuši gadījumi, kad viņi piemet klāt dažas mantas, lai safabricētu lietu. Parasti mēs saprotam, ka ikvienam mājās ir kaut kas ukrainisks, mājās bija daži simboli, un tas ir iemesls aizturēt uz 10 dienām un pēc tam vēl ilgāk. Tas nozīmē, ka viņiem ir tāda metodika, tā tur strādā jau vairākus gadus. Viņi atrod dažus pavedienus un savij tos tā, ka ir pārkāpti Krievijas likumi," aizturēšanas mehānismu skaidroja Energodaras mērs.
NVO "Kremļa politieslodzīto radinieku asociācija" vadītājs Igors Koteļjaņecs sacīja, ka šī organizācija ir informēta par 30 Energodaras iedzīvotājiem, kuri atrodas Krievijas gūstā. Starp viņiem ir Zaporižjas AES darbinieki.
"Aptuveni trešdaļa no viņiem jau ir notiesāti vai arī ir lietas iztiesāšanas stadijā. Bet mums ir jāsaprot, ka tie ir tikai oficiāli dati, tikai pārbaudītais nelikumīgās aizturēšanas upuru skaits. Ja mēs runājam par to, kas notika kopš 2022. gada, mēs saprotam, ka vismaz divi tūkstoši civiliedzīvotāju ir izgājuši cauri spīdzināšanas kamerām, nelikumīgai aizturēšanai, un lielākā daļa no viņiem atbrīvojās paši. Daudzi no viņiem ir pārbaudīti AES darbinieki. Tas nozīmē, ka mums ir informācija par to, kur un kad viņi tika aizturēti, kas ar viņiem notiek tagad, kur viņi atrodas," viņš skaidroja.
Līdz šim ir zināms par astoņiem Zaporižjas atomelektrostacijas darbiniekiem, kuri jau ir notiesāti Krievijas tiesās, piebilda I. Koteļjaņecs.
"Parasti termiņi ir 12-14 gadi ar soda izciešanu stingra režīma kolonijā. Viņi bieži tiek apsūdzēti par "graujošu darbību veikšanu", "spiegošanu" vai nodomu izveidot "teroristu grupu". Ir apsūdzības par nodomiem "izgatavot sprāgstvielas", par "valsts nodevību". Viņi tiek turēti Maskavas pirmstiesas aizturēšanas centros - "Matrosskaja tišina", "Lefortovo", kā arī Simferopoles un Krasnodaras pirmstiesas aizturēšanas centros," viņš stāstīja.
Plašsaziņas līdzekļu iniciatīvas cilvēktiesību jomā izpilddirektore Tatjana Katričenko norāda, ka Energodara Krievijai ir svarīga, galvenokārt tāpēc, ka tur atrodas Zaporižjas atomelektrostacija. Tāpēc Krievijas spēka struktūru uzmanība nekavējoties tika pievērsta stacijas darbiniekiem.
"Katrs no viņiem, manuprāt, dažādos apstākļos pavadīja pratināšanu no vairākām stundām līdz daudz ilgākam periodam. Ir cilvēki, kurus Krievija patiesībā nolaupa. Zaporižjas AES darbinieki, iespējams, ir atsevišķa civiliedzīvotāju grupa, kurus aizturēja Krievijas Federācija, un tagad daži tiek tiesāti, pret dažiem tiek izmeklētas lietas," sacīja T. Katričenko.
"Tagad ir grūti atgriezt civiliedzīvotājus no Krievijas gūsta saskaņā ar apmaiņas procedūru," atgādināja cilvēktiesību aktīviste. Tomēr Zaporižjas AES darbinieki var būt kā atsevišķa ieslodzīto grupa, par kuru var vienoties, viņa piebilda.
"Grūtības ir tādas, ka, iespējams, Krievijas Federācija ir savākusi tik daudz civiliedzīvotāju, lai apmainītu viņus pret saviem karagūstekņiem," T. Katričenko pieļāva šādu varbūtību. "Labākais veids, kā sazināties ar šo konkrēto grupu, ir runāt ar profesionāļiem. Pirmkārt, izveidot aizturēto atomelektrostacijas darbinieku grupu, noteikt, kad, kur, par ko viņi tika aizturēti, kurš tika apsūdzēts, kurš nebija. Šis saraksts varētu kļūt aktuāls sarunu procesā par kontroles atgūšanu pār Energodaru un, protams, par visiem tur esošajiem cilvēkiem. Tas ir vairāk sarunu un politisks process."