“Apple” dibinātājs Stīvs Džobss 2007. gadā satricināja mobilo tālruņu tirgu – mazā ierīce ar skārienjutīgo ekrānu pārsteidza visus, taču saņēma ne tikai uzslavas, bet arī kritiku. Kopš tā laika ir pagājuši gandrīz 20 gadi, un, lai gan mēs vismaz reizi gadā saņemam jaunus viedtālruņu modeļus no tehnoloģiju gigantiem, joprojām neesam redzējuši tādu izrāvienu inovāciju, kādu savulaik piedāvāja “iPhone” radītājs.
Cilvēkam, kurš pārāk neiedziļinās tehniskajos parametros, visi jaunie viedtālruņu modeļi var šķist līdzīgi - liels ekrāns, vairākas kameras un operētājsistēmas, kas, lai arī apzīmētas ar dažādām ikonām, darbojas pēc viena principa. Telefoni kļuvuši līdzīgi, reaģējot uz patērētāju vajadzībām, taču iespēju klāstu pēdējā laikā strauji paplašinājis mākslīgais intelekts. Kas būs tālāk? Atbildi meklē “lrt.lt”.
Tehnoloģiju eksperti stāsta par to, kas varētu kļūt par nākamo lielo izrāvienu un kādi jaunumi gaidāmi nākotnē.
Saskaņā ar Kauņas Tehnoloģiju universitātes Elektrotehnikas un elektronikas fakultātes profesora Lina Svilaiņa teikto, mainīsies ne tikai telefonu izskats, bet arī lielākā daļa mums pazīstamo funkciju - viena no tām ir fotogrāfijas un fotografēšanas process.
"Tagad mēs iegūstam plakanu attēlu, lai gan uzņemam trīsdimensiju fotoattēlus, bet atšķirība ar hologrammu ir tāda, ka jūs iegūstat patiesu trīsdimensiju attēlu, ko var pagriezt," komentē profesors.
Pēc viņa teiktā, šobrīd šķērslis šādas tehnoloģijas ieviešanai ir nevis pati trīsdimensiju attēla tveršana, bet gan tas, kā šo attēlu parādīt tālruņa ekrānā.
"Tas ir diezgan sarežģīti, bet darbs pie tā jau notiek, un, visticamāk, kādreiz mobilo tālruņu ekrāns būs hologrāfisks," saka profesors.
Pagājušajā gadā “LG” prezentēja pasaulē pirmo caurspīdīgo televizoru. Kā norāda uzņēmuma “Bite” viedierīču eksperts Karolis Špiļausks, šo tehnoloģiju var pielāgot arī viedtālruņiem, taču tas nebūtu īpaši ērti.
"Ekrānu ražotāji var izveidot dažādus ekrānus - no salokāmiem un izvelkamiem līdz pat caurspīdīgiem. Iespējams, caurspīdīgs ekrāns telefoniem nav īpaši praktisks un vairumā situāciju šāds tehnoloģiskais risinājums pat traucētu, taču nepieciešamības gadījumā ekrāna palielināšana vai atlocīšana ir patiešām praktiska lieta," skaidro eksperts.
Tirgū jau ir pieejami telefoni, kuru ekrānus var salocīt uz pusēm, bet šogad redzēsim sērijveidā ražotus telefonus, kurus var salocīt nevis vienu, bet pat divas reizes.
"Viens atliekums ļauj parastam tālrunim ātri pārvērsties par mazu planšetdatoru, un divi atliekumi to pārvērstu par ļoti lielu ierīci ar 10 collu diagonāli vai pat lielāku ekrānu. Tiesa, vienam telefonu ražotājam šāds telefons jau ir, bet tas joprojām ir paredzēts ļoti ierobežotai tirdzniecībai," saka viedierīču eksperts.
Vēl viens virziens, kurā virzās tālruņu ražotāji, ir īpaši maza korpusa telefoni.
Tas būtu tālrunis biezas lodīšu pildspalvas izmērā. Tikai nospiežot pildspalvas pogu, pildspalvas vietā tiek parādītos tālruņa vai planšetdatora ekrāns. "Ir jau reāli prototipi, un tas ir tikai laika jautājums, kad arī mēs dabūsim reālus šādu telefonu piemērus," komentē K. Špiļausks.
Mūsdienās šāda telefona lielākā problēma ir tā, ka ir grūti tik mazā korpusā ievietot ilgmūžīgu akumulatoru.
"Mums pieejamo tālruņu akumulatori ir sākuši sarukt, un tas ir tikai laika jautājums, kad tie samazināsies tiktāl, lai atļautu pildspalvveida tālruņus vai aproču pogu tālruņus," prāto K. Špiļausks.
Pēc ekspertu domām, drīzumā no lielākajiem tālruņu ražotājiem saņemsim viedbrilles, kurām vajadzētu izskatīties ļoti līdzīgām parastajām brillēm, taču tām būs daudz viedo funkciju.
“Pagaidām nav zināms, cik lielā mērā šogad jau parādījušies modeļi spēs aizvietot telefonu, taču tirgū jaunās tehnoloģijas noteikti ļaus pēc dažiem gadiem tikt pie tādām viedajām brillēm, kas parādīs navigāciju, zvanus un visu citu informāciju, pat neizņemot telefonu no kabatas,” saka K. Špiļausks.
Viedierīces, piemēram, virtuālā realitāte vai viedās brilles, parasti tiek vadītas ar žestiem, tāpēc šīs izmaiņas var ietekmēt arī pašus tālruņus.
"Tagad mēs esam pieraduši pieskarties ekrānam, bet šī vadība ir diezgan primitīva. Parādīsies žestu kontrole, vienkārši kaut ko norādot ar pirkstiem vai roku, nākotnē varbūt pat tikai ar sejas izteiksmi," stāsta profesors L. Svilainis.
Viņš norāda, ka, tā kā viedtālruņos arvien vairāk tiek integrēti paplašinātās realitātes elementi, turpmāk telefona lietošana līdzināsies virtuālās realitātes briļļu lietošanai - redzamos objektus varēs palielināt, samazināt vai pat pārvietot no vienas vietas uz citu, izmantojot tikai žestus.
"Viens no veidiem varētu būt cimdi, kas ļaus ierīcei saprast, ka esat paņēmis šo objektu, bet ir arī cits virziens, kur, izmantojot ultraskaņu, veidojas akustiskais lauks,” skaidro profesors.
Vēl viena joma ar lielu uzlabojumu potenciālu ir viedtālruņos integrētie sensori. Lai gan sākotnēji tālruņos nebija šīs tehnoloģijas, tagad to parādās arvien vairāk. Visiem viedtālruņiem ir sensori, piemēram, žiroskops, kas nosaka tālruņa orientāciju, vai akselerometrs - tas nosaka ātrumu.
"Varētu būt vairāk šādu sensoru, kas mēra kaut ko no cilvēka fizioloģijas, piemēram, muskuļu kustības. Piemēram, jums ir sensors, kas norāda, kur atrodaties istabas vidū, kas būtu noderīgs, ja lidostā steidzaties un jums jāzina, kur atrodas jūsu vārti, vai arī esat ieradies veikalā un vēlaties uzzināt, kur atrodas desa. Tā ir iekštelpu navigācija," saka L. Svilainis.
Pēc viņa domām, varētu parādīties visdažādākie iespējamie sensori - no mitruma un spiediena līdz pat alkohola noteikšanai izelpā.
"Tā vietā, lai nēsātu līdzi atsevišķu alkometru, jūs vienkārši pūšat telefona mikrofonā, un tas parādīs jūsu alkohola līmeni," prāto zinātnieks.
Sensori varētu būt noderīgi arī cilvēkiem, kuri cieš no veselības traucējumiem un kuriem katru dienu jāveic dažādas pārbaudes.
"Cilvēkiem ar cukura diabētu ir nepārtraukti vairākas reizes dienā jāiedur āda, jāizspiež asins piliens un jāievieto tas sensorā, bet, ja izmantojat, piemēram, “Samsung”, tiem zem ekrāna ir virkne ultraskaņas sensoru, kas nolasa jūsu pirkstu nospiedumus, izmantojot ultraskaņu. Tad kāpēc mēs nevaram ar vienu un to pašu ultraskaņu pārbaudīt glikozes līmeni un cukura līmeni asinīs?"
Lai gan inženieri katru dienu strādā, lai jaunajiem viedtālruņu modeļiem būtu arvien ietilpīgāki akumulatori, reti kad var iztikt ilgāk par 2-3 dienām, neuzlādējot ierīci. Kā norāda eksperti, arī šajā jomā gaidāmi jauninājumi.
"Jau tiek veikti testi, lai tālruņos uzstādītu silīcija-oglekļa akumulatorus, nevis parastos litija jonu akumulatorus. Šādas baterijas ar tādu pašu fizisko izmēru jau šodien varētu būt par aptuveni 15 procentiem efektīvākas un ar lielāku ietilpību nekā parastajiem akumulatoriem. Šī ir jauna tehnoloģija, taču tiek uzskatīts, ka nākotnē šādas baterijas ļaus mums tikt pie ierīces, kas kalpos bez uzlādes pat nedēļu," saka K. Špiļausks.
Pēc L. Svilaiņa teiktā, iespējams ir arī tāds variants, ka uzlādei izmantos atjaunojamo enerģiju: "Visticamāk, nākotnē būs iespējams novietot saules baterijas zem ekrāna un atstāt telefonu saulē, neuztraucoties par uzlādi.”
Visbeidzot, nevajadzētu aizmirst par vienu no svarīgākajām funkcijām - mobilo sakaru atbalstu.
"Jūs droši vien esat pamanījuši, ka kaut kur laukos vai kalnos nav savienojuma. Tagad mēs zvanām caur bāzes stacijām, bet, iespējams, nākotnē telefonā tiks integrēts satelīta savienojums un uz zemes nebūs tāda punkta, no kurienes nevarētu piezvanīt," prāto Kauņas Tehnoloģiju universitātes profesors.