Indijas varas iestādes vēlas atsaukt savus pilsoņus no Krievijas – Ukrainas frontes. Putins par to var pateikties sev un savai Aizsardzības ministrijai, uzskata Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas “Deutsche Welle” (DW) žurnālists Konstantīns Eggerts.
Krievijas varas iestādes karam Ukrainā vervē ne tikai indiešus, bet arī Ziemeļkorejas, Nepālas, Šrilankas un citu Āzijas valstu pilsoņus.
Vēl nav beigušās diskusijas par to, kas ir patiesība un kas ir meli Ukrainas gūstā nokļuvušo ziemeļkorejiešu liecībās, bet Indija jau ir pieprasījusi, lai Krievija no militārā dienesta atbrīvo visus tās pilsoņus.
Spriežot pēc ziņojumiem Indijas presē, valsts varas iestādes apsprieda jautājumu par Indijas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā ar Krievijas vēstniecību Deli. Indijas vēstniecība veica atbilstošas darbības pārstāvniecībā Maskavā. Iemesls bija desmitā Indijas pilsoņa nāve Ukrainas frontē.
Krievijas varas iestādes vervē ne tikai indiešus, bet arī Nepālas un Šrilankas pilsoņus, lai viņi dienētu Krievijas armijā par naudu, turklāt viņiem un viņu radiniekiem sola piešķirt Krievijas pilsonību. Tas ir tas, kas viņus atšķir no no ziemeļkorejiešiem, kuriem atņemtas pilnīgi visas tiesības. Kima Čenuna režīmam viņi ir tikai kaulēšanās priekšmets, “dzīvā valūta”. Phenjana ar to pērk Krievijas izejvielas un militārās tehnoloģijas. Saskaņā ar Dienvidkorejas specdienestu datiem, vismaz trīs simti ziemeļkorejiešu par šo “abpusēji izdevīgo darījumu” jau ir samaksājuši ar savu dzīvību.
Indijas, Šrilankas un Nepālas iedzīvotājus vervētāji bieži vien vienkārši apmāna: viņiem tiek teikts, ka Krievijā viņi kalpos palīgvienībās un frontē nenonāks. Tomēr drīz pēc līguma parakstīšanas viņi nonāk frontes līnijā. No vienas puses, tas, vai kļūt par algotu karavīru vai nē, ir katra pieaugušā personisks jautājums. No otras puses, cilvēku ievilināšana gandrīz drošā nāvē ar maldināšanu pati par sevi ir slikta, bet izlikt slazdus ārzemniekam, kurš bieži ir nabadzīgs un slikti pārzina reālo situāciju, ir divtik slikti.
Premjerministra Narendra Modi valdība ir vairākkārt lūgusi Kremli atbrīvot karā ievilinātos Indijas pilsoņus. Maskava dažus atbrīvoja un pēc tam pieņēma dienestā jaunus. Tas viss netraucēja Indijas valdībai gūt labumu, iegādājoties no Krievijas naftu ar lielu atlaidi. Jaunākais oficiālās Deli paziņojums izklausās izlēmīgāks un skarbāks nekā visi iepriekšējie.
“Jēga ir ne tikai tā, ka ceturtajā Kijivas sagrābšanas gadā divu nedēļu laikā Krievijas kā globālas pretvaras ASV tēls ir izbalējis pat Āzijas un Āfrikas valstīs, kuras parasti ietur distanci no Eiropas konfliktiem. “Arbata militārā apgabala” (domāts Krievijas bruņoto spēku ģenerālštābs Maskavā Arbata ielas sākumā) un citu Krievijas režīma struktūru nekompetence arī nenogurst atgādināt par sevi. Bašara al Asada režīma krišana ir radījusi šaubas par Kremļa spēju un vēlmi aizstāvēt savus sabiedrotos,” raksta DW žurnālists.
Pēdējās nedēļas un dienas iezīmējušās ar jaunām ASV sankcijām pret Krievijas naftas rūpniecību. Gan Indijai, gan Ķīnai tagad ir ievērojami grūtāk nopirkt naftu no Putina. Turklāt maz ticams, ka ASV nākamā administrācija atcels šīs sankcijas. Tramps atbalsta tradicionālās ogļūdeņražu enerģijas attīstību ASV un konkurentiem tāpat vien dzīvi neatvieglos.
Uz šī fona var gadīties, ka būt Krievijas sabiedrotajam var izmaksāt dārgi. Labāk ir distancēties no Maskavas, vismaz uz laiku, un paskatīties, kā attīstās Krievijas un Amerikas attiecības. Tagad ar Kremli labāk runāt apzināti dusmīgā tonī un izlikties par bezkompromisa nacionālo interešu aizstāvi. Tā, kā to dara tas pats Modi un kā, iespējams, arī citi to darīs arvien biežāk.
“Šodien nav iespējams būt pilnīgi pārliecinātam pat par to, ka, lai izveidotu dialogu ar jauno administrāciju Vašingtonā, Sji Dzjiņpins neliks Kimam Čenunam pārtraukt karavīru sūtīšanu Putinam. Galu galā tieši Pekina ir Ziemeļkorejas galvenais sabiedrotais un ekonomikas partneris, un, pateicoties Ķīnas atbalstam, Ziemeļkorejas režīms ir izdzīvojis daudzus gadus. Ņemot vērā ļoti iespējamo attiecību saasināšanos ar Trampa administrāciju, kas uzskata Ķīnu par galveno ienaidnieku, biedrs Sji var izdarīt šādu labas gribas žestu. Tāpat kā mēs Centrālās komitejas Politbirojā arī esam “par mieru”, tāpat kā Tramps un viņa viceprezidents Venss.
Pēc Indijas paziņojuma Putinam būs arvien grūtāk pievilināt cilvēkus no globālajiem dienvidiem karot ar Ukrainu. Prasības “atvest mūsu puišus mājās” skanēs skaļāk un skaļāk. Krievijas diktatoram neizdevās neliels ar uzvaru vainagots karš. Un tas kļūst skaidrs pat tiem, kas nav jutuši un kuriem nav daudz simpātiju pret Ukrainu,” raksta DW