Eiropas Komisijai, iespējams, būs jāpārskata uzsāktā izmeklēšana pret ASV tehnoloģiju gigantiem “Apple”, “Meta” un “Google” – digitālie milži aicina jaunievēlēto ASV prezidentu Donaldu Trampu iejaukties ASV tehnoloģiju gigantu strīdā ar ES “pārmērīgo tiesībsargājošo varu”, atsaucoties uz publisko dokumentu un amatpersonu izteikumu analīzi, vēsta Polijas ekonomikas ziņu portāls “wnp.pl”.
Sākas ASV tehnoloģiju gigantu mēģinājumi ierobežot Eiropas Komisijas varu
“Neatkarīgā”
”Meta” izpilddirektors Marks Zakerbergs mudina Trampu pārtraukt Briseles noteiktos naudas sodus amerikāņu tehnoloģiju kompānijām.
Šis solās nebūt vienīgais izaicinājums, ar kuru Eiropai nāksies saskarties Donalda Trampa prezidentūras laikā. Daudzas nepārprotamas pazīmes jaunievēlētā ASV prezidenta komandas subordinācijā liecina, ka Donalda Trampa galvu grozīs un galvenos lēmumus vismaz IT jomā noteikti pieņems ASV IT pārstāvji. Šī būs viņu prezidentūra, kurā varētu tikt vai netikt īstenotas tieši viņu vēlmes pasaules kārtības organizēšanā un tās uzturēšanā. Pirmā lieta, ar kuru jau tagad saskaras Eiropa - tai nāksies pārskatīt savu vēlmi būt soģim IT kompāniju darbībai.
Lietu pārskatīšana, kuras rezultātā varētu samazināties vai mainīties Eiropas Komisijas izmeklēšanas apjoms, aptvers visas lietas, kas uzsāktas kopš pagājušā gada marta saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) noteikumiem par digitālajiem tirgiem, Polijas medijam norādīja divas augstas amatpersonas.
Lai gan dažas no analizētajām lietām ir agrīnā stadijā, citas ir progresējošas. Visi lēmumi un iespējamie naudas sodi tiks apturēti līdz pārskatīšanas pabeigšanai. Neskatoties uz to, izmeklēšanas darbs turpināsies.
Protams, tiesvedības pret tehnoloģiju gigantiem prasa laiku to sarežģītības dēļ. Procesi mēdz būt ilgstoši. “Komisija ir paziņojusi, ka tā joprojām ir pilnībā apņēmusies nodrošināt Eiropas tiesību aktu efektīvu izpildi. Izmeklējamās lietas formālā līmenī vēl nav gatavas," plašsaziņas līdzekļiem paziņoja Komisijas pārstāvis, apgalvojot, ka šādas izmeklēšanas prasa laiku, ņemot vērā to sarežģītību un nepieciešamību nodrošināt, ka Komisijas lēmumi ir juridiski pamatoti, minēts britu laikrakstā “Daily”.
“Meta” izpilddirektors Marks Zakerbergs Donaldu Trampu aicināja pārtraukt Briseles noteiktos naudas sodus amerikāņu tehnoloģiju kompānijām. Viņš piebilda, ka ES regulatori pēdējo 20 gadu laikā ir piespieduši digitālos gigantus soda naudās maksāt vairāk nekā 30 miljardus dolāru.
“Meta” īpašnieks jau ir vērsies pie Donalda Trampa, lai aizsargātu amerikāņu intereses. M. Zakerbergs, kurš nesen paziņoja par plāniem, iespējams, pārkāpjot ES noteikumus, atcelt iepriekšējās darbības pārbaudes “Facebook” un “Instagram”, sacīja, ka jaunā Trampa administrācija vēlas aizstāvēt ASV intereses ārvalstīs. EK pārstāvis, žurnālistu vaicāts par IT lobija ietekmi, atbildēja, ka “pašlaik netiek organizēta nekāda pārskatīšana. (..) No otras puses, tiek organizētas sanāksmes, lai novērtētu vispārējo gatavību izmeklēšanas procesam [pret digitālajiem milžiem]. Šobrīd nevienu no šiem jautājumiem nevar pieņemt”.
Saskaņā ar ES Digitālo tirgu aktu (DPA), kura mērķis ir ierobežot lielo digitālo platformu ļaunprātīgu izmantošanu, Brisele pagājušā gada martā sāka izmeklēšanu par “Apple”, “Google” un “Meta” darbībām.
“Komisija ir arī saskārusies ar Eiropas politiķu spiedienu izmantot DPA pilnvaras (..) lai ierobežotu Īlona Maska pieaugošo ietekmi uz ES politiku," uzsvēra “Financial Times”.
Papildus līdzīgai izmeklēšanai par “Alphabet”, kam pieder “Google”, EK pēta arī to, vai “Apple” dod priekšroku savam lietotņu veikalam un vai “Facebook” īpašnieks “Meta” personas datus izmanto reklāmas nolūkos.
Patiesībā īstā cīņa starp Eiropas komisijas uzstādījumiem, Eiropas tiesu institūcijām un digitālajiem milžiem vēl priekšā. Bet var arī izrādīties, ka Eiropa cīņu pārtrauks, gļēvi padodoties digitālo milžu spiedienam.