Krievijā atdzimst verdzība; pirmie upuri – tadžiki

© Depositphotos

Krievijā samilst darbaspēka problēmas. Daudzi spējīgie vīrieši naudas vilinājumā dodas nāvē uz Ukrainu, citi tiek turp sūtīti piespiedu kārtā. Atjautīgākie Krievijas uzņēmēji raduši jaunus risinājumus, piemērojot mūsdienu formātiem senas pagātnes darbaspēka piesaistes metodoloģijas. Tadžikistānas pilsoņu grupa apgalvo, ka viņi ir spiesti būt vergi darba devējam, kurš attālā liellopu fermā Krievijas Tālo Austrumu Magadanas reģionā ir atņēmis viņiem pases, lai neļautu aizbraukt, ziņo “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” (RFE/RL) portālā “rferl.org”.

Raksts tapis, pamatojoties uz RFE/RL Vidusāzijas migrantu vienības korespondenta Gulbahora Murodi ziņojumu. Divi no migrantiem, kuri sazinājās ar RFE/RL, sacīja, ka nezina precīzu tās vietas nosaukumu, kur viņi strādā, raksturojot to tikai kā "saimniecību mežā, tālu no pilsētas".

Fermas īpašnieks paņem un neatdod pases

Aprakstītā situācija atklāj Vidusāzijas migrantu neaizsargātību Krievijā, no kuriem daudzi paļaujas uz neoficiāliem nolīgumiem un tiek ekspluatēti un ļaunprātīgi izmantoti.

"Mēs esam spiesti šeit strādāt naktīs. Mēs nākam uz fermu pulksten 7 vakarā, kad iestājas tumsa, un tad strādājam šeit līdz rītam," sacīja viens no vīriešiem, runājot anonīmi, jo baidoties no represijām. "Mēs šeit strādājam trīs mēnešus, bet nesaņemam algu, un, kad mēs prasām naudu, darba devējs mūs lamā."

Abi intervētie vīrieši dalījās ar video, kurā redzams tas, ko viņi raksturoja kā savu darba vietu - veca govju kūts sniega klātā vietā. Vairāk videomateriālu, ko viņi sniedza RFE/RL, parāda novecojušu virtuvi-ēdamistabu, kas mēbelēta ar dažiem soliem un galdu, kas pārklāts ar plastmasas galdautu.

Runājot ar RFE/RL pa tālruni, viens no migrantiem sacīja, ka 10 vīriešu grupa no Tadžikistānas dienvidu rajona Hamadoni devās uz Magadanu pēc tam, kad kāds zinātājs no viņu dzimtā ciema viņiem Magadanā piesolījis labi apmaksātu darbu.

"Viņš mūs atveda uz šejieni un iepazīstināja ar darba devēju, sakot, ka mēs saņemsim bezmaksas pārtiku un bezmaksas izmitināšanu un ka, sākot ar otro mēnesi, mums maksās 20 000 rubļu (aptuveni 190 ASV dolāru) katram pirmajā mēnesī un 30 000 rubļu (aptuveni 290 ASV dolāru) pēc tam katru mēnesi," sacīja migrants. "Bet līdz šim šo trīs mēnešu laikā mums ir samaksāts tikai vienu reizi - katram 20 000 rubļu," viņš piebilda.

Pēc migrantu teiktā, fermas īpašnieks ierašanās dienā paņēma viņu pases, sakot, ka tās vajadzīgas, lai viņu vārdā varas iestādēs nokārtotu darba un uzturēšanās atļaujas. Migranti apgalvo, ka dokumenti tā arī nav atdoti.

Vīrieši pastāstīja, ka tikai diviem no viņiem pirms ierašanās fermā bija derīgas darba atļaujas, piebilstot, ka viņu tiesības uz 90 dienu bezvīzu uzturēšanos Krievijā drīz beigsies.

RFE/RL sazinājās ar fermas īpašnieku, kura vārdu un tālruņa numuru migranti norādīja, taču fermas īpašnieks izvairījies no sarunas. Arī Magadanas rajona varas iestādes izvairījušās atbildēt uz RFE/RL telefona zvaniem.

Precīzus skaitļus ir grūti noteikt, taču Krievijā strādā vismaz viens miljons tadžiku migrantu, daudzi no viņiem nodarbojas ar fiziski smagiem darbiem rūpnīcās, būvlaukumos un lauksaimniecības nozarē.

Trīs dienas bez ēšanas

Nav skaidrs, vai vīrieši parakstīja darba līgumus ar savu darba devēju. Bet tas nav nekas neparasts, ka tadžiku migranti, īpaši tie, kas pirmo reizi ierodas Krievijā, atrod darbu caur paziņām un radiniekiem, kuri jau dzīvo un strādā valstī.

Daudzi Vidusāzijas migranti Krievijā, jo īpaši tie, kas strādā privātpersonu labā, tā vietā, lai parakstītu juridisku līgumu, bieži panāk mutisku vienošanos ar darba devējiem. Tādējādi naudas pelnītāji kļūst neaizsargāti pret ekspluatāciju un ļaunprātīgu izmantošanu.

Daži migranti izvēlas neformālu vienošanos, lai izvairītos no nodokļiem un dokumentu kārtošanas, citi strādā bez juridiskiem līgumiem, jo viņi nesaprot krievu valodu, nezina valsts likumus un savas tiesības.

Abi vīrieši, kas komunicēja ar RFE/RL, sacīja, ka pēdējās trīs dienas nav ēduši un ir pamatīgi "iestrēguši šajā mazajā, aukstajā vietā". Magadanā šajā gadalaikā temperatūra nav augstāka par mīnus 20 grādiem pēc Celsija. Vīrieši teica, ka viņiem nav naudas, lai nopirktu pārtiku, un viņi nevar saņemt pases atpakaļ no īpašnieka, lai atstātu saimniecību.

"Mēs šeit strādājam kā vergi. Mēs vēlamies, lai Tadžikistānas varas iestādes palīdz mūs atbrīvot," sacīja migranti. "Pēdējās trīs dienas neesam ēduši nevienu ēdienu. Mēs izdzīvojam tikai ar tēju un cukuru."

Migranti var cerēt tikai uz Tadžikistānas vēstniecību

Prominenta migrantu tiesību aizstāve Krievijā Valentīna Čupika RFE/RL sacīja, ka migrantu vienīgā reālā iespēja ātri saņemt palīdzību ir no Tadžikistānas varas iestādēm.

"Krievijas Izmeklēšanas komitejas pienākums ir izmeklēt piespiedu darbu un verdzību, bet patiesībā ir ļoti grūti panākt, lai komiteja nodarbotos ar šādām lietām, ja vien kāds uz to neizdarīs spiedienu. Mēs to zinām no savas pieredzes ar līdzīgiem gadījumiem," RFE/RL sacīja V. Čupika. Izmeklēšanas komiteja ir Krievijas galvenā federālā izmeklēšanas iestāde.

"Vienīgais, ko mēs varam darīt, ir vērsties Tadžikistānas vēstniecībā Maskavā un lūgt vēstniecību nosūtīt savus pārstāvjus uz Magadanu, lai panāktu, ka Izmeklēšanas komiteja dara savu darbu," norādīja V. Čupika.

Migranti Magadanā sacīja, ka tas cilvēks, kurš viņus atveda uz fermu, ir devies atpakaļ uz Tadžikistānu, lai nogādātu Krievijā daudz vairāk strādnieku.

Pasaulē

Krievijā samilst darbaspēka problēmas. Daudzi spējīgie vīrieši naudas vilinājumā dodas nāvē uz Ukrainu, citi tiek turp sūtīti piespiedu kārtā. Atjautīgākie Krievijas uzņēmēji raduši jaunus risinājumus, piemērojot mūsdienu formātiem senas pagātnes darbaspēka piesaistes metodoloģijas. Tadžikistānas pilsoņu grupa apgalvo, ka viņi ir spiesti būt vergi darba devējam, kurš attālā liellopu fermā Krievijas Tālo Austrumu Magadanas reģionā ir atņēmis viņiem pases, lai neļautu aizbraukt, ziņo “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” (RFE/RL) portālā “rferl.org”.

Svarīgākais