Ziemeļīrijas unionisti vētīs jauno Londonas un Briseles vienošanos

EK vadītāja Urzula fon der Leiena un britu premjers Riši Sunaks paziņo par jaunu vienošanos attiecībā uz Ziemeļīriju.  © PA Images/Scanpix

Britu premjers Riši Sunaks un Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena vakar vienojušies par izmaiņām tā dēvētajā Ziemeļīrijas protokolā, taču šīs provinces Demokrātiskā unionistu partija (DUP) pagaidām nav steigusies paust atbalstu dokumentam, norādot, ka jāizvērtē visas juridiskās detaļas. Vienošanās mērķis ir panākt, lai Ziemeļīrija vairs nebūtu atrauta no Apvienotās Karalistes tirgus, likvidējot muitas barjeras un birokrātiskos šķēršļus, bet DUP atbalsts ir tik svarīgs tādēļ, ka šī partija jau gadu paralizē Ziemeļīrijas parlamenta darbu un kā priekšnosacījumu, lai atgrieztos tajā, izvirzījusi prasību būtiski grozīt protokolu.

Brexit vienošanās procesā noslēgtais Ziemeļīrijas protokols, kas pēc veiktajām izmaiņām jau tiek dēvēts par Vindzoras ietvaru (Sunaka un fon der Leienas tikšanās tika sarīkota Vindzoras pilī) ir ļoti komplicēts dokuments, kura noteikta kārtība, kādā preces no Apvienotās Karalistes iespējams nogādāt Ziemeļīrijā, tajā pašā laikā neierīkojot muitas kontroles posteņus un neorganizējot kādas citas pārbaudes uz Ziemeļīrijas un ES dalībvalsts Īrijas robežas. Savulaik to parakstīja toreizējais britu premjers Boriss Džonsons, taču jau drīz pēc jaunās kārtības (sākotnēji daļējas) stāšanās spēkā valdība Londonā attapās, ka tā rada lielas problēmas Apvienotās Karalistes ražotājiem un tirgotājiem, kuri savas preces vēlējās redzēt Ziemeļīrijas veikalu plauktos. Lai apliecinātu, ka tās nav paredzētas Īrijas tirgum vai tālākam eksportam uz kādu citu ES dalībvalsti, uzņēmējiem nācās aizpildīt neskaitāmas muitas deklarācijas un formulārus, un nepagāja ilgs laiks, līdz daļa no viņiem šīm klapatām atmeta ar roku. Ziemeļīrijā tikmēr pieauga neapmierinātība, jo cilvēki veikalos vairs nevarēja iegādāties atsevišķas Anglijā, Skotijā vai Velsā ražotas preces un produktus, pie kuriem bija pieraduši no bērna kājas.

Briseles sākotnējā nostāja bija diezgan kategoriska - ja reiz jūs, briti, šādu vienošanos par Brexit parakstījāt, tad arī esiet tik laipni un pildiet tās nosacījumus, kas netiks pārskatīti. Britu valdība uz to draudēja ar protokola grozīšanu vienpusējā kārtā, un vēl laikos, kad premjers bija kvēlais Brexit piekritējs Džonsons, sagatavoja attiecīgu likumprojektu izskatīšanai parlamentā. Līdz atklātai konfrontācijai abas puses nonākt gan nevēlējās, un 2022. gadā parādījās ziņas par to, ka starp Apvienoto Karalisti un Eiropas Savienību notiek aizvien intensīvākas sarunas, lai panāktu kompromisu, kas apmierinātu gan Briseli, gan Londonu. Tās pasteidzināja arī Ziemeļīrijas politiskā krīze. DUP ir atteikusies piedalīties parlamenta un valdības darbā, līdz ar to apdraudot visu 1998. gadā parakstītās Lielās piektdienas vienošanos par situācijas noregulējumu Ziemeļīrijā. Jāatgādina, ka cita starpā tā paredz ne tikai atvērtu Ziemeļīrijas un Īrijas robežu, bet arī provinces valdību, kurā ir pārstāvēta gan lielākā katoļu (republikāņu), gan protestantu (lojālistu) partija.

Vindzorā parakstītais dokuments paredz, ka Apvienotās Karalistes precēm Ziemeļīrijas tirgū nokļūt būs daudz vienkāršāk. Saskaņā ar to, tiks pilnveidoti tā saucamie zaļais un sarkanais koridors. Preces, ka paredzētas tirgošanai Ziemeļīrijā vairs netiks muitotas, būs nepieciešams krietni mazāk dokumentu, lai tās legāli vestu pāri Īrijas jūrai. Tāpat Londonai izdevies panākt, ka Ziemeļīrijā bez ierobežojumiem varēs tirgot medikamentus, kuru lietošanu akceptējis britu regulators (iepriekš bija nepieciešams arī ES sertifikāts), muitas procedūrai netiks pakļautas nedz paciņas, ko privātpersonas sūta viena otrai no Apvienotās Karalistes uz Ziemeļīriju, nedz britu interneta veikalos veiktie iepirkumi. Valdībai Londonā turpmāk būs iespēja noteikt pievienotās vērtības nodokļa likmes dažādām preču kategorijām Ziemeļīrijā, kā arī lemt par subsīdijām noteiktām nozarēm - līdz šim arī tas bija jāsaskaņo ar ES.

DUP līderis Džefrijs Donaldsons atzinis, ka Vindzoras vienošanās liecina par "nozīmīgu progresu", taču uzsvēris - pirms partija to oficiāli atbalstīs vai noraidīs, jāizpēta pilns vienošanās teksts un detaļas. Taču vienu lietu, kas DUP (un arī daļai lielāko Brexit atbalstītāju premjera Sunaka konservatīvo partijā) nepatīk, viņš jau ir nosaucis - arī pēc visiem grozījumiem paredzēts, ka domstarpības par Ziemeļīrijas tirdznieciskajiem jautājumiem tiek skatītas Eiropas Savienības tiesā.

Pasaulē

Šīs nedēļas sākumā ticis sasniegts Krievijas zaudējumu maksimums vienā diennaktī — kopā 1950 kritušie, ievainotie, sagūstītie, taču tas liecina ne par to, ka Ukrainai sācis labāk iet frontē, bet gan par faktu, ka kauju intensitāte šoruden palielinājusies kā vēl nekad.

Svarīgākais