Baidens vēlēšanu priekšvakarā brīdina par draudiem demokrātijai

© CNP/Scanpix

Tuvojoties 8. novembrim, kad ASV notiks Kongresa vidustermiņa vēlēšanas, prezidents Džo Baidens brīdinājis, ka radikāli noskaņoto republikāņu iespējamā atteikšanās no balsošanas rezultātu atzīšanas rada nopietnus draudus demokrātijai. Prezidents uzskata, ka galvenais iedvesmotājs šādai rīcībai ir viņa priekštecis Baltajā namā Donalds Tramps, kurš bez jebkāda pamatojuma turpina apgalvot, ka 2020. gada prezidenta vēlēšanu rezultāti ir safabricēti par labu Baidenam.

20 minūtes ilgajā uzrunā, kuras galvenais mērķis bija mobilizēt demokrātu vēlētājus, lai tie nepaliktu mājās, bet dotos uz balsošanas iecirkņiem, Baidens uzsvēra, ka likmes ir ļoti augstas, un vēlētājiem jāapzinās, ka tieši viņu spēkos ir apturēt Trampu atbalstošos republikāņus. Socioloģiskās aptaujas liecina, ka republikāņiem ir labas izredzes savā kontrolē pārņemt Pārstāvju palātu, bet Senātā viss var beigties ar to, ka katra partija atkal iegūs pa 50 mandātiem, bet formāli vairākums būs demokrātiem, jo šo partiju pārstāv viceprezidente Kamala Herisa.

Prezidents sacījis, ka uz kongresmeņu un štata līmeņa vēlētiem amatiem kandidējot vairāk nekā 300 nelokāmi Trampa atbalstītāji, kuri jau likuši saprast, ka zaudējuma gadījumā apstrīdēs balsošanas rezultātus. Vēlēšanu priekšvakarā ASV sabiedrība ir sašķelta divās nesamierināmās nometnē, raksta AP norādot - Baidens ir norūpējies par to, ka vēlēšanu dienā un pēc rezultātu paziņošanas radikāli noskaņotie Trampa atbalstītāji varētu ķerties pie vardarbības. Pirmais brīdinājuma zvaniņš jau noskanēja pagājušajā piektdienā, kad notika iebrukums ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi mājā Sanfrancisko, un sitienu ar āmuru pa galvu saņēma viņas vīrs Pols.

Baidens ir uzsvēris -

neesot nekāda pamata bažām, ka varētu tikt nepareizi saskatīti iepriekšējā balsojuma laikā iecirkņos nodotie un pa pastu atsūtītie biļeteni. Tomēr šonedēļ publicētie Reuters/Ipsos aptauju rezultāti liecina, ka 49% amerikāņu uzskata - krāpšanās ar vēlēšanu biļeteniem ir plaši izplatīta problēma. Interesanti, ka tā domā ne tikai 69% republikāņu piekritēji, bet arī 34% no tiem, kuri grasās balsot par demokrātiem.

Šāda attieksme īpaši nepatīkama ir vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem, kuriem nereti nākas saskarties ar balsotāju klaji naidīgo un agresīvu uzvedību, raksta AFP. Darbiniekiem bieži tiek draudēts, jo radikālie Trampa piekritēji uzskata - vienīgais iemesls, kādēļ viņi dara šo darbu, ir vēlme negodīgā ceļā nosvērt vēlēšanu svaru kausus par labu demokrātiem.

Pasaulē

Kad Krievijas sākotnējais mēģinājums pakļaut Ukrainu cieta neveiksmi, vismaz divus gadus valdīja viedoklis, ka karam nav redzams gals. Pēdējo mēnešu laikā vairāku iemeslu dēļ viedokļi svārstās gan atkarībā no situācijas kaujas laukā, gan no sabiedriskās domas maiņas un ASV prezidenta Donalda Trampa ievēlēšanas, kurš 20. janvārī atgriežas Baltajā namā un ir vairākkārt teicis, ka dienas vai divu laikā pievērsīs uzmanību šim lielākajam bruņotajam konfliktam Eiropā kopš Otrā pasaules kara, raksta “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” interneta portāls "rferl.org".