Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 4. līdz 10. februārim

© Publicitātes foto

2.lapa

Georgijs Osokins: “Skaistums glābs pasauli”

Publicitātes foto

Sestdien, 4. februārī, Dzintaru koncertzālē pianista Georgija Osokina (attēlā) un “Kremerata Baltica” kopīgajā programmā izskanēs poļu mūzikas programma ar Friderika Šopēna diviem klavierkoncertiem un Mečislava Veinberga Āriju stīgām.

Frideriks Šopēns, būdams viens no izcilākajiem romantiķiem, būtiski paplašināja klaviermūzikas horizontus - klavieres viņa mūzikā dzied gan kā intīma cilvēka balss, gan mutuļo kā monumentāls simfoniskais orķestris.

“Jau vairākus gadus turu prātā ideju atskaņot abus Šopēna klavierkoncertus vienā vakarā. Šīs abas pērles ir tik dažādas savā starpā un tik poētiskas, neaptverami skaistas, ka, katru reizi tām pieskaroties, sajūtu maģiju un pārliecību, ka skaistums glābs pasauli,” saka pianists Georgijs Osokins.

Viņš turpina: “Šiem opusiem stipri sajūtams kara tematika - Friderika Šopēna pārdzīvojumi par savas dzimtenes likteni sacerēšanai laikā diemžēl stipri korelējas ar mūsdienām. Man būs īpašs gods atskaņot šos ģeniālā poļu komponista šedevrus ar “Kremeratu Baltica”, jo tikai šis unikālais ansamblis šodien var dabūt tik īpašu skaņu un dramatismu, kādu reti var sastapt uz skatuves dzīves laikā.”

Mečislavs Veinbergs savā mūzikā meklē mieru caur tumsības apcirkņiem, un viņa daiļradei piemīt nelokāms spēks un neoklasicisma skaidrība. Veinberga dzīve 20. gadsimtā noritēja Dmitrija Šostakoviča ēnā, bet tieši viņš bija tolaik maz zināmā komponista mentors, kurš jūsmoja par Veinberga instrumentālo mūziku. Pateicoties Gidonam Krēmeram un “Kremerata Baltica”, Veinberga skaņdarbi pēdējās desmitgadēs pasaules koncertdzīvē ir ienākuši arvien vairāk.

2019. gada maijā Gidons Krēmers paziņoja, ka Georgijs kļuvis par “Kremerata Baltica” rezidējošo viesmākslinieku - kopā ar Likā Debargu viņš ir pirmais, kuram 22 gadu pastāvēšanas vēsturē orķestris piešķīris šādu titulu. Kopš 2018. gada viņš regulāri uzstājas ar Gidonu Krēmeru visā pasaulē - Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Francijā, Āzijā un ASV.

Georgijs Osokins koncertējis Tokijas Metropolitēna teātra zālē, Berlīnes “Konzerthaus”, Elbas filharmonijā, Sanktpēterburgas filharmonijā, Tēlotājmākslas teātrī Vankūverā, aizstājot pasaulslaveno pianistu Nelsonu Freiru, Birmingemas “Town Hall” un citviet. Debitējis vairākos prestižos festivālos, tostarp Rūras klavieru festivālē, festivālā “Chopin and his Europe”, Martas Argerihas festivālā Hamburgas “Laeiszhalle”, Zalcburgas festivālā.

Ieraksta zīmola “Piano Classics” paspārnē izdoti Georgija Osokina albumi “Šopēns: Vēlīnie opusi” un “Rahmaņinovs. Šopēna variācijas. Dziesmu transkripcijas”.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Teju vai neticama ziņa – jau šoruden pie saviem daudzskaitlīgajiem cienītājiem atgriežas tradīcijām bagātais mūzikas un mākslas festivāls “Bildes”, kas bija iepauzējis uz četriem gadiem un kura sakarā nekas neliecināja, ka šogad tas varētu atdzimt! Tiesa, nebija ne mazāko šaubu, ka uzņēmīgā “Bilžu” “māte” Tija Auziņa festivālu atjaunos, taču neticējās, ka tas notiks tik spēji un tik drīz – festivāls sāksies jau pēc mēneša!