Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 7. līdz 13. janvārim

© Publicitātes foto

4.lapa

Mūzikas akadēmijas 103. dzimšanas diena

Publicitātes foto

Trešdien, 11. janvārī, pulksten 18.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Lielajā zālē notiks JVLMA un LMT Gada balvas laureātu apbalvošanas ceremonija, kas vienlaikus būs JVLMA 103. dzimšanas dienas koncerts.

Šogad par izciliem sasniegumiem 2022. gadā tiks sumināts JVLMA profesors, komponists, diriģents, muzikologs Andris Vecumnieks un JVLMA klavierspēles maģistrants Roberts Aleksandrs Flaics.

«JVLMA un LMT Gada balvas 2022 mācībspēkam» laureāts Andris Vecumnieks (attēlā) ir JVLMA kompozīcijas, orķestra diriģēšanas un muzikoloģijas katedras docētājs, regulāri pasniedz meistarklases un kā diriģents uzstājas Latvijā un ārvalstīs. Viņš ir lasījis zinātniskos referātus vairāk nekā 20 starptautiskās zinātniskajās konferencēs Latvijā, veicis vairāk nekā 10 publikācijas zinātniskajos krājumos un izdevumos. Vecumnieks ir Latvijas Komponistu savienības biedrs un padomes loceklis, Lielās Mūzikas balvas žūrijas priekšsēdētājs.

«JVLMA Gada balva - tas ir gods un atbildība,» par godalgu teic profesors. «Gods - cerība, ka šis novērtējums ir ne tikai oficiālo lēmējinstitūciju kompetence, bet arī visu manu daudzo studējošo labprātīga un labjūtīga izvēle. Atbildība - cerība, ka šo novērtējumu spēšu saglabāt un turpināt savā turpmākajā pedagoga darbā visur tur, kur esmu aicināts, gaidīts un vēlams. Gods - tā ir atbildība, atbildība - godprātīgs un profesionāls darbs.»

Andris Vecumnieks apbalvošanas ceremonijā uzstāsies arī pats. «Piedalīšos kopā ar saviem pedagogiem, audzēkņiem un kolēģiem - Pēteri Plakidi, Aināru Rubiķi, Arturu Oskaru Mitrēvicu un Selgu Menci - gan kā muzikologs, gan kā komponists, gan arī kā diriģents,» viņš atklāj. «Tāds nu ir mans raibais dzīvesgājums, ko nenožēloju un par ko esmu pateicīgs galvenokārt manai ģimenei un visiem tiem jauniešiem daudzajās Latvijas Republikas vidējās un augstākās izglītības institūcijās, kas manu «atpakaļgaitas skaitījumu» līdz pensionētas personas Goda statusam padara arvien ilglaicīgāku.»

«JVLMA un LMT Gada balvas 2022 jaunajam mūziķim» laureāts Amerikā dzimušais Roberts Flaics klavierspēli sācis apgūt jau četru gadu vecumā pie sava tēva. Vēlāk absolvējis gan bakalaura, gan maģistra studijas Džuljarda skolā pie pasniedzējiem Hankvana Čena un Džuliana Mārtina.

Roberts debitēja Karnegī zālē Ņujorkā 2021. gada oktobrī, viņš ir koncertējis 25 ASV pavalstīs un 17 valstīs visā pasaulē, tostarp koncertzālē «Latvija», Metropolitēna mākslas muzejā, Īrijas valsts koncertzālē un citviet. Roberts saņēmis Džona Keidža balvu Halberštatē, «Pro Musicis» starptautisko apbalvojumu un citas starptautiska mēroga godalgas.

«Man ir liels gods saņemt šo balvu,» atzīst Roberts. «Pārcelties no ASV uz Latviju man bija nopietns lēmums, bet es tagad šeit jūtos kā mājās, pateicoties visiem, kuri ir man palīdzējuši šo divu gadu laikā. Īpaši gribētu teikt paldies manam pasniedzējam Jurim Žvikovam, kurš man ir īpaši liels atbalsts. Paldies arī profesorei Maijai Sīpolai par viņas palīdzību, Diānai Zandbergai un Jānim Petraškevičam, no kuriem daudz esmu iemācījies.»

JVLMA un LMT Gada balvas pasniegšanas ceremonija vienlaikus būs arī JVLMA 103. dzimšanas dienas koncerts. Tajā uzstāsies gan abi Gada balvas laureāti, gan JVLMA Brass ansamblis, simfoniskais orķestris un jauktais koris, diriģēs Valdis Tomsons, Jānis Retenais, Arturs Oskars Mitrēvics un Ainārs Rubiķis. Programmā: J. S. Bahs, I. Čina, J. Vītols, P. Vasks, P. Plakidis, S. Mence, A. Vecumnieks, G. Šmite un K. Auznieks.

Gada balva tika iedibināta 2004. gadā. Sākotnēji tā tika piešķirta Mūzikas akadēmijas studentiem par radošo aktivitāti un izciliem panākumiem mūzikā, bet kopš 2005. gada - arī akadēmijas mācībspēkiem par izcilu pedagoģisko un radošo darbu. 2017. gadā šis apbalvojums ieguvis LMT vārdu un šodien godina visu Mūzikas akadēmijā pārstāvēto jomu sasniegumus.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Šis mēnesis Latgalē aizrit kāda nebijuša un varbūt pat unikāla mūzikas un dzejas kopprojekta zīmē – uz vienas skatuves un vienā kultūrtelpā satiekas 20. gadsimta latgaliešu dzeja ar 21. gadsimta latviešu hiphopu. Proti, Seimaņa Putāna dzeja tiek apspēlēta Ūgas, anša, Gustavo un citu hiphopa meistaru radošajā apdarē.

Svarīgākais