"Neatkarīgā" iesaka: notikumi kultūrā jaunā gada pirmajā nedēļā

© Publicitātes foto

6.lapa

Izlaušanās gaisma

Publicitātes foto

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā aplūkojama mākslinieces Ilonas Romules izstāde «Izlaušanās gaisma».

Izlaušanās spēle, kurā jāatrod izeja no tumsas telpām. Instinktīva vēlme nokļūt gaismā, brīvībā.

Litofānijas ir mākslas darbi, kas izgatavoti no smalkām, gaismu caurlaidīgām balta porcelāna loksnēm ar dekoratīviem vai figurāliem motīviem, kas iegravēti vai veidoti kā negatīva zema reljefa virsmas. Apgaismojot no aizmugures ar mākslīgo gaismu vai dabisko dienasgaismu, litofānijas loksnes parāda ainu (attēlu) pozitīvi, radot trīsdimensiju efektu.

30 gadu ilgas radošās karjeras laikā māksliniece Ilona Romule sarīkojusi 28 personālizstādes, piedalījusies vairāk nekā 50 starptautiskās konkursa izstādēs un vairāk nekā 30 grupu izstādēs, iegūstot 10 apbalvojumus, tostarp «Grand Prix» 6. Starptautiskajā mazo tējkannu konkursā Kalifornijā ASV 2014. gadā un zelta godalgu 1. Pasaules keramikas tējkannu konkursā Ķīnā 2019. gadā.

Ilona Romule ir dzimusi Rīgā mākslinieku ģimenē un kopš Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas 1985. gadā darbojas keramikas jomā. Šobrīd strādā kā brīvmāksliniece savā studijā Latvijā, bieži uzturas Starptautiskajā keramikas studijā Kečkemetā Ungārijā, kā arī Ķīnā, pārsvarā strādājot ar augstā apdedzinājuma porcelānu. Ilonas Romules mākslas darbi ir atrodami privātās un publiskās kolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Līdz šim māksliniece ir novadījusi vairāk nekā 60 lekciju un prezentāciju. Tāpat Ilona Romule regulāri vada ģipša formu veidošanas, litofānijas un porcelāna apgleznošanas nodarbības augstskolās un mākslas centros visā pasaulē.

Kopš 2001. gada Ilona Romule ir Ženēvas Starptautiskās keramikas akadēmijas biedre un no 2016. līdz 2022. gadam bija arī akadēmijas valdes locekle.

Izstāde «Izlaušanās gaisma» būs aplūkojama līdz 20. aprīlim Martinsona mājā (Nikolaja ielā 1, Daugavpils cietoksnī).

Pasākumi

Krievijas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) aģenti Anatolijs Čepiga un Aleksandrs Miškins, zināmi arī ar segvārdiem Boširovs un Petrovs, kuri patlaban uzturas Maskavā, nodarbojas ar cilvēku vervēšanu un viņu apmācīšanu diversiju organizēšanai Eiropā – telekanālā "Doždj" paziņojis bulgāru žurnālists – izmeklētājs Hristo Grozevs. Saskaņā ar Grozeva teikto, Anatolijs Čepiga dzīvo Maskavā, Mičurina prospektā, netālu no VDK augstskolas, un nodarbojas ar spiegu apmācību gan profesionāļu, gan neprofesionāļu līmenī.

Svarīgākais