9.lapa
Pirmdien, 14. novembrī, «Ukrainian Classical Ballet» uzstāsies Latvijas Nacionālajā operā, solists - Deniss Matvijenko (attēlā). Dejotājs, par kuru leģendārā balerīna Natālija Makarova teikusi: «Šādas parādības uz baleta skatuves nav bijis sen. Tas ir Barišņikovs, Nurejevs un Godunovs vienā personā.»
«Ukrainian Classical Ballet» un Deniss Matvijenko Rīgā dejos slavenos Edvarda Klūga baletus «Quatro» un «Radio&Juliet».
Kas mainījies kopš tiem laikiem, kad brīnišķīgos Edvarda Klūga baletus Rīgā redzējām pirmoreiz? Viss un nekas. Pasaule kļuvusi citāda, daudzkārt biedējošāka, nemierīgāka un bīstamāka. Nieka tūkstoš kilometru attālumā no mums liesmo karš. Slavenās Kijivas deju trupas viesizrādes, kas bija paredzētas 2022. gada martā, tika atliktas. Taču māksla joprojām dziedē cilvēku dvēseles kā senāk, un izcilo ukraiņu dejotāju izrādes, tāpat kā iepriekš, kļūst par svētkiem mums, skatītājiem.
Ukraiņu baleta māksliniekus, Edvardu Klūgu un Rīgu saista kāda maģiska saikne. 2016. gada pavasarī tieši ar viesizrādēm «Quatro» un «Radio&Juliet» Latvijas galvaspilsēta sāka iepazīt šā rumāņu izcelsmes horeogrāfa daiļradi - vēl nebeidzis spožo dejotāja karjeru, viņš bija kļuvis par Slovēnijas Nacionālā baleta māksliniecisko vadītāju un padarīja šo trupu par vienu no interesantākajām Eiropā. Tā paša gada rudenī Edvards Klūgs iekaroja mūsu publikas sirdis vēlreiz - kā Latvijas Nacionālā baleta izrādes «Pērs Gints» autors, un šis iestudējums vēl joprojām ir viena no repertuāra pērlēm.
Tagad vēsture atkārtojas. Novembra sākumā Latvijas baleta trupa aicināja skatītājus uz pirmo šīs sezonas pirmizrādi - Edvarda Klūga «Carmina Burana» ar Karla Orfa mūziku. Savukārt 14. novembrī uz LNOB skatuves atgriezīsies ukraiņu «Quatro» un «Radio&Juliet» - šā paša horeogrāfa iestudēti.
«Quatro» ir unikāls balets. Radīts pēc īpaša Denisa Matvijenko pasūtījuma, tas kļuva par vienu no visveiksmīgākajiem un godalgotākajiem privātajiem projektiem Austrumeiropā. Deniss un Edvards, vienaudži un draugi, katrs - viens no izcilākajiem baletdejotājiem savā valstī, kādu laiku tajā dejoja kopā. Taču arī tad, kad Edvards Klūgs beidza skatuves karjeru un pilnībā pievērsās horeogrāfijai, «Quatro» nezaudēja savu maģisko spēku.
Tas pats sakāms par «Radio&Juliet», kur horeogrāfs apbrīnojami organiski spējis Šekspīra traģēdijas sižetu savienot ar kulta grupas «Radiohead» kompozīciju tekstiem un gaisotni. Galvenās šā baleta partijas sākotnēji bija paredzētas Denisam un Anastasijai Matvijenko, taču tas izpelnās publikas sajūsmu arī citos dejotāju sastāvos.
Un visnotaļ - pateicoties tieši ārkārtīgi augstajam «Ukrainian Classical Ballet» mākslinieku meistarības līmenim: šajā trupā strādā dejotāji, ar kuriem lepotos jebkurš teātris. To skaitā Ungārijas Nacionālā baleta un Ukrainas Nacionālās operas premjers Jevģenijs Lagunovs, «Ukrainian Classical Ballet» prīma Olga Timošiva, vairākkārtējs starptautisko baleta konkursu laureāts un godalgu ieguvējs Ivans Žuravļovs un, protams, Deniss Matvijenko.
Dzimis Dņepropetrovskā, dejotājs trešajā paaudzē, viņš jau kopš 17 gadu vecuma ir dejojis galvenās partijas Ukrainas Nacionālajā operas un baleta teātrī, bet no 2011. līdz 2013. gadam bija tā baleta trupas mākslinieciskais vadītājs. Piecu nozīmīgu baleta konkursu laureāts, Sanktpēterburgas Marijas un Mihaila teātru premjers, pirmais baleta viessolists Maskavas Lielā teātra mūslaiku vēsturē, «Guest principal» pasaules lielākajos teātros. 2022. gada februārī Deniss pārtrauca visus savus projektus Krievijā un atgriezās dzimtenē. Pašreiz cieši sadarbojas ar «Ukrainian Classical Ballet» un Slovēnijas Nacionālo baletu, kuru vada Edvards Klūgs.