Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 18. līdz 24. septembrim

© Publicitātes foto

8.lapa

Teātris ir visur Kuldīgā

Publicitātes foto

Šajā nedēļas nogalē, 18. un 19. septembrī, jau sesto gadu pēc kārtas dažādas skatuves mākslas norises būs vērojamas Kuldīgas pilsētvidē, lai turpinātu skatuves mākslas festivāla «Teātris ir visur Kuldīgā» aizsāktās tradīcijas un pilsētas iedzīvotājiem un viesiem piedāvātu daudzpusīgu, mākslinieciski augstvērtīgu un aizraujošu kultūras pieredzi.

Festivāla programma arī šogad veidota tā, lai gan mazākajiem, gan lielākiem skatītājiem būtu pieejams kultūras piedāvājums, pieredzot skatuves mākslu dažādās formās un Kuldīgas pilsētas vietās, tostarp šogad aptverot trīs pavisam jaunus spēles laukumus.

Festivālā viesosies jau tādi zināmi draugi kā Liepājas Leļļu teātris, Zane Daudziņa un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, kā arī Kuldīgā vēl ne tik sastapti mākslinieki - Latvijas Kultūras akadēmijas Valmiera drāmas teātra aktieru kursa absolventi, iluzionisti Dace un Enriko Pecolli, Rēzija Kalniņa un Kaspars Zemītis, Vestards Šimkus un pat Latvijas volejbolists un olimpietis Aleksandrs Samoilovs.

18. septembrī festivāls sāksies ar Liepājas Leļļu teātra izrādi Ģirta Šoļa režijā «Ucipuci meklē mājas». Teātris kā festivāla partneris jau vairākus gadus ir iepriecinājis pašus mazākos teātra skatītājus, sagādājot emocijām piepildītu notikumu jaunākajai paaudzei.

Festivāla neiztrūkstoša pievienotā vērtība ir izglītojošā ievirze, tāpēc arī šogad programmā iekļautas divas skatuves mākslai pietuvinātas meistarklases. Kopā ar aktrisi, skatuves mākslas un runas konsultanti, Latvijas Kultūras akadēmijas docenti Zani Daudziņu dalībnieki skatuves runas meistarklasē «Runā ar iedvesmu!» mācīsies kontrolēt savu elpošanu, apzināties savas balss spēku un diapazona amplitūdu, tiks apgūti efektīvi artikulācijas vingrinājumi skaidrākas dikcijas nodrošināšanai, kā arī savienoti runas procesi ar aktīvu un atbrīvotu ķermeņa valodu.

Šis gads pavisam noteikti iezīmējies arī ar Olimpisko spēļu notikumiem. Tāpat kā teātrī, arī sportā svarīgs ir komandas spēks, tāpēc partnerības iemaņu attīstīšana ir būtisks priekšnoteikums veiksmīgu rezultātu sasniegšanā, bet to, kā tas notiek sportā, parādīs un centīsies iemācīt Latvijas pludmales volejbolists un olimpietis Aleksandrs Samoilovs meistarklasē «Partnerība laukumā».

Abas meistarklases notiks Kuldīgas novada sporta skolas Sporta hallē, uz kuru festivāls dodas pirmo reizi.

Festivāls jau no tā pirmsākumiem bijis ne tikai iespēja skatuves mākslas amata meistariem satikties ārpus lielpilsētas un savu teātru sienām, bet arī platforma jaunajiem skatuves māksliniekiem satikt savu auditoriju, tāpēc šogad festivāla pirmā diena noslēgsies ar Latvijas Kultūras akadēmijas Valmieras drāmas teātra aktieru kursa absolventu pēdējā studiju gadā tapušo diplomdarba izrādi «Pagaidām Godo» pēc Semjuela Beketa lugas «Gaidot Godo», kas tiks spēlēta festivālam vēl neierastā vietā - Demokrātijas kvartālā, Mucenieku ielā 9.

Festivāla otrā diena iesāksies ar iluzionistu Daces un Enriko Pecolli izrādi «Brīnumi notiek» Kuldīgas Kultūras centrā, aicinot ikvienu apzināties, ka brīnumi notiek ne tikai uz skatuves, bet arī mūsu dzīvēs, un lielie brīnumdari esam mēs katrs pats.

Vēl viena festivāla aizsākta tradīcija ir brīvprātīga iespēja ziedot līdzekļus kādam īpašam mērķim. Šogad tas būs iespējams aktrises Rēzijas Kalniņas un ģitārista, mūziķa Kaspara Zemīša mūzikas un dzejas programmas «Brīdis pēc vakariņām» ietvaros, kas norisināsies Kuldīgas Svētās Annas evaņģēliski luteriskās baznīcas dārzā, un saziedotie līdzekļi tiks nodoti baznīcai jumta remontam.

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris šogad uz festivālu vedīs režisora Sergeja Golomazova iestudēto izrādi «Čaks. Rīga. Sieviete», kas tapusi, atzīmējot latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka 120 gadu jubileju. Izrāde iepazīstinās ar Čaka dzīves redzamo pusi un to, kāds dzejnieks bija ārpus saviem dzejoļiem, ko vēl mīlēja, par ko sapņoja. Balstoties uz Aleksandra Čaka vēstulēm, viņa daiļradi, faktiem un minējumiem, teātris piedāvās savu atbilžu versiju uz šiem un citiem jautājumiem par vienu no visklusākajiem un paradoksālākajiem 30. gadu Rīgas bohēmas pārstāvjiem. Izrāde Rīgā oriģināli tiek spēlēta restorāna pagalmā, un arī festivālā tai piemeklēta līdzvērtīga vieta - Kuldīgas iedzīvotāji un viesi aicināti iepazīt Čaku kafejnīcā «Circus».

Festivāls noslēgsies Kuldīgas Mākslas namā, kurā izskanēs pianista Vestarda Šimkus koncerts divās daļās «Ferencam Listam - 210», atzīmējot leģendārā ungāru izcelsmes 19. gadsimta romantisma laikmeta komponista un pianista Ferenca Lista apaļo jubileju.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Teju vai neticama ziņa – jau šoruden pie saviem daudzskaitlīgajiem cienītājiem atgriežas tradīcijām bagātais mūzikas un mākslas festivāls “Bildes”, kas bija iepauzējis uz četriem gadiem un kura sakarā nekas neliecināja, ka šogad tas varētu atdzimt! Tiesa, nebija ne mazāko šaubu, ka uzņēmīgā “Bilžu” “māte” Tija Auziņa festivālu atjaunos, taču neticējās, ka tas notiks tik spēji un tik drīz – festivāls sāksies jau pēc mēneša!

Svarīgākais