Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 29. maija līdz 4. jūnijam

© Publicitātes foto

9.lapa

Lielformāta izkārtnes Baltā nama fasādē

Publicitātes foto

Kristapa Ancāna instalācija «Cik daudz Tu šobrīd būtu gatavs maksāt par tumšās matērijas noslēpumu?» ir konceptuāls mākslas darbs Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) fasādē, kā arī «Instagram» kontā. Darba konteksts ir autora instalācija galerijas «domobaal» fasādē Londonas Galeriju nedēļā, kas norisinās no 4. līdz 6. jūnijam. Instalācija Rīgā aplūkojama no 1. līdz 7. jūnijam.

Darbs tehniski risināts kā divas lielformāta izkārtnes Baltā nama fasādē, bet izvērsums ir publicēts LNOB un autora «Instagram» ierakstos.

«Manā mākslas praksē tiek svinētas neskaidrības cilvēka, dabas un mašīnas attiecībās. Savu konceptuālo pieeju es sauktu par pētniecisku un pašreiz tieši dažādu kontekstu izmantošana ir kļuvusi par nozīmīgu daļu no manu darbu formas un satura,» tā par sevi saka Kristaps Ancāns.

«Instalācijas saturu un formu veido mākslinieka uzbūvēts teikums, kas nosēžas sociālajā atmosfērā,» saka projekta kuratore Inga Šteimane. Viņa turpina: «Darba konteksts ir kovidkrīze un globālās perspektīvas neskaidrības, kas radījušas situāciju, kurā dominē jebkādu risinājumu meklēšana - vai ikkatrs jūtas provocēts uz ikdienas varoņdarbu vai vismaz uz izmaiņām centienos, uzskatos un prioritātēs. Izkārtņu melnbaltais kolorīts respektē Baltā nama gaismēnas, bet teikumā saklausāmais heroisms un kaislības sasaucas ar klasicisma vērtībām. Kristapa Ancāna darbiem piemīt zināms skatuviskums un retoriski žesti, it kā darbu faktūra būtu modelēta, miksējot reklāmas, sociālo protestu un Aristoteļa «Ars Rhetorica» mācības par logosa, patosa un ētosa svarīgumu saziņā.»

Kristaps Ancāns ir pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) jaunajā starpdisciplinārajā mākslas maģistrantūras specializācijā «POST».

Dzimis 1990. gadā Līvānos. Ieguvis bakalaura grādu LMA Glezniecības nodaļā (2014), maģistra grādu ieguvis «Central Saint Martins» («CSM») mākslas augstskolā Londonā (2016).

Piedalījies 2. Rīgas Starptautiskajā Laikmetīgās mākslas biennālē ar projektu «What do I dream about?» (2020), organizējis personālizstādes «Dažādi iemesli, kāpēc tavs sniegavīrs izskatās netīrs» Rīgas Mazākajā galerijā (2020), «Lielās atmiņas (izmēra ziņā)» Mākslas stacijā Dubulti (2018).

Mākslinieks saņēmis Sesila Luisa (Cecil Lewis) stipendiju tēlniecībā (2014), kā arī Helēnas Skotas Lidgetas (Helen Scott Lidgett) studijas balvas laureāts (2016).

Kopš 2011. gada piedalījies grupas izstādēs un strādājis ar institūcijām - «Tate Modern» un «Peer Gallery» Londonā, UK «Young Artists» jauno mākslinieku festivālā Dērbijā (Derby), izstādēs Viļņā, Tartu, Varšavā, Maskavā, Takamatsu (Japānā), Kuldīgā, tostarp projektā «Industriālisms» Mūsdienu mākslas galerijā Līvānos (2016).

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Šis mēnesis Latgalē aizrit kāda nebijuša un varbūt pat unikāla mūzikas un dzejas kopprojekta zīmē – uz vienas skatuves un vienā kultūrtelpā satiekas 20. gadsimta latgaliešu dzeja ar 21. gadsimta latviešu hiphopu. Proti, Seimaņa Putāna dzeja tiek apspēlēta Ūgas, anša, Gustavo un citu hiphopa meistaru radošajā apdarē.

Svarīgākais