Pirmo Pasaules kausu 3x3 ielu futbolā izcīnīs šonedēļ Rīgā

© Arnis Kluinis

Rīgā tik tiešām ieradušās 32 valstu komandas, lai 1. un 2. novembrī uzņēmuma “Dzintars” atvēlētā angārā Mālu ielā 30 izcīnītu pirmo Pasaules kausu 3x3 ielu futbolā.

Rīgas Brīvostas pārvalde, savukārt, bija ierādījusi vietu savā pārvaldes ēkā Kalpaka bulvārī, kur 30. oktobra pēcpusdienā notika 3x3 futbola pasaules kausa spēļu izloze. Pēc tam tika izlozēti pretinieki Rīgas un kopš šī rudens - arī Pierīgas skolu sacensībām šādā futbola formātā. Abu turnīru saistība tāda, ka tos rīko Latvijā lielākā ielu kultūras (sporta u.c. aktivitāšu) un jauniešu kustība valstī “Ghetto Games". Abi turnīri tik plaši, ka nevarētu notikt bez daudzu cilvēku un organizāciju, tajā skaitā tajā skaitā Latvijas Futbola federācijas iesaistīšanās, bet “Ghetto Games” joprojām paliek gandrīz kā sinonīms organizācijas dibinātājam Raimondam Elbakjanam.

Pasaules kausa izcīņa Rīgā vienreiz mūsu mūžā

Par pasaules čempionāta, jeb, kā futbola pieņemts izteikties, Pasaules kausa izcīņas norisi Rīgā R. Elbaklans spriež, ka Latvijā tā risināsies, visticamāk, pirmo un pēdējo reizi, vismaz Latvijas tagadējo iedzīvotāju vairākuma dzīvē.

Daudzviet pasaulē ielu futbolistiem risinājās vērienīgas priekšsacīkstes, lai nopelnītu iespēju spēlēt Rīgā. Valstu milzu konkurences dēļ uz atkārtotu rīkošanu Latvija varēs pretendēt tikai pēc daudziem gadiem. Pasaules čempionāti hokejā Latvijā risinājušies jau divreiz - 2006. un 2023. gadā, bet parēķināsim, kāda ir skaitliskā attiecība starp valstīm, kurās futbols un ledus hokejs ir tik populāri sporta veidi, ka šajās valstīs jēga rīkot attiecīgos čempionātus. Ja Latvijai konkurencē ar 10 valstīm vajadzēja gaidīt 17 gadus uz otro iespēju rīkot pasaules čempionātu, tad cik gadus nāksies gaidīt konkurencē ar vairāk nekā 100 valstīm? Pie tam, šo otro iespēju hokejā 2023. gadā pavēra politiskie notikumi pasaulē, taču to ietekme neprognozējama. Tie var kādu no nākamajām pasaules kausa izcīņām gan atvirzīt uz Latviju, gan liegt mums šo prieku pēc tam, kad mums tas jau būtu atvēlēts.

Arnis Kluinis

Raimonda Elbakjana darbošanās atsauc atmiņā Rolandu Upatnieku (1932-1994) par kamaniņu braukšanas tagadējā sporta nozīmē un tālāk arī par bobsleja ieviešanu Latvijā un tāpat otrādi - Latvijas kā lielvalsts ieviešanu šajos sporta veidos. Cīņā par jauniešiem uzvar tas sporta veids, kam atrodas tādi virzītāji kā kādreiz R. Upatnieks vai tagad R. Elbakjans.

Uzrunājot uz izlozēm sanākušo publiku, R. Elbakjans atzīmēja konkurenci “Ghetto Games” ietvaros starp ielu basketbolu un ielu futbolu, par kura uzrāvienu tagad rūpējas no futbola spēlēšanas uz organizēšanu pārnākušais Antons Semeņaks.

Dažādi var interpretēt pavērsienu Latvijas 3x3 basketbola komandas olimpiskajos startos no zelta medaļām 2021. gadā Tokijā uz skaistu izspēli līdz negaidīti zemai vietai 2024. gadā Parīzē. Jebkurā gadījumā Latvijas 3x3 basketbolistu olimpiskie starti savā ziņā ir “Ghetto Games” nopelns.

R. Elbakjans izteica cerību, ka atšķirībā no 3x3 basketbola, ko Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) pielāgoja iekļaušanai olimpisko spēļu programmā, 3x3 ielu futbols netiks pakļauts lielo sporta organizāciju vēlmēm: “Paskatīsimies, vai atkal bizness un kapitālisms apēdīs visu romantiku, bet pamēģināsim, cik vien tālu var iznest ielu kultūru šajā sporta veidā. Cerams, ka FIFA [Starptautiskajai Futbola federācijai] ir tik daudz, ko darīt, ka nepieķersies uzreiz [ielu futbolam].”

Šajā vietā jāatzīmē basketbola un futbola pilnīgi atšķirīgie statusi olimpisko spēļu ietvaros, kas pilna apmēra futbolam par šauriem. Tāpēc basketbolā olimpisko čempionu gods ir virsotne, bet futbolā tikai pieteikums olimpisko čempionu pārejai uz nopietno futbolu. No tā var izdarīt pretējas prognozes par FIFA un Olimpiskās komitejas attieksmi pret ielu futbola komercionalizēšanu.

Čempionāts notiks - sekojiet informācijai!

Lai nu cik nepārskatāma nākotne ir pat tuvāko gadu garumā, pasaules kausa izcīņas norise šonedēļ ir skaidra un gaiša. Cīņas notiks telpās fabrikas “Dzintars” teritorijā Mālu ielā 30. “Ghetto Football” vadītājs un Starptautiskās Ielu futbola federācijas (ISFA) dibinātājs Antons Semeņaks apliecina, ka tā ir šīm spēlēm ļoti piemērota vieta. Turnīra pirmajā dienā 1. novembrī spēles notiks 30. oktobrī notikušajā izlozē izveidotajās grupās, bet starp spēlēm būs konkursi un izklaides skatītājiem. Galvenie notikumi risināsies sestdien, 2. novembrī, ar izšķirošajām spēlēm grupās un izslēgšanas turnīru.

Īsts sports, jaunatnes sports

Gan pasaules, gan vietēja mēroga maču izložu sajūgšana vienā pasākumā apliecināja “Ghetto Games” turēšanos pie vēlmes iesaistīt jauniešus šajās norisēs. Iepriekš kā “Latvijas skolu telpu futbola kauss” pazīstamās spēles šogad ieguvušas zīmolu “Latvijas skolu Ekstraklase”. Kā ierasts, starpskolu futbols sāksies galvaspilsētā, kur tiks noskaidrota spēcīgākā Rīgas skola telpu futbolā. Jaunievedums arī tāds, ka Rīgas reģions neietvers sevī tikai Rīgas pašvaldības skolas, bet klāt nāks arī Pierīgas skolu komandas - šajā gadā tādas būs piecas no Jūrmalas (Majoriem), Babītes, Ķekavas, Ulbrokas un baložiem, kā arī pirmo reizi turnīrā piedalīsies arī tālmācības vidusskola.

Sacensībām pieteikušās 49 Rīgas un Pierīgas skolas - 48 komandas zēnu un 7 komandas meiteņu grupā. Lielais komandu skaits zēniem lika izlozes kārtībā izveidot 16 apakšgrupās pa 3 komandām, kuru sacensībās 1. vietas ieguvēji kvalificējas tālākai cīņai, bet 2. un 3.vietas ieguvju cīnīsies ar kādas citas, tāpat izlozē noteiktas grupas komandām. Tā tiks atsijātas 32 labākās komandas, kas atkal cīnīsies apakšgrupas utt. - sezona nupat tikai sāksies. Mazāks meiteņu komandu skaits nosaka vienkāršāku savstarpējo cīņu kārtību.

Izziņai

Kas ir ielu futbols 3 pret 3: Spēle norisinās uz 18x14 metru liela laukuma ar bortiem, vārtu izmērs 1,2x0,8 metri. Laukumā ir 3 spēlētāji no katras komandas, viens rezervē. Spēles ilgums astoņas minūtes. Ja rezultāts ir neizšķirts, uzvarētāju noskaidro spēlē 1 pret 1.

Kāda valstis cīnīsies par pirmo Pasaules kausu: Brazīlija, Francija, Latvija, Japāna, Serbija, ASV, Itālija, Nīderlande, Kolumbija, Vācija, Ķīna, Austrija, Lielbritānija, Čīle, Austrālija, Spānija, Bosnija un Hercogovina, Polija, Nepāla, Kirgizstāna, Dānija, Šveice, Somija, Horvātija, Meksika, Ēģipte, Dienvidkoreja, Gruzija, Irāna, Īrija, Zviedrija, Beļģija.

Svarīgākais