"Zelta mikrofons" un "Gamma" gatavojas izšķirošajam lēcienam

© Ritvars Stankevičs

Kādu laiciņu nekas nebija dzirdēts no abām konkurējošajām mūzikas gada balvu rīkotājnometnēm – Elitas Mīlgrāves “Zelta mikrofona” un revolucionārās “Gammas”, taču izskatās, ka šajās nedēļās šī klusuma pauze tiks aizpildīta ar uzviju. Ņemiet popkorna tūtes un glāzes ar dzērieniem, iesēdieties ērtāk krēslos un šūpuļtīklos, izklaižu organizētāji gādās par izklaidēm!  

Parakstīts kaut kas, par kura saturu grūti spriest

Pirmie par sevi pagājušajā nedēļā atgādināja “Gammas” rīkotāji. “Parakstot īpašu sadarbības memorandu, valsts un nozares organizācijas vienojušās par savstarpēju sadarbību un līdzdalību mūzikas nozares attīstības veicināšanā un arī balvas GAMMA (jeb Gada augstākais mūsdienu mūzikas apbalvojums) organizēšanā. Sadarbības memorandu ar Latvijas Izpildītāju un producentu apvienību (LaIPA) parakstīja Kultūras ministrija, AKKA/LAA un Patentu valde,” informēja šīs balvas pārstāvji.

Jāatgādina, ka tieši LaIPA pavasarī bija galvenie Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons” mazliet jau iesūnojušā kuģa šūpotāji, kas rezultējies ar divām balvām, kuru norisei pamazām sāk pacelties priekškars. Par parakstītā memoranda pievienoto vērtību gan skaidrības nav, tik vien kā teikts, ka “LaIPA ir uzrunājusi gan valsts iestādes, gan nozaru organizācijas, kur visas iesaistītās puses ir nonākušas pie vienota uzskata, ka ir nepieciešams publiski atzīt un apbalvot nozares izcilniekus”.

Arī par parakstītā memoranda saturu grūti spriest, jo nezināmu iemeslu dēļ tā teksts nav pieejams. Varbūt iesaistītās institūcijas deleģēs savus pārstāvjus “Gammas” rīkošanas komandā, varbūt atzīmēsies ar kādām speciālbalvām, varbūt sniegs finansiālo “piešprici”? Vai arī šis dokuments ir tikai morālais atbalsts? “Memoranda mērķis ir veidot efektīvu, atklātu un ilgtermiņa sadarbību starp lielākajām nozares organizācijām LaIPA, AKKA/LAA, Patentu valdi un Kultūras ministriju kā nozares pārraugošo institūciju, lai veicinātu zināšanu apmaiņu un izpratni par intelektuālo īpašuma jomu Latvijā un izceltu nozares izcilniekus konkrēti balvas GAMMA ietvaros. Visas puses apzinās, ka ir nepieciešama sadarbība starp nozares dalībniekiem nozares izaugsmes, attīstības un nākotnes sasniegumu vārdā. Sadarbības forma ir gan tieša veida iesaiste, apmainoties ar zināšanām un pieredzēm, kā arī sniedzot ieguldījumu konkrētas jomas izcilību novērtēšanā,” šādu atbildi uz apskatnieka konkretizējošajiem jautājumiem sniedza LaIPA.

Iesaistītās puses atliek vien citēt, skaidrību tās nevieš

Ja no iepriekšējās rindkopas nevienam nekas skaidrāks nekļuva, tad nākamās interesenti var pat izlaist, jo arī no tajās paustā diez vai kādam radīsies lielāka skaidrība par minēto memorandu. Taču, kas zina, varbūt radīsies, tāpēc citēsim parakstīšanā iesaistītās puses.

LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa: “Intelektuālais īpašums, kas sevī ietver autortiesības, blakustiesības, patentus, preču zīmes un dizainparaugus, ir būtisks radošuma un kultūras saglabāšanas dzinējspēks. Tas veicina inovāciju un kultūras attīstību, vienlaikus nodrošinot, ka autori un izgudrotāji saņem atbilstošu atlīdzību par saviem darbiem. Ir ļoti svarīgi, ka intelektuālais īpašums, radošais darbs un radošie panākumi tiek sabiedrībā saprasti, atzīti un arī novērtēti. LaIPA mērķis ir radīt šos priekšnoteikumus nozares attīstībai, veidojot norišu un notikumu kopumu, kas ir vienojošs intelektuālā īpašuma radītājiem mūzikā un saistīto nozaru profesionāļiem visplašākajā nozīmē. GAMMA tā ir iespēja LaIPA, AKKA/LAA, Patentu valdei un Kultūras ministrijai, kā arī autoriem un izpildītājiem veidot vienojošu platformu, kas veicinātu savstarpējās saites un identitāti, kāpinot prestižu un izpratni sabiedrībā par autoru, izpildītāju un citu nozares profesionāļu darbu, vienlaikus pievēršot uzmanību nozares aktualitātēm tiesību un citos jautājumos.”

AKKA/LAA padomes priekšsēdētājs Kārlis Kazāks: “Lemjot par iesaisti mūzikas industrijas apbalvojuma GAMMA veidošanā, AKKA/LAA padomē pārstāvēto autoru diskusijās kā būtiskākais faktors atbalstam tika izcelts fakts, ka jaunveidojamais apbalvojums aptver iespējami plašu mūzikas industrijas laukumu, izceļot gan labākos ierakstus un koncertus, gan ikdienā neredzamākās industrijas puses - autorus, tehniskos darbiniekus utt. AKKA/LAA ir būtiska mūzikas industrijas sastāvdaļa, kas kopā ar LaIPA un ministriju nepārtraukti ir pilnveidojusi gan sabiedrības un kultūras patērētāju, gan pašu autoru, izpildītāju un producentu izpratni par intelektuālā īpašuma vērtību un aizsardzību. Mēs redzam mūsu organizācijas iesaisti GAMMA veidošanā kā iespēju būt klāt mūzikas industrijai nozīmīgā pasākumā, sniedzot savu atbalstu gan ticamos datos balstītu lēmumu pieņemšanā, gan autoru darbu vērtības un autortiesību nozīmes izpratnes veicināšanā.”

Ritvars Stankevičs

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis: “Patentu valdei kā iestādei, kas atbild par rūpnieciskā īpašuma reģistrāciju un sabiedrības izglītošanu par intelektuālā īpašuma tiesībām un to aizsardzību, ir liels gods pievienoties memorandam par mūzikas apbalvojuma GAMMA īstenošanu. Mūsu valsts ir ne tikai mūzikas talantu zeme, bet arī vieta, kur tiek radītas unikālas un revolucionāras inovācijas mūzikas nozarē. Pateicoties radošām idejām un spējām izmantot jaunās tehnoloģijas, Latvijā ir radītas pasaulē slavenas mūzikas ierīces, programmatūras un instrumenti, kas guvuši augstu novērtējumu no ietekmīgām personībām mūzikas industrijā un ļāvušas mūsu valsts vārdam plaši izskanēt starptautiskajā mūzikas pasaulē. Tāpēc apbalvojums GAMMA ir lieliska iespēja ne tikai godināt mūziķus, bet arī izcelt sasniegumus mūzikas tehnoloģiju jomā un veicināt inovācijas un radošumu mūsu kultūrā.”

Mūziķi un producenti būšot tikai ieguvēji

Nav brīnums, ka pēc šādas “ūdens liešanas” Latvijas Mūzikas producentu apvienības (LaMPA) valdes locekle Elita Mīlgrāve pauda pārdomas, ka viņai nav tapis skaidrs, kāpēc valsts iestādes pievienojušās jaunajai popmūzikas balvai “Gamma”.

Elita arī nebija lasījusi memoranda tekstu (sabiedrība tika iepazīstināta tikai ar parakstīšanas faktu, ne pašu dokumentu), tāpēc pauda neizpratni, kāds ir šīs sadarbības mērķis un paredzamais rezultāts. “Rodas jautājums, kāpēc valsts iestādes pievienojušās balvai, kuras nolikums vēl neeksistē un par kuras kvalitāti valsts iestādes vēl nav pārliecinājušās?! Iespējams, ka tas ir PR gājiens. Tā kā valsts organizācijas tiek finansētas no nodokļu maksātāju līdzekļiem, tās strādā visas sabiebrības interesēs, un ar tām sadarboties var ikviens organizators un autors, un tam nav nepieciešams speciāls memorands,” aģentūrai LETA norādījusi Elita Mīlgrāve. Starp citu, tur viņai taisnība - tas tiešām izskatās pēc PR gājiena, bet par “Gammas” nolikumu gan nav taisnība - tāds esot gan, tikai laikam nobāzts kaut kur LaIPA atvilktnēs.

Elita atzīmējusi, ka ikvienas jaunas ceremonijas uzsākšana mūzikas jomā saasina konkurenci par resursiem - to organizēšanai nepieciešamajiem valsts un privāto sponsoru līdzekļiem, kas Latvijā ir ierobežoti. Taču konkurence dod arī pozitīvus ieguvumus - sekmē kvalitātes paaugstināšanu, protams, “izņemot tos gadījumus, ja valsts un autoru kopīgi nopelnītie publiskie līdzekļi tiek izmantoti, lai veidotu konkurenci ar privātajiem - tādā gadījumā var izveidoties negodīga un tirgu kropļojoša konkurence, kas nenoved pie kvalitātes uzlabošanas”. “Esam runājuši ar “Zelta mikrofona” žūriju, un vairāki mūziķi man ir teikuši, ka mūziķi un producenti šajā situācijā, kad ir citas balvas, ir tikai ieguvēji - vairāk iespēju parādīties TV ekrānos un masu medijos, lielāka publicitāte, taču pagaidām mūzikas nozare daudz neko nezina par topošo balvu.”

Ritvars Stankevičs

Abas puses preses konferenci izsludina vienlaicīgi un teju vienā dienā

Pašlaik par “Gammu” atminējušies mediji (tātad tiešām neslikts PR gājiens!) un sižetu par gada balvu džungļiem veidojis pat LTV raidījums “Kultūršoks”, tikai jaunās balvas rīkotāju apsviedīgums gan liek izteikt līdzjūtību. Proti, memorands parakstīts 26. septembrī, bet plašāka informācija par to un citām “Gammas” aktualitātēm tiek solīta tikai 9. oktobrī - gluži vai 90. gadu vidus (vai pašreizējo dronu ķērāju) stilā…

“Jau drīzumā, 9. oktobrī, aicināsim medijus un nozares dalībniekus iepazīties ar GAMMA nominācijām un atklāsim ceremonijas norises datumu,” informē LaIPA pārstāve Inese Saulāja-Dobele. Arī par vērtēšanas kritērijiem un pašiem vērtētājiem viss jums būs, tiks lieta apskaidrības gaisma nezināšanas tumsībā, bet… ne tagad. “Šo visu atklāsim mediju brokastīs 9. oktobrī, kad arī nolikums un visa aktuālā informācija būs pieejama GAMMA interneta vietnē. Varam ieskicēt, ka GAMMA nominācijas un nolikums ir atrādīts gan nozares organizācijām, gan vairākiem mūzikas nozares ekspertiem, no kuriem esam saņēmuši pozitīvu atgriezenisko saiti.”

Ritvars Stankevičs

Ironiskā kārtā arī “Zelta mikrofons” izsludinājis preses konferenci, tikai tā notiks dienu iepriekš - 8. oktobrī. “Esam rūpīgi izvērtējuši līdzšinējo pieredzi, vairākkārt apspriedušies ar žūriju un patlaban ļoti aktīvi strādājam, lai “Zelta mikrofons 2025” būtu vēl interesantāks, prestižāks, piesaistītu vēl plašāku skatītāju loku,” aģentūrai LETA solījusi Mīlgrāve. Viņa piebilst, ka līdz ceremonijai vēl plānots pasākums, kas būs veltīts profesionālām tēmām, kuras interesē mūziķus, producentus un ar mūzikas nozari saistītu produktu un pakalpojumu ražotājus. “Nesen žūrija, kurā ir teju pussimts Latvijā vadošo mūzikas ekspertu - mūziķi, producenti un mūzikas žurnālisti -, un biedrība LaMPA apstiprināja “Zelta mikrofons 2025” nolikumu, un drīz sāksim pieņemt konkursam darbus. Mēs izvērtējam ierakstus. Tas ir mūsu darbības lauks. Visu žanru albumi un dziesmas, videoklipi un koncertieraksti, radio hiti un debija. To darām jau 29. gadu un turpināsim,” apņēmības pilna ir Elita.

Nāksies pagaidīt nākamo nedēļu

Savukārt “Gamma” uzsver, ka viņu balva “ir ne tikai apbalvošanas pasākums kā atsevišķs notikums nozarē, bet nepārtraukts process, kurā nozares dalībnieku radītais tiek publiski atspoguļots radošās darbības izvērtēšanas periodā gada garumā. GAMMA apbalvošanas ceremonijas pasākuma norise ir ieplānota 2025. gada pavasarī”.

Jūnija vidū tika pieņemts lēmums rīkot konkursu par “Gammas” izpildproducenta izvēli un zīmola izstrādi, kā arī konsultatīvas padomes izveidi, taču arī par tā iznākumu skaidrības ir maz - padome, kurai “ir padomdevēja funkcija attiecībā pret LaIPA padomi”, gan ir izveidota. “Kopš GAMMA konsultatīvās padomes izveides šī gada jūnijā tā ir sanākusi kopā piecas reizes un aktīvi strādājusi pie nolikuma izveides, nomināciju kritērijiem, žūrijas izveides un citiem saturiskiem jautājumiem, kas nepieciešami GAMMA attīstīšanai. Attiecībā uz GAMMA izpildproducenta vakanci un zīmola izveidi tika apzināti vairāki pretendenti un apkopoti cenu piedāvājumi, no kuriem tika izvēlēti kandidāti pēc atbilstības LaIPA padomes konkursa nolikumam un kritērijiem.” Un viss. Tā vien gribas vaicāt, vai pie “Gammas” rīkošanas stūres nav ticis kāds briškenveidīgais… Bet varbūt pietiek ar Kultūras ministrijas nonākšanu progresīvi pareizās rokās.

Taču nu labi - nākamnedēļ skatīsimies un klausīsimies, kas mūzikas industrijas ļaudīm tiks piedāvāts. 8. gan 9. oktobris ir jau pavisam drīz.

Lasāmgabali

Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība svinīgā sarīkojumā Dzintaru koncertzālē pasniedza pašvaldības augstākos apbalvojumus. Ar Goda zīmi par sabiedriski aktīvu un radošu darbību un ieguldījumu Jūrmalas popularizēšanā apbalvota mūsu kolēģe, žurnāliste, publiciste un sabiedriskā darbiniece Elita Veidemane.

Svarīgākais