Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 28. novembra līdz 4. decembrim

© Publicitātes foto

7.lapa

Uģa Prauliņa hiphopa variāciju pirmatskaņojums tiešraidē

Ar Uģa Prauliņa jaundarba pirmatskaņojumu, svētdien, 29. novembrī, pulksten 17 translācijā no Rīgas Latviešu biedrības nama Baltās zāles, startēs jauns, starptautisks projekts «Stīgas. Balsis. Elektroakustika», kurā turpmākajos gados Latvijā, Polijā un Skandināvijas valstīs plānots popularizēt Baltijas skaņražu jaunāko mūziku.

Projekts tiks realizēts, sadarbojoties diviem sastāva ziņā unikāliem kolektīviem - vokālajai grupai «Putni» un poļu elektrisko stīgu instrumentu kvartetam «Neo Quartet», kas šim izpildītāju sastāvam radītos baltiešu komponistu jaundarbus prezentēs laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā.

Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Uģa Prauliņa hip hop variācijas, kurā izmantots folkloras materiāls latviešu teicamo dziesmu garā, kas saskaņots un interaktīvi savienots ar šim skaņdarbam ļoti svarīgo ritmisko pamatu - stīgu kvarteta ritma funkcijām, kuras ir detalizēti pielietotas laikmeta mūzikas, īpaši hiphopa, tradīcijās un to iespaidā. Darba forma, līdzīgi renesanses, arī baroka laika skatuviskiem uzvedumiem un mūsdienu ritmiskās mūzikas live tradīcijām, ir elastīga - tā var tapt pagarināta, papildināta, saīsināta vai atkārtota, vadoties no konkrētā koncerta atmosfēras un zāles akustikas. Hiphopa ritmiskās struktūras tehnoloģiski ir zināms izaicinājums akadēmiskiem mūziķiem, taču reālā dzīve jau sen lieto šīs ritmiskās formulas un transa elementus.

«Putni ir nerimtīga, nepagurstoši aktīva vienība, kura ir ierosinājusi daudzus jaundarbus un komponistus,» saka Uģis Prauliņš, kurš ar «Putniem» sadarbojies vairākkārt - gan projektā «Pilsētas romance», gan kopā ar dzejnieku Jāni Rokpelni Ērmaņu muižā. «Šī sadarbība ir kaut kas jauns un nākošā kvalitātē - ar izcilu stīgu kvartetu Eiropas, ja ne pasaules līmenī.»

Blakus Uģa Prauliņa jaundarbam koncertā skanēs arī Staņislava Judina improvizācijas kontrabasam un elektronikai, poļu komponista Aleksandra Kosjova 10. stīgu kvartets, «Neo Qartet» mūziķu radītais oriģināldarbs elektriskajiem instrumentiem «Gotan Loop», «Trance Mission», kā arī Pētera Vaska darbs «The Fruit of Silence» stīgu kvartetam, Ievas Alenčikas savulaik ansamblim «Luar» rakstītais «Moonlight» un citi darbi, pilnībā atklājot «Neo Quartet» arsenālā pieejamās elektronikas iespējas un «Putnu» balsu izcilo skanējumu.

Koncertā piedalīsies arī kontrabasists un komponists Staņislavs Judins, kopīgi ar vokālo grupu «Putni» atskaņojot savus darbus, kā arī īpaši šim koncertam radīto «a cappella» jaundarbu «Postkomunikācija».

«Stīgas. Balsis. Elektroakustika» būs apjomīgs elektroakustiskās mūzikas projekts balsīm, elektriskajiem stīgu instrumentiem, video un dzīvajai elektronikai. Projekta idejas autors ir Gdaņskas festivāla «NeoArte Synthesizer of Arts Festival» direktors, elektrisko stīgu instrumentu grupas «Neo Quartet» mūziķis Pāvels Kapica, kurš, novērtējot vokālās grupas «Putni» uzkrāto pieredzi jaunās mūzikas atskaņošanā un tās profesionālo izpildījuma kvalitāti, saskatījis neparastu platformu, kurā abu kolektīvu unikālajam skanējumam sabalsoties jaunā rakursā.

«Neo Quartet» un «Putnu» sadarbībā no 2020. līdz 2022. gadam plānots iestudēt un atskaņot Baltijas reģiona valstu - latviešu, lietuviešu, poļu, zviedru, igauņu - autoru jaunākos darbus. Projekta ietvaros Baltijas reģiona komponisti ir aicināti komponēt jaundarbus šim izpildītāju sastāvam, kas tiks prezentēti vairākos laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā.

2021. gada rudenī jau ieplānoti jaundarbu pirmatskaņojumi Gdaņskā, Krakovā un Varšavā. Turpmākā abu grupu sadarbība saistās ar paplašinātu programmas prezentāciju Skandināvijas valstīs, popularizējot vienlaikus latviešu un baltiešu jaunāko mūziku un arī Rīgas profesionālo mūziķu sniegumu.

*Koncertu bez maksas būs iespējams noklausīties Rīgas Latviešu biedrības un vokālās grupas «Putni» mājas lapā un sociālo tīklu kontos.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā