Latvijai sola naudīgus ieguvumus no sadarbības ar "Microsoft"

© Dmitrijs Suļžics/MN

Latvija parakstījusi sadarbības memorandu ar uzņēmumu "Microsoft", ar ko valsts apņemas turpināt Nacionālā mākslīgā intelekta centra attīstību un veicināt mākslīgā intelekta izmantošanu valsts pārvaldē. Atdevi no sadarbības pamanīsim pavisam drīz – sarunā ar “nra.lv” sola ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS), un Latvijai nodrošinātas straujākas izaugsmes iespējas, paziņoja "Microsoft" vadītājs Baltijas valstīs un Ukrainā Leonīds Polupans.

“Mēs valdībā plānojam pieņemt likumprojektu par Mākslīgā intelekta centra izveidi, lai tas palīdzētu mums vērtēt dažādus projektus. Šis ir sākums, un es domāju, ka mums ir priekšā kopā ejams vēl tāls un ļoti interesants ceļš. Skatīsimies, kā valsts pārvaldi padarīt efektīvāku, ātrāku - tādu, kas palīdzēs mūsu iedzīvotājiem ātrāk saņemt pakalpojumus un lai tie būtu kvalitatīvāki.

Redzot, kā attīstās tehnoloģijas ASV, redzam, ka tās ļoti palīdz ikdienas dzīvē, uzņēmējdarbībā un valsts pārvaldē. Es domāju, ka arī mums tās palīdzēs attīstīt ekonomiku ar daudz straujākiem soļiem,” otrdienas rīta agrumā plaši apmeklētā preses konferencē sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Sadarbības memorandu ar "Microsoft" parakstīja Ekonomikas ministrija (EM), Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Valsts digitālās attīstības aģentūra.

Memoranda mērķis ir veicināt mākslīgā intelekta un digitālo risinājumu izmantošanu valsts pārvaldes procesu modernizēšanai, kā arī attīstīt inovāciju un tehnoloģiju ekosistēmu Latvijā. Šāda sadarbība ļaus ne tikai paātrināt valsts pārvaldes pakalpojumu sniegšanas laiku, bet arī uzlabot to kvalitāti, efektivitāti un pieejamību iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Kā pirmā iniciatīva šīs sadarbības ietvaros ar "Microsoft" tiks īstenots pilotprojekts, ieviešot mākslīgā intelekta risinājumus LIAA procesos, kā, piemēram, projektu vadībā un vērtēšanā ar mērķi paātrināt projektu izskatīšanas laiku un lēmumu pieņemšanu par atbalstu uzņēmējiem.

Sadarbība paredz vairāku stratēģisku jomu attīstību, tostarp valsts pārvaldes digitālo transformāciju, mākslīgā intelekta risinājumu integrāciju valsts pārvaldē, lai optimizētu administratīvās procedūras un uzlabotu datu analīzes iespējas.

Nacionālais mākslīgā intelekta ekselences centrs kalpos kā platforma, kurā varēs tikt attīstītas jaunākās tehnoloģijas un risinājumi, balstoties uz "Microsoft" ekspertīzi un labās prakses piemēriem.

"Šī sadarbība sniedzas tālāk par tehnoloģijām - tā ir iespēja Latvijai augt straujāk digitāli orientētajā ekonomikā," sacīja "Microsoft" vadītājs Baltijas valstīs un Ukrainā Leonīds Polupans.

“Memoranda ietvaros mēs stiprināsim valsts pārvaldes procesus, attīstīsim e-pakalpojumus, kā arī palīdzēsim uzņēmumiem izmantot mākslīgā intelekta sniegtās iespējas, vienlaikus nodrošinot videi draudzīgu un ilgtspējīgu tehnoloģiju attīstību," atzīmēja viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa.

“Kad varam gaidīt atdevi no memoranda?” “nra.lv” vaicāja ekonomikas ministram Viktoram Valainim.

“Atdeve sāksies uzreiz,” viņš atbildēja. “Mēs ne tikai parakstām līgumu par mākslīgā intelekta centra izveidi, bet iesaistām šajā lietā LIAA. Mēs zinām, ka projektu vērtēšana mēdz aizņemt mēnesi un atsevišķos gadījumos pat vairāk laika. Tāpēc liksim lietā jaunās tehnoloģijas, lai to lielo, ķēpīgo darbu, kas prasa pārcilāt daudz dokumentu, varētu likt darīt mākslīgajam intelektam. Šo darbu var saīsināt no mēneša uz trim dienām. Beigās, protam, cilvēks visu pārbaudīs, bet viņam nebūs jādara viss liekais darbs.

Latvijā jau 30% uzņēmēju izmanto jaunās tehnoloģijas, 8% mazo uzņēmēju to izmanto. Taču valsts pārvaldē šie procenti ir ļoti mazi, bet potenciāls ir ļoti liels.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Latvijas Darba devēju konfederācija nāca ar aicinājumu, ka jāsamazina valsts pārvalde par 5-6%. Es redzu, ka, izmantojot jaunās tehnoloģijas, valsts pārvaldi var samazināt vēl vairāk. Gan Ekonomikas ministrijā, gan visos citos resoros nākamgad tiks ieviestas jaunās tehnoloģijas, kas palīdzēs celt darbinieku produktivitāti,” paredz Viktors Valainis.

Loģisks ir jautājums, vai jauno tehnoloģiju ieviešana neradīs ierēdņu pretestību, jo tas nozīmē štatu samazināšanu.

“Tas nozīmē valsts pārvaldes efektivitātes celšanu,” atbildēja ekonomikas ministrs. “Un tas atbrīvos resursus citām lietām. Mēs ejam uz mērķi. Visiem valsts pārvaldē strādājošajiem jāsaprot, ka tā ir neizbēgama realitāte, ka mums ir jākļūst efektīvākiem, ātrākiem, mums ir jākonkurē ar tuvākajiem kaimiņiem un jāizmanto iespēja kļūt par reģiona līderiem,” norādīja Viktors Valainis.

Viņš piebilda: “Mūsu uzsāktā sadarbība ar uzņēmumiem “Microsoft”, “Google” un “Meta” izvēršas ļoti plaši dažādos segmentos. Tas ir pozitīvs turpinājums Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča un Latvijas biznesa delegācijas vizītei ASV septembrī. Lielie amerikāņu uzņēmumi ieinteresējās par sadarbību ar Latvijas uzņēmumiem. Mēs rādām, ka ne tikai uzņēmumiem, bet arī valsts pārvaldei ir griba sadarboties ar gigantiskajiem jauno tehnoloģiju uzņēmumiem. Pašlaik top pirmie projekti. Domāju, ka drīz redzēsim arī ieguvumus.”

Komentāri

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) tradicionāli izrāda nekonkrētu (nekādu) attieksmi pret Krievijas asiņaino agresiju Ukrainā. Tikmēr mūsu valsts, lai piedalītos ANO, tērē simtiem tūkstošu eiro tikai ANO programmām vien. Latvijas amatpersonas jau uzņēmušas kursu uz lepošanos ar kandidēšanu ANO Drošības padomes vēlēšanās 2025. gadā, lai iekļautos Drošības padomē 2026.–2027. gadā. Ko par šo absurda teātri domā Latvijas pastāvīgās pārstāvniecības Ņujorkā vadītāja vietnieks (patlaban – vadītāja pienākumu izpildītājs) Oļegs Iļģis un politologs Filips Rajevskis, skaidroja “Neatkarīgā”.

Svarīgākais