PVD skaidro "ES standartiem neatbilstošo" olu tirgošanu "Lidl"

© Depositphotos

"Neatkarīgās" lasītājs Manvels Isadzhanjams šā gada 11. oktobrī – Pasaules olu dienā – trim konkrētiem veikalu tīkla "Lidl" darbiniekiem, kuri atbildīgi par iepirkumiem, nosūtīja radošu dāvanu – skaisti iesaiņotu vistu sprostu ar vēstuli no vistas Olgas, kuras olas neatbilst Eiropas Savienības standartiem, bet tomēr ir nopērkamas "Lidl" veikalos. Par šo vēstuli pēc "Lidl" iesnieguma Valsts policija sākusi administratīvo pārkāpumu procesu. "Neatkarīgā" noskaidroja arī Pārtikas un veterinārā dienesta viedokli šajā jautājumā.

"Jā, jūs izlasījāt pareizi - "Lidl" veikalos var nopirkt Eiropas Savienības standartiem neatbilstošas olas. Ņemot vērā, ka “Lidl” ar policijas palīdzību vēlas mani apklusināt un sodīt par patiesības teikšanu, šo vēstuli daru zināmu publiski, lai sabiedrība varētu izvērtēt veikala godaprātu un attieksmi pret saviem klientiem, tostarp mani," savā vēstulē rakstīja M. Isadzhanjams.

Pilns publiskā paziņojuma teksts izlasāms šeit.

"Neatkarīgā" vērsās pie Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD), uzdodot jautājumus, vai PVD ir informēts par šo situāciju, kāda būs PVD reakcija uz to, kā arī vai veikalu tīklam "Lidl" ir tiesības tirgot olas, kas nav ražotas Eiropas Savienībā (ES). Ja nav, kādas tam var būt sekas? Tāpat vēlējāmies noskaidrot, vai un kā ārpus ES ražotas olas var ietekmēt Latvijas pircēju un lietotāju veselību.

Ievest drīkst, bet atbilstoši jāmarķē

"Neatkarīgā" saņēma PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītājas Vinetas Grīnbergas atbildi:

"Dzīvnieku izcelsmes produkti (arī olas un olu produkti) Eiropas Savienībā tiek ievesti tikai no Eiropas Komisijas pārbaudītiem un atzītiem trešo valstu uzņēmumiem. Produkti no atzītiem uzņēmumiem var tikt ievesti Eiropas Savienībā kā caur Latvijas, tā arī caur citu Eiropas Savienības dalībvalstu robežkontroles punktiem, kur tās tiek pārbaudītas un pēc tam var tikt brīvi izplatītas visā Eiropas Savienībā. Piemēram, olas no Ukrainas kopš 2022. gada februāra Eiropas Savienībā vairs neieved caur Latvijas robežkontroles punktiem.

Tātad, likumīgi ievestas trešo valstu olas drīkst tirgot Latvijas veikalos. Vienīgi jāņem vērā, ka, tirgojot Ukrainas izcelsmes olas, uz to iepakojuma ir jābūt skaidri redzamai norādei par dējējvistu turēšanas metodi - "ES standartiem neatbilstoša", kā arī jābūt norādītam izcelsmes valsts kodam, t.i. - UA. Šī norāde ir būtiska patērētājiem, kuri, izvēloties olas, pievērš uzmanību dējējvistu turēšanas metodei.

Runājot par patērētāju veselību - iesakām jebkurus dzīvnieku izcelsmes jēlproduktus, tostarp olas, neatkarīgi no to izcelsmes valsts pirms lietošanas uzturā termiski apstrādāt. Visādā ziņā dējējvistu turēšanas metode nekādā veidā neietekmē produkta nekaitīgumu un drošumu, ja vien tas ir pareizi termiski apstrādāts."

"Neatkarīgā" ir nosūtījusi arī jautājumus Latvijas Republikas tiesībsargam Jurim Jansonam un gaida atbildes.

Paziņojums izraisa rezonansi sociālajos tīklos

Manvela Isadzhanjama publiskais paziņojums par "Lidl" izraisījis plašu rezonansi sociālajos tīklos.

“"Lidl Latvija", neticu savām acīm, ka jūs ko šādu vēršat pret manu draugu Manvelu Isadzhanjamu! Es gandrīz katru dienu ēdu olas, bet ikdienā nekad nebiju aizdomājies, ka Latvijā ir iespējams iegādāties kaut kādas neatbilstošas olas ES standartiem!!! Jūs taču esat Vācijas uzņēmums, Jums kvalitāte ir pāri visam!!! Es aicinu "LIDL" sēsties ar Manvelu pie sarunu galda, saprast, ko Jūs varat darīt situācijas uzlabošanai, un nākotnē ievērot godīgas spēles principus, neriskējot ar cilvēku veselību!!! " sociālajā vietnē "Facebook", vēlot mieru un godīgas spēles principus, raksta "Ghetto games" dibinātājs Raimonds Elbakjans.

Gatis Irbe, kurš arī bija saņēmis sūtījumu ar sprostu, tagad ir nesaprašanā: "Arī es saņēmu paciņu, kurā iekšā bija sprosts ar kartīti. Man arī bija jāskrien uz policiju? "Lidl", nopietni?! Kā tur bija, kas vainīgs, tas bailīgs?"

Cita starpā lielveikala vadība jau ir vērsusies ar pretenzijām pie “Neatkarīgās” par uzdrīkstēšanos publicēt aktīvista publisko vēstuli ar viņa viedokli. Lielveikala vadība solīja pret mums vērsties Valsts policijā un ētikas padomē (neprecizējot, kurā). Komentārus sākotnēji par notiekošo lielveikala vadība atteicās sniegt, savu atteikumu pamatojot ar Valsts policijā uzsākto pārbaudi, vai nav noticis pārkāpums. Vēlāk tomēr komentēja šo gadījumu." Lidl" komentārs izlasāms šeit.

Lielveikala vadība uzskata, ka aktīvists, paužot savu viedokli par olām, ir veicis viņu uzņēmējdarbības nomelnošanu.

Izpēte

“airBaltic” valdi uzraugošā padome 2023. gadā saņēma 65 tūkstošus, kamēr valdes locekļu kopējā alga ir gandrīz 1,5 miljoni eiro, bet 12 lepno auto “Audi e-tron” līzings gadā izmaksā 198 000 eiro. Tātad mūsu nacionālajam lepnumam “airBaltic” padome, valde un viņu braucamie gadā izmaksā 1,76 miljonus eiro.

Svarīgākais