Zinātnieku naktī iepazīst Latvijas zinātnieku sasniegumus

© Ekrānuzņēmums/LTV

27. septembrī visā Latvijā norisinājās Eiropas Zinātnieku nakts aktivitātes, piedāvājot daudzveidīgas programmas 35 norises vietās. Ikviens entuziasts un interesents, kuram ikdienā nav nekādas saistības ar zinātni, varēja pētniecību iepazīt tuvāk, saprast tās būtisko lomu mūsdienu pasaulē un uzzināt, ar kādiem sasniegumiem var lepoties Latvijas augstskolu zinātnieki.

Zinātnieku nakts ik gadu notiek visā Eiropā, lai popularizētu zinātni un zinātnes sasniegumus. Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums. Zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārzinātniskā veidā iepazīstina ar dažādām zinātnes nozarēm, inovatīvām metodēm un tehnoloģijām, kas, pateicoties zinātnei, ir pieejamas industrijai vai ikvienam cilvēkam. Zinātni Latvijā pārstāv spēcīgas institūcijas ar izciliem zinātniekiem, modernu pētniecības infrastruktūru un ilgtermiņa inovāciju potenciālu.

Pasākuma laikā 35 zinātniskās institūcijas, universitātes, inovāciju un pētniecības centri atvēra savas durvis sabiedrībai. Apmeklētāji varēja piedalīties plaša spektra aktivitātēs, tostarp aizraujošos eksperimentos, meistarklasēs, ekskursijās uz laboratorijām, zinātnes šovos, viktorīnās u.c. Tā bija unikāla iespēja iepazīt zinātnes pasauli un atrast atbildes uz daudziem jautājumiem, kas ir saistīti ar tehnoloģijām, dažādām zinātņu jomām un nozīmīgiem pētījumiem.

Šā gada Zinātnieku nakts vadmotīvs bija "Satiec savu zinātnieku!" un uzsvēra zinātnieku kā gidu lomu, lai palīdzētu atklāt dažbrīd sarežģīto zinātnes pasauli un iedvesmot nākotnes karjerai šajā jomā. Apmeklētāji varēja klātienē satikt pētniekus un iepazīt viņu ikdienas darbu, izzinot dažādas zinātnes nozares. Eiropas Zinātnieku nakts mērķis ir ne tikai paplašināt iedzīvotāju zināšanas un redzesloku, bet arī popularizēt zinātnes sasniegumus un veicināt STEM izglītību, īpaši jauniešu vidū, izceļot zinātnes nozīmi ikdienas dzīvē un tās potenciālu nākotnes karjeras izvēlē.

Bezmaksas pasākumi visai ģimenei bija pieejami dažādās Latvijas pilsētās, tostarp Rīgā, Jelgavā, Ventspilī, Valmierā, Salaspilī, Cēsīs, Liepājā, Daugavpilī un citviet, sniedzot iespēju plašākai sabiedrībai iepazīt zinātnes pasauli neatkarīgi no vecuma vai interesēm.

LBTU Zinātnieku naktī - pirmo reizi kopā ar Tehnoloģiju vidusskolu

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) Eiropas Zinātnieku nakts laikā ieveda ilgtspējīgas nākotnes pasaulē un ar dažādu pētījumu demonstrējumiem ļāva izprast, ko varam šodien darīt savādāk, lai rītdien dzīvotu veselīgāk, drošāk un laimīgāk.

Šogad pirmo reizi pasākuma aktivitātes tika rīkotas sadarbībā ar Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu. Tās norisinājās vairākās vietās - Jelgavas pilī, Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātē, Meža un vides zinātņu fakultātē un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā. Ikvienam bija iespēja iemūžināt spilgtākos mirkļus 360 grādu video panorāmā, bet mazākos apmeklētājus Roberts Valdmanis iepazīstināja ar zinātnisko eksperimentu demonstrējumiem, informēja augstskolas mājaslapa.

Mobilās emisiju mērīšanas sistēmas automobiļiem, kas parāda atgāzu sastāva maiņu braukšanas laikā, robotizētas platformas, kas aizstāj roku darbu lauksaimniecībā un nerada kaitējumu videi, kā arī virtuālās realitātes risinājumi ir LBTU inženieru ikdiena. Tāpat apmeklētājiem tika piedāvāts izzināt Globālās navigācijas satelītu sistēmu (GNSS), terasterisko (zemes) lāzerskenēšanu, digitālo tahimetru izmantojumu dažādu ģeotelpisku uzdevumu realizācijā, kā arī iepazīties ar dronu tehnoloģijām.

Savukārt LBTU pārtikas zinātnieki atklāja ilgtspējīgas nākotnes noslēpumus, eksperimentējot ar pārtiku un atklājot, kāda ir saikne starp virtuvi un zinātni. No olbaltumvielu denaturācijas un izmaiņām siltumapstrādē, krāsām pārtikas produktos, ogļhidrātu dekstrinizācijas un klīsterizēšanās līdz ķīmijas vulkāniem, lavas lampām un krāsainajam pienam. Turklāt veselīgas pārtikas sākums neslēpjas virtuvē, bet gan augsnē un tās reakcijās, kuru pasaulē ļāva ielūkoties lauksaimniecības zinātnieki.

Zinātnieki sniedza vērtīgus padomus par praktisko ķīmiju lauksaimniecībā, nosakot augsnes reakcijas un augsnes skābuma neitralizēšanu, izmantojot kaļķošanas materiālus. Ar dažādu ilgtspējas pētījumu rezultātiem iepazīstināja arī LBTU ainavu arhitekti, sociālo zinātņu pētnieki, veterinārmedicīnas zinātnieki un daudzi citi.

Līdztekus tam Jelgavas pilī varēja iepazīties ar jaunākajiem pētījumiem un projektiem ainavu arhitektūrā un plānošanā, kā arī ikvienam bija iespēja iepazīties ar izstādes "Zinātne Latvijai 2024" spilgtākajām personībām.

Kalendārā starp 12 izciliem Latvijas zinātniekiem iekļauts stāsts arī par LBTU Lauksaimniecības un pārtikas zinātnes fakultātes profesori un vadošo pētnieci Sandru Muižnieci-Brasavu, kā arī Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Zinātniskās padomes priekšsēdētāju un Bioekonomikas nodaļas vadītāju Pēteri Lakovski.

Kopā ar LBTU zinātniekiem radošas aktivitātes sarūpējusi arī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, kas astronomijas entuziastiem deva iespēju iepazīties ar pieejamo aprīkojumu un mēģināt "noķert" Saturnu, uzbūvēt papīra raķeti un izšaut no pneimoiekārtas, pieveikt šķēršļus ar drona palīdzību, kā arī redzēt sevi un apkārtējos priekšmetus ar termokameru. Azartu mīlošie viesi varēja pievienoties aktivitātē "Stieple, elektrība un minidators".

RTU - modernākais zinātniskais aprīkojums

Ļaujot lieliem un maziem atklāt zinātnes burvību, Zinātnieku naktī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) piedāvāja plašu aktivitāšu programmu gan tiem, kurus interesē robotika, bezpilota lidaparāti, elektronika un datori, gan tiem, kuri grib izzināt visu, kas saistīts ar dzeramo ūdeni, ēku, tiltu, ceļu būvi, došanos kosmosā vai plašās jūrās, formulu būvēšanu ātruma sacensībām, enerģijas ieguvi no atjaunojamiem resursiem, viediem biomateriāliem, ar kuriem aizstāt kaulus, mikroorganismiem, kas mums ir visapkārt, dažādām vielām, to īpašībām un ķīmisko procesu norisi reālajā dzīvē.

Informācijas un komunikāciju sistēmas, nanofotonika, šķiedru optiskās pārraides sistēmas, integrētā fotonika, robotika kiberfizikālās sistēmās, klimata un enerģijas tehnoloģijas, pilsētas un to attīstība - to visu piedāvāja iepazīt RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņa.

Zinātnieku nakts apmeklētāji RTU varēja gan satikt zinātniekus un apmeklēt laboratorijas, iepazīstot modernāko zinātnisko aprīkojumu, un pārbaudīt dažādas prasmes simulatoros, piemēram, izmēģināt spēkus kuģa vadīšanā, gan ļauties liesmojoši eksplozīviem eksperimentiem, pašu spēkiem būvēt, programmēt, prototipēt, vadīt, lodēt, mērīt, izgatavot tekstila un koka izstrādājumus un daudz ko citu, gan arī bildēties ar skeletu, nobaudīt kūpošus gardumus un ļauties relaksācijai superdatora radītā muzikālā performancē.

Šogad pirmo reizi Zinātnieku naktī piedalījās RTU Latvijas Jūras akadēmija, kuras simulatoros apmeklētāji varēja gūt pieredzi kuģu vadīšanā, un RTU HPC jeb Augstas veiktspējas skaitļošanas centrs. Apmeklētāji pirmo reizi varēja ieskatīties arī Baltijas Biomateriālu ekselences centrā, kur zinātnieki drīzumā pētīs un izstrādās biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

LU - lielo zinātnieku diskusija un atklājumu stāsti

Latvijas Universitātē (LU) Zinātnieku naktī, ņemot vērā šā gada vadmotīvu "Satiec savu zinātnieku!" uzsvars vairāk tika likts uz diskusijām un sarunām ar zinātniekiem par viņu dzīves labirintiem, informēja augstskola.

Centrālais notikums - LU lielo zinātnieku diskusija "LU - gids pētniecības pasaulē" un atklājumu stāsti uz Zinātņu mājas galvenās skatuves, kur piedalījās LU zinātnieki no dažādām zinātņu nozarēm, piemēram, kvantu fiziķis Mārcis Auziņš ar "Flirts ar zinātnieku Mārci Auziņu. Pieci personīgi stāsti par zinātni".

Notika atklājumu un pētījumu prezentācijas, un zinātnieki ļāva ieskatīties savās laboratorijās un auditorijās, lai parādītu, ka zinātnei ir dažādas šķautnes - to var ieraudzīt eksperimentos un mikroskopos, sadzirdēt diskusijās, izzināt spēlēs un darbnīcās un sajust, pašam visu izmēģinot.

LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Oļegs Krasnopjorovs iepazīstināja ar tādu interesantu tēmu kā "Laimes ekonomika urbānā vidē: Eiropas pilsētu gadījums", bet Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes tenūrprofesore Inta Mieriņa savā pētījumā "Migranti un bēgļi: paradigmas maiņa un Eiropas "cietoksnis"” pievērsās ne mazāk aktuālai problēmai.

RSU medicīnu apgūst simulācijās

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) Zinātnieku naktī apmeklētājus gaidīja Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā un RSU Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs tika atklāts 2013. gadā, pirmo reizi Latvijā ieviešot simulācijā balstītu pieeju medicīnas un veselības aprūpes izglītībā.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā ikvienam bija iespēja apgūt pirmās palīdzības pamatus, pacientu uzņemšanas un aprūpes iemaņas, "piemērīt" zobārsta profesiju, izmēģināt ķirurģijas simulatorus, piedalīties aizraujošos ķīmijas eksperimentos, ielūkoties operāciju zālē, dzemdību kabinetā un papildinātās realitātes telpā, kā arī piedalīties citās aktivitātēs un satikt dažādu nozaru zinātniekus.

Varēja uzzināt, kā glābt bezsamaņā esošu cietušo un lietot automātisko ārējo defibrilatoru, ielūkoties simulētā traumu pacientu uzņemšanas nodaļā, mazgāt rokas kā īsts ķirurgs un izmēģināt ķirurģisko mezglošanu - vienu no svarīgākajām prasmēm jebkura ķirurga darbā. Interesē laparoskopiskā ķirurģija? Tad varēja pārbaudīt savu roku veiklību ar "LapBox" ķirurģijas simulatoru.

Tāpat viktorīnā varēja pārbaudīt savas zināšanas par dzemdniecību, izzināt dzemdniecības tradīcijas, ielūkojies dzemdību simulatorā, uzzināt, kā notiek pacientu svēršana, mērīšana, un izmēģināt medikamentu ievadi katetrā un "piešaut" savu roku zobārstniecības simulatorā.

Ķīmijas paraugdemonstrējumi un eksperimenti, dalība 3D modeļa radīšanā un printēšanā, kā arī Radniecības laboratorija, kurā varēja iesaistīties pētījumā par radniecības attiecībām mūsdienu sabiedrībā - tik interesantas aktivitātes šogad bija atrodamas RSU piedāvājumā. Protams, Sporta pedagoģijas akadēmijā varēja izmēģināt trenažierus un vairāk uzzināt par kustību pozitīvo ietekmi uz veselību.

Zinātnieku nakts pasākumi norisinājās arī Daugavpils universitātē, Ventspils augstskolā un Ventspils Starptautiskajā Radioastronomijas centrā, Vidzemes augstskolā un RTU Liepājas akadēmijā.

Izglītība

Joprojām jauna, vienmēr stilīga un tālredzīga – tā var raksturot Jūrmalas Valsts ģimnāzijas direktori Ievu Tarandu, kura Skolotāju dienā organizē zibakciju, lai atgādinātu sabiedrībai, ka ikviens skolotājs “ir jāatbalsta, jo viņš ir cilvēks, kas uzticīgi pilda savas valsts prāta un dvēseles uzlikto darbu”. Kādi šodien ir skolēni? Kā viņiem par daudz, bet kā pietrūkst? Par to un daudz ko citu – saruna ar Ievu Tarandu. Lai gaiša gandarījuma pilna Skolotāju diena!