Uzņēmēju dumpis Igaunijā. Rosina atcelt minimālo algu

© Depositphotos

Igaunijas Mazo un vidējo uzņēmumu asociācija (EVEA) ir iesniegusi Efektivitātes un ekonomiskās izaugsmes padomei priekšlikumu izskatīt iespēju atcelt valstī obligāti noteikto minimālo algu. Priekšlikums tiks izskatīts padomes sēdē jūlijā, vēsta “Postimees”.

"Valsts obligātā minimālā alga, par kuru vienojas tie, kurus tā faktiski neskar, būtu jāatceļ, jo tā nesamērīgi ierobežo uzņēmējdarbības brīvību un pasliktina dzīves apstākļus Igaunijas lauku apvidos," sacīja EVEA prezidente Ille Nakurta-Murumā. Alternatīva, viņasprāt, varētu būt minimālās algas piesaiste reģionālajam vai nozares vidējam rādītājam vai indeksācija atbilstoši vispārējiem ekonomikas izaugsmes rādītājiem. "Ekonomikas lejupslīdes laikā nav ieteicams vienoties par obligātās minimālās algas palielināšanu visiem uzņēmumiem," piebilda Nakurta-Murumā.

“Postimees” izpētījis, ka 21 no 27 ES valstīm ir noteikta valsts noteikta minimālā alga. Savukārt valstīs, kur šāda norma nepastāv, darbojas spēcīga sociālā sistēma un minimālās algas apmērs tiek noteikts, pamatojoties uz nozares līmeņa vienošanos starp arodbiedrībām un darba devējiem.

Vairākās Eiropas Savienības valstīs - piemēram, Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Austrijā un Itālijā - nav noteiktas vispārējas minimālās algas, raksta portāls “Investopedia”. Tāpat tās nav arī Šveicē un Singapūrā. Ziemeļeiropas valstīs, piemēram, Zviedrijā un Somijā, minimālo algu nosaka katrā nozarē atsevišķi, pamatojoties uz kolektīvām sarunām starp darba devējiem un arodbiedrībām. Darbiniekus sarunās pārstāv arodbiedrības - piemēram, veselības aprūpē un transportā darbojas atsevišķas, plašas profesionālās apvienības. Zviedrijā gandrīz visi strādājošie ir arodbiedrību biedri.

Singapūrā darbojas tā sauktā “Progressive Wage Model” sistēma, kur nav noteikta vienota minimālā alga, bet ir nozarēs noteikti minimālie atalgojuma līmeņi. Piemēram, minimālās likmes noteiktas apsargiem un telpu uzkopējiem.

Minimālās algas sistēma, kas līdzinās Igaunijas modelim - kad nosacījumus nosaka arodbiedrības kopā ar darba devēju apvienībām un tos apstiprina valdība - darbojas, piemēram, Vācijā, Francijā un Apvienotajā Karalistē. Vācijā pašlaik minimālā alga par pilnas slodzes darbu ir 2222 eiro mēnesī.

Salīdzināšanai - Latvijā minimālā alga šogad ir 720 eiro mēnesī.

Ekonomika

Igaunijas Mazo un vidējo uzņēmumu asociācija (EVEA) ir iesniegusi Efektivitātes un ekonomiskās izaugsmes padomei priekšlikumu izskatīt iespēju atcelt valstī obligāti noteikto minimālo algu. Priekšlikums tiks izskatīts padomes sēdē jūlijā, vēsta “Postimees”.

Svarīgākais