Kraupis šogad bumbieriem novērots nedaudz biežāk kā pērn, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) monitoringa dati.
Dienestā informēja, ka bumbieru kraupja izplatība šogad augļu dārzos veido 20%.
VAAD novērojis, ka bumbieres cieš arī no vairākām sēņu ierosinātām slimībām, tostarp uz augļkoku lapām novērojama bumbieru lapu pelēkplankumainība ar 17% vidējo izplatību. Savukārt bumbieru-kadiķu rūsas izplatīta bumbieru dārzos ir vidēji 16%, taču pēdējās nedēļas laikā šīs slimības izplatība nav pieaugusi.
Tikmēr ābolos un plūmēs sastopami tinēju un zāģlapseņu kāpuri, bet uz plūmju un ķiršu kokiem - kauleņkoku sausplankumainība ar 22% izplatību. "Slimība sastopama ļoti bieži un infekcijas avots ir inficēti dzinumi un pumpuri, no kuriem jauno lapu un augļu veidošanās laikā attīstās jaunā infekcija," norāda VAAD eksperti.
Savukārt uz ogulājiem ar 56% izplatību ir sastopama lapu sīkplankumainība. Vairākos dārzos Kurzemē, Vidzemē, un Zemgalē šī slimība novērota ar 100% izplatību. Šīs slimības izplatību veicina gaisa temperatūra +20 grādi pēc Celsija, vējains laiks un nokrišņi. Uz ogulājiem sastopamas arī ogulāju iedegas, šonedēļ ar 30% izplatību. Vairāk slimība skārusi tieši jāņogu stādījumus.
Tāpat VAAD monitoringa dati liecina, ka labības sējumos sastopama miežu lapu tīklplankumainība, kura turpina izplatīties tai labvēlīgo apstākļu dēļ. Šonedēļ slimības sastopama ar vidēji 33% izplatību un saglabāsies uz augiem līdz pat kulšanas brīdim. Lielākā slimības izplatība novērota Ogres novadā, kur izplatība sasniegusi 96%.
Tikmēr uz kartupeļiem šobrīd vairāk sastopama kartupeļu lapu sausplankumainība. VAAD eksperti prognozē - ja nākamās nedēļas laikā gaisa temperatūra samazināsies un nokrišņu daudzums pieaugs, pastāv risks izplatīties arī kartupeļu lakstu puvei. Šonedēļ kartupeļu lakstu puve sastopama ar 16% izplatību.
VAAD novērojis, ka lauka pupu brūnplankumainības izplatība kopš pagājušās nedēļas samazinājusies un šonedēļ sastopama ar 22% izplatību. Slimības lielākā izplatība ir Zemgales reģionā. Šīs slimības ierosinātāja sēne saglabājās augsnē melnu sklerociju veidā, tādēļ, ja šogad slimība bijusi ļoti izplatīta, nepieciešams pārdomāt nākamā gada lauka izvēli, sēklas materiāla izvēli un ievērot sabalansētu augu mēslošanu.
Biešu laukos arī šonedēļ izplatīta biešu joslainā plankumainība, kuras izplatība salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu ir minimāli palielinājusies un ir sastopama ar 20% vidējo izplatību.
Jau ziņots, ka šonedēļ dārzos sākuši nogatavoties agro plūmju šķirņu augļi, arī aveņu ogas, bet tīrumos aizvien aktīvi turpinās labības kulšanas darbi.