PRAKTISKI: Atbildīgai cīņai ar nezālēm

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Tam, kurš nav profesionāls pilna laika dārznieks, nezāļu apkarošanā sekmes nereti ir mainīgas: puķu dobi, kuru vēl pirms dažām dienām varēja kaut žurnālam fotografēt, no malām atkal sāk pārņemt nezāles, bet izravēšanai var nepietikt laika vai spēka, jo vēl jau tomāti vācami, gurķi marinējami, vēlās jāņogas gaida, kad tiks nolasītas...

Tādos brīžos nāk prātā doma par herbicīdu lietošanu. Bet tūlīt seko arī šaubas: bieži dzirdēts, ka ķīmija ir kaitīga.

«No ķīmijas mazajos dārziņos nav jābaidās, tikai jāsaprot, ka visam ir sava vieta, savs laiks un sava norma,» saka Egils Sviķis, SIA Baltic Agro Jelgavas servisa centra vadītājs, dārzkopības produktu speciālists. «Latvijā noteikumi šajā ziņā ir pat stingrāki nekā citās Eiropas Savienības valstīs, tāpēc reizēm mūsu dārzkopji brauc uz kaimiņvalstīm, lai nopirktu savam dārziņam efektīvus, piemērotos nelielos iepakojumos fasētus līdzekļus kukaiņu, nezāļu un augu slimību apkarošanai. Jebkuri augu aizsardzības līdzekļi ir jālieto pareizi. Problēmas var rasties tad, ja ignorē šo produktu lietošanas instrukcijas.»

Atslēgas vārds herbicīdu lietošanā ir - atbildīgi. Vispirms jāiepazīstas ar visiem lietošanas noteikumiem un piesardzības pasākumiem, jāizlemj, vai spējam tos īstenot, un tikai pēc tam varam pirkt un lietot.

Speciāli maziem dārziem

Latvijas tirgū pieejams Beļģijā ražots augu aizsardzības līdzeklis Roundup tieši mazdārziņiem vai piemājas saimniecībām piemērota tilpuma iepakojumā. Citviet pasaulē šādas Roundup formas dārzkopjiem jau labi pazīstamas. Ražotāji ir padomājuši par to, kā populāro līdzekli nezāļu apkarošanai izmantot videi draudzīgā veidā. To nodrošina pareiza dozēšana un iespēja virzīt tā iedarbību uz konkrētām nezālēm un nekaitējot citiem augiem. Iepakojuma saturu var izlietot 1-2 sezonu laikā. Roundup darbīgā viela ir glifosāts - vispārējas iedarbības herbicīds. Tas uzsūcas caur augu lapām un citām zaļajām daļām un līdz ar auga sulu nonāk sakņu sistēmā. Pēc 7-10 dienām nezāles sāk vīst, bet pēc 2-3 nedēļām tās pilnībā izžūst. Ar glifosātu var apstrādāt arī celmiņus. Visefektīvāk preparāts iedarbojas uz aktīvi augošām nezālēm ar pietiekami lielu lapu virsmu.

Gels, šķīdums, koncentrāts

Roundup gela iesaiņojums pēc izskata atgādina dezodorantu, ar to ieziež nevēlamo augu, piemēram, pieneni, kas ieviesusies zālienā, un tā aiziet bojā ar visu sakni, bet pārējie augi paliek neskarti. Priekšrocība ir arī tā, ka lietotājam nav produkts jāatšķaida, jāpārlej citā tilpumā vai jāsmidzina, tas ir jau gatavs lietošanai.

Arī Roundup šķīdums ir gatavs tūlītējai lietošanai, ar viena iepakojuma saturu pietiek 20-30 kvadrātmetru liela laukuma apstrādei. Tas īpaši piemērots dārza celiņu, bruģa seguma, ar dekoratīviem akmeņiem apliktas dobes malas un brauktuves atkarošanai no nezālēm. Lai varētu redzēt, cik tālu sniedzas apstrādātais laukums, iepakojums aprīkots ar speciālu putu marķieri.

Savukārt Roundup koncentrāts ir piemērots situācijām, kad apkarojamie augi ir atšķirīgi un tiem vajadzīgs atšķirīgas koncentrācijas šķīdums. Dozēšanu atvieglo mērtrauks. Koncentrātu var arī izmantot, lai papildinātu iztukšoto šķīduma pudeli.

***

Drošībai:

• pirms herbicīda lietošanas obligāti jāizlasa un rūpīgi jāievēro lietošanas instrukcija

• gan ļoti sausā, gan lietainā laikā līdzekļa efektivitāte mazinās

• herbicīdu nevajadzētu izmantot vējainā laikā

• 24 stundas pēc preparāta lietošanas ar apstrādāto vietu nedrīkst saskarties cilvēki un dzīvnieki

Svarīgākais