Jaunajā gadā gribas sākt jaunu dzīvi. Daudz labu apņemšanos dzimst prātā, tās tiek arī izteiktas skaļi ģimenes vai draugu lokā, rakstītas uz lapiņām, pielīmētas pie monitora vai ledusskapja. Cik nopietni tas viss ņemams?
Savas ieceres piepildīt izdodas tiem, kuri izvēlas pārdomātus, reāli sasniedzamus un viņiem pašiem būtiskus mērķus - tam piekrīt daudzi domātāji, psihologi un vienkārši dzīvesgudri cilvēki, kuri spriež pēc savas pieredzes. Talkā nāk arī sapņi, cerība un veiksme.
Tomēr diez vai tā vienkārši var piepildīt garu garo sarakstu ar nodomiem, kas paredz radikāli mainīt dzīvi gandrīz visās tās jomās: taupīšu naudu, atmetīšu smēķēšanu, mazāk dzeršu, notievēšu, katru dienu iešu uz fitnesa klubu, atjaunošu savu mājokli, beigšu kliegt uz bērniem... Tas viss būtu labi, un gan jau šim plānam varētu pierakstīt vēl daudzus punktus. Un tos neizpildīt. Lai nesagādātu sev vilšanos, vispirms jāsaprot, kurš mērķis ir pats svarīgākais, un jākoncentrējas tam.
Daļai cilvēku palīdz, ja viņi formulē savu apņemšanos ļoti precīzi un kategoriski, piemēram, šā gada laikā man ir uzdevums iekrāt 500 latu vai tikt vaļā no 20 kilogramiem. Tomēr ieteicams atrast kompromisu starp vēlamo un reāli iespējamo. Varbūt šos mērķa skaitļus der izdalīt ar divi - arī tas jau būs panākums, kas turklāt iedrošinās aizsākto turpināt, nevis liks atmest visam ar roku.
Ir arī pietiekami daudz darbu, kas nav sarežģīti, taču var dot lielu labumu, jo palīdz sakārtot ikdienas dzīvi, ja vien tiek regulāri un mērķtiecīgi veikti. Amerikāņu psihologi iesaka padomāt par dažām šādām iespējām.
Tikt galā ar jūkli
Ja juceklis valda pasaules ekonomikā un politikā, tas nenozīmē, ka haosam un nekārtībai jāvalda arī tavā mājoklī. Ir vērts saņemties, pārskatīt skapju saturu un atbrīvoties no nevajadzīgām lietām - apģērbiem un apaviem, kurus jūs nevalkājat, veciem žurnāliem, reklāmas bukletiem, rēķiniem un citiem papīriem, muļķīgiem suvenīriem, ieplēstiem traukiem, kuri nolikti skapja stūrī ar domu, ka varbūt kādreiz vēl varētu noderēt utt. Šīs lietas var izmest vai kādam atdot, reizēm kaut ko iespējams arī nodot pārstrādei. Pēc revīzijas nereti ilgojas arī mājas aptieciņa un viena otra rokassoma, kurā tiek staipīts līdzi vesels lērums nevajadzīgu sīkumu. Tāpat der izdzēst datorā sakrātos novecojušos failus un iztīrīt elektronisko pastkastīti. Ja vēlas, lai kārtība saglabātos arī turpmāk, ieteicams šādas tīrīšanas akcijas plānot regulāri, lai nevajadzīgās lietas nepagūst sakrāties. Tas rosinās arī labāk apdomāt, pirms kaut ko iegādājamies - vai tas tiešām nepieciešams, kur to liksim.
Gatavot ēst mājās
Ja cilvēks pieradis ēst ārpus mājas vai pārtikt no pusfabrikātiem, bet vēlētos veidot veselīgākus uztura ieradumus, tad pirmais solis varētu būt nevis drakoniska brīnumdarītāja diēta, bet cenšanās pēc iespējas gatavot ēdienu pašam savā virtuvē no svaigiem produktiem - tas ļaus atgūt kontroli pār savu uzturu. Veselīgu ēdienu receptes var atrast gan pavārgrāmatās, gan internetā. Ļoti labi, ja maltīti var gatavot nesteidzīgi, ar prieku, klausoties mūziku.
Kļūt nedaudz kustīgākam
Ko līdz apņemties katru dienu iet uz sporta klubu vai baseinu, ja zini, ka tas neizdosies un tu atradīsi milzum daudz attaisnojošu iemeslu, lai neietu? Tad jau labāk vismaz izpildīt rīta rosmi mājās. Kur vien iespējams, ir vērts doties ātrā solī kājām, kāpt pa trepēm, nevis gaidīt liftu. Strādājot pie datora, skatoties televizoru, veicot rokdarbus vai sēdošus darbus virtuvē, jāatceras ik pa laikam piecelties, pastaigāt, izstaipīties, vairākas reizes pacelties pirkstgalos. Tas viss kaut nedaudz veicina asinsriti un ļauj justies mundrākam.
Pievērsties labdarībai
Amerikāņu psihologu pētījumi liecina, ka cilvēki jūtas daudz labāk, ja viņiem ir iespēja darīt labu citiem. Mēs par ziedošanu un labdarību galvenokārt atceramies, kad tuvojas Ziemassvētki, bet ziedojumu tālruņi, ziedojumu kastītes un dažādas labdarības akcijas ir arī pārējā gada laikā. Palīdzēšana citiem cilvēkiem, dzīvniekiem vai dalība vides sakopšanas talkā spēj dot lielu gandarījumu.
Naktī gulēt vismaz septiņas stundas
Par vidējo pieaugušam cilvēkam nepieciešamo naktsmiera ilgumu tiek uzskatītas astoņas stundas, bet bieži vien miegam tiek atvēlēts daudz īsāks laiks. Rezultāts ir ne tikai žāvāšanās pa dienu, bet arī lielāks dažādu negadījumu risks, sliktākas koncentrēšanās spējas, ar laiku - hronisku slimību attīstība un šķietami neizskaidrojams svara pieaugums. Tas, kurš normāli izguļas, palīdz arī imūnsistēmai pasargāt sevi no saaukstēšanās slimībām un stresa kaitīgās ietekmes. Ja ne astoņas, tad vismaz septiņas stundas tomēr būtu jāguļ.
Plānot veselības pārbaudes
Pie dzīves sakārtošanas pieder arī ārstu apskates. Lietpratēji iesaka gada sākumā noskaidrot, pie kādiem ārstiem vajadzētu doties, kādi izmeklējumi ir nepieciešami, kuri no tiem pienākas par valsts līdzekļiem un par kuriem jāmaksā pašam, kur tos var veikt un kādā secībā vislabāk to darīt. Tad varēs efektīvāk ieplānot laiku un līdzekļus šim pasākumam, ja vajadzīgs - arī pamazām morāli noskaņoties. Ārsti teic, ka profilaktiskās veselības pārbaudes nav formāls pasākums, tās ļauj vai nu pārliecināties, ka viss kārtībā, vai arī atklāt veselības problēmas, kas tikko sākušās un līdz ar to ir vieglāk novēršamas.
Censties sakārtot savas finanses
Pašlaik daudzu ģimeņu budžets ir tik pieticīgs, ka šķiet - neko ietaupīt nav iespējams. Speciālisti saka - tik un tā ir vērts rūpīgi pierakstīt visus savus izdevumus, jo taisnība vien ir senajam teicienam: nauda mīl, ka to skaita. Pat ja ne par kādu ekonomiju pašreiz nevar runāt, ir ļoti vērtīgi iemācīties sekot savas naudas izlietojumam, zināt, kur tā aizplūst, laikus samaksāt rēķinus, vārdu sakot - kontrolēt to, ko tu vari kontrolēt. Labi pārzinot savu materiālo stāvokli, iespējams arī atbildīgi un ar minimālu risku plānot kredītus vai nelielus ieguldījumus. Tad cilvēks spēj labāk tikt galā arī situācijās, kad finanšu jomā pēkšņi sākas nekontrolējami procesi.
Aforismi
Uzvarēt sliktu paradumu šodien ir vieglāk, nekā tas būs rītdien.
Konfūcijs (551-479 p.m.ē.), ķīniešu domātājs
Tā apņemšanās, kas ir kaisles iedvesta, nav ilgstoša, bet lēmums, kas tapis apdomībā, nemūžam nav jānožēlo.
Roterdamas Erasms (1468-1536), nīderlandiešu domātājs
Domā pirms darba sākšanas, kā tas jādara, lai vēlāk, pēc darba beigšanas, nebūtu jādomā, kā tas nebija jādara.
Reinis Kaudzīte (1839-1920), latviešu rakstnieks
Kas vēlas kļūt vesels - jau daļēji ir izveseļojies.
Džovanni Bokačo (1313-1375), itāļu rakstnieks
Paradums ir paradums, to tā vienkārši pa logu neizmetīsi, to var tikai pieklājīgi, pakāpienu pa pakāpienam, novadīt lejā pa trepēm.
Marks Tvens (1835-1910), amerikāņu rakstnieks
Ak, cik gan daudz ir dižu domu, kas darbojas līdzīgi kalēja plēšām: tās mūs uzpūš un dara vēl tukšākus.
Frīdrihs Nīče (1844-1900), vācu filozofs
Pirmais labošanās nosacījums - savas vainas atzīšana.
Lūcijs Annejs Seneka (4. p.m.ē. - 65.), romiešu filozofs
Sapņi rada interesi par pasauli un piešķir tai jēgu. Gadījumā, ja tie ir pamatoti un saprātīgi, sapņi kļūst vēl skaistāki un rada reālo pasauli pēc sava veidola un līdzības.
Anatols Franss (1844-1924), franču rakstnieks
Veiksme no sirds palīdz tiem, kam piemīt veselais saprāts.
Eiripīds (480-406 p.m.ē), sengrieķu dramaturgs
Laime nepacietīgiem cilvēkiem pārdod tās lietas, kuras pacietīgajiem tā atdod par velti.
Frensiss Bēkons (1561-1626), angļu filozofs, valstsvīrs