VĒRTĪGI: Rudens lapu otrā dzīve - ko ar tām iesākt?

© EPA/ SCANPIX

Kļū­dās tie dārz­ko­pji, kas ar šaus­mām do­mā: klāt tra­kais lap­kri­tis... No zi­la gai­sa ta­ču krīt svē­tī­ba dār­zam! Nav prā­ta darbs la­pas de­dzi­nāt, lai pel­nus iz­man­to­tu mēs­lo­ša­nai, – ta­jos ir maz mi­ne­rāl­vie­lu. Ko­ki ir gud­ri, la­pām dzel­tē­jot, vai­rā­ku­mu vēr­tī­go vie­lu za­ri sa­sūc at­pa­kaļ, lai pa­va­sa­rī ba­ro­tu jaun­o la­pu pa­au­dzi.

Ne­va­jag pār­cen­sties, dār­zā sa­grāb­jot vis­as līdz pē­dē­jai la­pi­ņai, la­bāk vie­tu­mis tās at­stāt zem ko­ku un krū­mu vai­na­giem, lai nā­kam­gad augiem bū­tu vēr­tīgs bez­mak­sas mēs­lo­jums. Sa­grāb­to zel­tu vis­la­bāk pār­vērst augst­vēr­tī­gā kom­pos­tā, kas se­viš­ķi va­ja­dzīgs dār­ziem ar mā­lai­nu vai smil­šai­nu aug­sni. Vis­la­bā­kais mēs­lo­jums ie­gūs­tams no la­pu asor­ti - bērzs, kļa­va, vī­tols u.c. Drau­dzī­gā la­pu sai­mē ātr­āk sa­trūd bie­zās zir­gkas­ta­ņu un ozo­lu la­pas.

Kom­pos­tu var vei­dot gan kau­dzē, gan no­ro­be­žo­tā til­pnē, lai la­pas ne­iz­nē­sā­tu vējš. Kas­tē lik­tās arī vieg­lāk sa­mai­sīt un sau­sā lai­kā ēr­tāk sa­lais­tīt. Kau­dzes pa­ma­tā klāj kūd­ru vai sa­lmus, ko rū­pī­gi sa­lais­ta ar vir­cu vai lie­tus ūde­ni. Spe­ci­ālis­ti ie­sa­ka aiz­spiest de­gu­nu un lais­tīt ar 40-45°С kar­stu vir­cu (2 ki­lo­gra­mi uz 10 lit­riem ūdens). Pirm­ās ap­tu­ve­ni 30 cm bie­zu­mā klāj la­pas, kam se­ko plā­na kār­ti­ņa kūd­ras vai meln­ze­mes. To arī sa­lais­ta, un tā kār­to slā­ni pēc slā­ņa. Lai sa­gla­bā­tu trū­dē­ša­nai va­ja­dzī­go sil­tu­mu, pē­dē­jais be­rams slā­nī­tis kūd­ras. Kau­dzes augs­tu­mam jā­būt tā­dam, lai to­po­šo kom­pos­tu bū­tu vieg­li pār­klāt ar plē­vi. Pa­va­sa­rī, lai pa­āt­ri­nā­tu trū­dē­ša­nu, kom­pos­tu vai­rā­kas rei­zes rū­pī­gi pār­rok un sa­lais­ta. Ja aug­sne, kam kom­posts do­māts, ir skā­ba, mai­sī­ša­nas pro­ce­sā ma­su var pa­pil­di­nāt ar kaļ­ķi. Pēc ga­diem di­viem jū­su rī­cī­bā būs iz­cils ir­dens mēs­lo­jums. Ga­ta­vo kom­pos­tu uz­la­bo ar slā­pek­ļa mēs­lo­ju­miem, pie­mē­ram, vie­nam ku­bik­met­ram mēs­lo­ju­ma var pie­vie­not 1 kg amo­ni­ja sal­pet­ra (kri­tu­šo la­pu kom­pos­tā og­lek­ļa un slā­pek­ļa at­tie­cī­ba ir 3:1). Šo la­pu aug­sni var iz­man­tot arī is­ta­bas augiem. No šā­da kom­pos­ta ne­at­teik­sies arī ogu­lā­ji, aug­ļu ko­ki un ze­me­nes. La­pu kom­posts ar sku­je­ņu pie­špri­ci ir lie­lisks mēs­lo­jums ogu­lā­jiem.

Aug­ļu ko­ku kri­tu­šās la­pas uz di­viem ga­diem ne pā­rāk dzi­ļi ie­rok zem­ē. Ja dār­zā nav da­bis­ku ie­pla­ku, kom­pos­tam rok spe­ci­ālas tranš­ejas. Spe­ci­ālis­ti ie­sa­ka tam iz­man­tot di­vus pla­tā­kos ce­li­ņus starp do­bēm. Vie­nā no tiem 60-70 cm pla­tu­mā iz­rok 30 cm dzi­ļu grā­vi un ta­jā ie­ber la­pas. Kad tās pa­ma­tī­gi no­stai­gā­tas un sa­lais­tī­tas ar ūde­ni, tranš­eju aiz­pil­da ar zem­i. Nā­ka­ma­jā ru­de­nī tranš­eju rok ot­ra­jā ta­ci­ņā, bet tre­ša­jā va­sa­rā pirm­ā ce­li­ņa kom­posts jau ga­tavs. Iz­tuk­šo­to tranš­eju no jaun­a aiz­pil­da ar la­pām.

Ja ne­vē­la­ties ar la­pām krā­mē­ties ga­diem, pa­va­sa­rī pēr­nās la­pas var uz­reiz ie­strā­dāt aug­snē. Vis­pa­tei­cī­gā­kie par to būs gur­ķi, ka­ba­či, ķir­bji u.c. dār­ze­ņi. Ar slā­pek­li aiz­da­rī­to la­pu pa­klā­ji­ņu ie­klāj 10 cm zem aug­snes virs­kār­tas. Pirms ap­bēr­ša­nas la­pas kār­tī­gi sa­lais­ta.

Va­sa­rā za­ļās la­pas ko­pā ar ne­zā­lēm var rau­dzēt ātr­ajā kom­pos­tā. Tās ko­pā ar ne­zā­lēm un pār­ti­kas at­kri­tu­miem liek til­pnē ar ūde­ni, kam at­vē­lē­ta sau­lai­na vie­ta dār­zā. Lai pa­āt­ri­nā­tu rūg­ša­nu, trau­kam pār­klāj plē­vi. Pēc ne­dē­ļas vai di­vām kom­posts ir ga­tavs, at­liek vien to 1:10 sa­jaukt ar ūde­ni, un lie­lisks bio­lo­ģis­kais mēs­lo­jums ra­dīts! Lai rūg­ša­nas pro­cess ne­ap­stā­tos, jau ga­ta­vo mēs­lo­ju­mu ik pa brī­dim var pa­pil­di­nāt ar jaun­ām pie­de­vām, vien­lai­kus at­jau­no­jot ūdens lī­me­ni mu­cā. Pa­šu ēr­tī­bām tver­tni vē­lams no­likt bla­kus sau­sa­jai kom­pos­ta kau­dzei, lai vie­nu vai di­vas rei­zes se­zo­nā iz­strā­dā­tos bie­zu­mus pār­cel­tu uz sau­so kom­pos­tu.

ZI­NĀ­ŠA­NAI

  • Ja to­po­šam kom­pos­tam trūkst gai­sa, tas sāk pūt un at­ka­rī­bā no ma­sas sa­stā­va gai­sā uz­vir­mo vai nu amon­ja­ka, vai pūs­to­šu olu sma­ka. Ja ož pēc olām, kom­pos­tā kā gai­sa at­svai­dzi­nā­tā­ju var ie­mai­sīt la­pas.
  • Riekst­ko­ku la­pas ne­kom­pos­tē, jo tās sa­tur vie­las, kas ka­vē augu

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.