Kļūdās tie dārzkopji, kas ar šausmām domā: klāt trakais lapkritis... No zila gaisa taču krīt svētība dārzam! Nav prāta darbs lapas dedzināt, lai pelnus izmantotu mēslošanai, – tajos ir maz minerālvielu. Koki ir gudri, lapām dzeltējot, vairākumu vērtīgo vielu zari sasūc atpakaļ, lai pavasarī barotu jauno lapu paaudzi.
Nevajag pārcensties, dārzā sagrābjot visas līdz pēdējai lapiņai, labāk vietumis tās atstāt zem koku un krūmu vainagiem, lai nākamgad augiem būtu vērtīgs bezmaksas mēslojums. Sagrābto zeltu vislabāk pārvērst augstvērtīgā kompostā, kas sevišķi vajadzīgs dārziem ar mālainu vai smilšainu augsni. Vislabākais mēslojums iegūstams no lapu asorti - bērzs, kļava, vītols u.c. Draudzīgā lapu saimē ātrāk satrūd biezās zirgkastaņu un ozolu lapas.
Kompostu var veidot gan kaudzē, gan norobežotā tilpnē, lai lapas neiznēsātu vējš. Kastē liktās arī vieglāk samaisīt un sausā laikā ērtāk salaistīt. Kaudzes pamatā klāj kūdru vai salmus, ko rūpīgi salaista ar vircu vai lietus ūdeni. Speciālisti iesaka aizspiest degunu un laistīt ar 40-45°С karstu vircu (2 kilogrami uz 10 litriem ūdens). Pirmās aptuveni 30 cm biezumā klāj lapas, kam seko plāna kārtiņa kūdras vai melnzemes. To arī salaista, un tā kārto slāni pēc slāņa. Lai saglabātu trūdēšanai vajadzīgo siltumu, pēdējais berams slānītis kūdras. Kaudzes augstumam jābūt tādam, lai topošo kompostu būtu viegli pārklāt ar plēvi. Pavasarī, lai paātrinātu trūdēšanu, kompostu vairākas reizes rūpīgi pārrok un salaista. Ja augsne, kam komposts domāts, ir skāba, maisīšanas procesā masu var papildināt ar kaļķi. Pēc gadiem diviem jūsu rīcībā būs izcils irdens mēslojums. Gatavo kompostu uzlabo ar slāpekļa mēslojumiem, piemēram, vienam kubikmetram mēslojuma var pievienot 1 kg amonija salpetra (kritušo lapu kompostā oglekļa un slāpekļa attiecība ir 3:1). Šo lapu augsni var izmantot arī istabas augiem. No šāda komposta neatteiksies arī ogulāji, augļu koki un zemenes. Lapu komposts ar skujeņu piešprici ir lielisks mēslojums ogulājiem.
Augļu koku kritušās lapas uz diviem gadiem ne pārāk dziļi ierok zemē. Ja dārzā nav dabisku ieplaku, kompostam rok speciālas tranšejas. Speciālisti iesaka tam izmantot divus platākos celiņus starp dobēm. Vienā no tiem 60-70 cm platumā izrok 30 cm dziļu grāvi un tajā ieber lapas. Kad tās pamatīgi nostaigātas un salaistītas ar ūdeni, tranšeju aizpilda ar zemi. Nākamajā rudenī tranšeju rok otrajā taciņā, bet trešajā vasarā pirmā celiņa komposts jau gatavs. Iztukšoto tranšeju no jauna aizpilda ar lapām.
Ja nevēlaties ar lapām krāmēties gadiem, pavasarī pērnās lapas var uzreiz iestrādāt augsnē. Vispateicīgākie par to būs gurķi, kabači, ķirbji u.c. dārzeņi. Ar slāpekli aizdarīto lapu paklājiņu ieklāj 10 cm zem augsnes virskārtas. Pirms apbēršanas lapas kārtīgi salaista.
Vasarā zaļās lapas kopā ar nezālēm var raudzēt ātrajā kompostā. Tās kopā ar nezālēm un pārtikas atkritumiem liek tilpnē ar ūdeni, kam atvēlēta saulaina vieta dārzā. Lai paātrinātu rūgšanu, traukam pārklāj plēvi. Pēc nedēļas vai divām komposts ir gatavs, atliek vien to 1:10 sajaukt ar ūdeni, un lielisks bioloģiskais mēslojums radīts! Lai rūgšanas process neapstātos, jau gatavo mēslojumu ik pa brīdim var papildināt ar jaunām piedevām, vienlaikus atjaunojot ūdens līmeni mucā. Pašu ērtībām tvertni vēlams nolikt blakus sausajai komposta kaudzei, lai vienu vai divas reizes sezonā izstrādātos biezumus pārceltu uz sauso kompostu.
ZINĀŠANAI