Tuvojoties vasarai, aizvien aktuālāka kļūs vaksācija, kas palīdz atbrīvoties no nevēlamiem matiņiem uz ķermeņa – padusēm, kājām, rokām un bikini zonā.
«Vislabāk matus ir izraut un šim procesam izvēlēties dilstošu mēnesi, jo tad tos ir vieglāk iznīcināt un tie lēnāk aug. Taču, ja ir nepieciešamība, tad to, protams, var darīt arī citā laikā,» stāsta manikīra, pedikīra un vaksācijas speciāliste Lauma Eņģele.
«Vaksācijai, var teikt, ir viens veids, tikai izmantojamie materiāli ir atšķirīgi. Vasku var noraut ar papīra palīdzību un var noraut pašu vasku, kas uzklāts uz apmatojuma zonas.» Atkarībā no apmatojuma zonas izmanto gan vienu, gan otru metodi. Kājas un paduses parasti vaksē ar papīru, bet bikini zonai izmanto vasku un papīru. Speciāliste norāda, ka vaksācija vienmēr ir bijusi populāra, laika gaitā tās metodes nav mainījušās, tikai izmantojamo materiālu klāsts.
Vīriešiem nav jāaizraujas
Daudzas sievietes īpašu uzmanību pievērš vaksācijai bikini zonā. «Ginekologu viedoklis ir dažāds - viena daļa to atļauj, bet otra noliedz, jo matu klājums aizsargā maigākos orgānus. Cilvēks ir radīts perfekts, viņš senatnē nemazgājās un, iespējams, apmatojums viņu aizsargāja no baktēriju veidošanās. Pamazām sāka izplatīties skaistuma kults. Cilvēki ļoti regulāri mazgājas apmēram pēdējos simt gadus, tāpēc ir pasargāti no dažādām infekcijām. Tāpēc no matiņiem bikini zonā var droši atbrīvoties,» skaidro L. Eņģele. «Izrādās, ka apmatojums palīdz uzturēt muskusa smaržu, kas nodrošina savstarpējo seksuālo pievilcību. Cilvēkiem ir ļoti svarīga mīļotā cilvēka smarža.» Viņa spriež, ka vīriešiem diez vai vajadzētu aizrauties ar bikini vaksāciju. «Ja to dara, tad vajadzētu vaksēt visu viņu ķermeni. Parasti vīrietim apmatojums, kas sākas bikini zonā, pāriet uz vēderu, uz krūtīm. Sastopoties ar šādu dilemmu, drīzāk centīšos klientu atturēt veikt šādu procedūru.» Izņēmums varētu būt kultūristi.
Matiņus rauj ar diegu
Viņa novērojusi, ka sievietes, baidoties no sāpēm, bikini vaksācijai izmanto žileti.
«Taču pēc šādas procedūras dzīvesbiedri nereti izjūt diskomfortu, jo matiņi ātri vien ataug un partneres āda šķiet asa.» Aktuāla Latvijā kļūst apmatojuma likvidēšana ar orientālo vai cukura vaksāciju, kurai izmanto medu un citronu. Šāda metode nākusi no Tuvajiem Austrumiem. Vaksācijai var izmantot arī elektroepilāciju, fotoepilāciju un lāzerepilāciju, kas ir dārga procedūra. «Zemādas slānī ar aparātu palīdzību ādā ievada karstus viļņus, un rezultātā matu folikulas iznīkst,» stāsta vaksācijas speciāliste. Kāda kliente viņai stāstījusi par interesantu matiņu likvidēšanas metodi ar divu diegu palīdzību - ar tiem velkot pāri matiņiem uz kājām, tie nāk laukā no ādas ar saknēm. Tā esot fantastiska metode! Jāņem vērā, ka jebkurš vaksācijas veids tomēr ir sāpīgs. Praksē novērots, ka dažas klientes, kam ir īpaši jutīga āda, pirms procedūras iedzer dažus gramus konjaka, lai tā būtu mazāk sāpīga.
Mājās grūtāk novaksēt
Vai pats sevi var novaksēt mājas apstākļos? «Protams, labāk ir doties pie speciālista. Visvienkāršāk pašai ir veikt vaksāciju kājām. Padusēm to ir grūtāk izdarīt, jo var izraut matiņus ar visu ādu un veidoties asinsizplūdums.» Protams, svarīga ir vaska kvalitāte. Nereti problēmu rada tas, ka matiņi mēdz ieaugt. «Nereti raksturīga īpatnība, ka matiņš augot kļūst vārgāks un nespēj atrast ceļu, kā izkļūt ārpus ādas, tāpēc ieaug. Var izmantot ādas skrubēšanu. Ar vienreizējās lietošanas šļirces un pincetes palīdzību matiņu var izvilkt ārā. Tas grūtības nesagādā,» uzsver L. Eņģele. Viņa atgādina, ka pēc vaksācijas noteikti ādā vajag viegli iemasēt speciālu dziedniecisku krēmu, ko var nopirkt aptiekā. Tad neradīsies alerģiska reakcija, neveidosies iekaisums un matiņi neieaugs. «Visbiežāk āda iekaist - parādās pumpas - tad, ja vaksācija tiek veikta pirmo reizi. Otrajā reizē vairs tā nenotiek, jo āda pierod.»
Nav jāuzspiež kā obligāta
Parasti vaksāciju ieteicams veikt ik pēc mēneša (dilstošā mēnesī). Sezonas laikā tas būtu jādara nedaudz biežāk, lai āda ir gluda. «Sajūta pēc vaksācijas ir brīnišķīga, tāpēc katrai sievietei vajadzētu to pārbaudīt. Parasti, ja uzsāk šo procedūru, tad ir grūti no tās atteikties un tā kļūs par higiēnas neatņemamu sastāvdaļu.» Jāņem vērā, ka matiņu biezums un augšanas ātrums katram ir atšķirīgs. Ir klienti, kam ar tiem ir grūtāk cīnīties un procedūra ir sāpīgāka. «Laimīgas ir tās, kam apmatojums ir retāks un vājāks.»
Eņģele uzskata, ka nevajadzētu katrai sievietei uzspiest viedokli, ka vaksācija obligāti jāveic kājām. Protams, daudz glītāk izskatās, ja kājas ir gludas.
«Padusēm gan sievietēm, gan vīriešiem vienmēr jābūt tīrām, lai rastos sakoptības iespaids. Vīrietis nedrīkst lepoties, ka, paceļot rokas, var ieraudzīt mežu. Sievietēm noteikti vajadzētu veikt vaksāciju arī rokām.» Viņa uzskata, ka jaunietēm, kas jaunākas par 18 gadiem, nevajadzētu uzsākt cīņu pret matiņiem, kas aug uz ķermeņa.
Vaksācijas speciālistes Laumas Eņģeles ieteikumi
* Neiesaku apmatojumu likvidēt ar skūšanās palīdzību, jo tas kļūst biezāks un dziļāks.
* Neiesaku lietot depilācijas krēmus, jo no tiem āda var ļoti ciest.
* Vaksāciju vislabāk veikt dilstošā mēnesī.
* Vaksācija jāveic matu augšanas virzienā.
* Veicot vaksāciju mājās, āda ir jādezinficē un pēc procedūras jālieto dziedinošs krēms, kas atjauno ādas virsējo slāni un pasargā no iekaisuma.
* Jāatceras, ka vismaz 24 stundas pēc vaksācijas ādu nedrīkst sauļot un arī apmeklēt solāriju. Ja to neievēro, uz ādas var veidoties tumši pigmenta plankumi.