Īstais laiks uzturā lietot diedzētas sēklas un graudus, jo tieši dīgsti ir īsts vitamīnu, minerālvielu un citu mums nepieciešamu vielu koncentrāts! Turklāt dīgstos viss ir tādā koncentrācijā un veidā, lai organismam, gūstot maksimālu labumu, to visu būtu viegli pārstrādāt.
Padoms
- Diedzēt var redīsu, sarkano biešu, saulespuķu, kāpostu, lucernas, brokaļu un sinepju sēklas, Ķīnas pupiņas, parastos un turku zirņus, lēcas, kviešu, miežu un rudzu graudus.
- Svarīgi, lai ne sēklas, ne graudi nebūtu kodināti vai kā citādi ķīmiski apstrādāti!
- Jo mazākas ir sēklas, jo ātrāk tās sadīgst.
Redīsi, Ķīnas pupiņas, lēcas, zirņi, kressalāti, rudzu un kviešu graudi asnus sāk dzīt aptuveni divās trijās dienās. Pupiņas dīgst četras piecas dienas. Krešu sēklas - sešas dienas. Saulespuķu un lucernas sēklām vajadzīga nedēļa, kamēr parādās ļoti vērtīgie spēka asni.
- Jo lielākas sēklas, jo ilgāk tās jāmērcē. Sīkajām sēkliņām pietiek ar pāris stundām, bet lielajām vajadzēs vismaz pusi diennakts. Ja mērcē dažādu sēklu maisījumu, labs kompromisa variants ir sēklu iemērkšana uz nakti.
- Aptuveni divus milimetrus gari asniņi, kuriem vēl nav paspējušas sadīgt saknītes, ir visvērtīgākie!
- Visām dīgstošām sēklām ir nepieciešama dienas gaisma, bet ne tieši saules stari.
- Lai sēklas atdzesētu un tādējādi mazinātu siltumu, kas rodas dīgstot, siltā laikā sēklas skalo ar aukstu ūdeni - tāda aukstā duša palēnina dīgšanas procesu.
- Dīgšanas procesu var pasteidzināt, vēsākā laikā sēklas skalojot siltā ūdenī.
- Ja asnu dīgšana noris straujāk, nekā gribētos, trauku ar diedzējumiem kādu laiku var uzglabāt ledusskapī.
- Lai svaigi dīgsti un zaļumi mājās būtu visu laiku, sēklas un graudus diedzē ar divu triju dienu intervālu. Vienā paņēmienā jāizdiedzē tāds sēklu vai graudu daudzums, ko var izlietot pāris dienu laikā.
Vērts atcerēties
- Diedzējumi pozitīvi ietekmē imunitāti, dod papildu enerģiju, uzlabo vielmaiņu, veicina organisma attīrīšanos un palēnina tā novecošanos.
- Jebkuri diedzējumi uzlabo gremošanas sistēmas darbību, stabilizē nervu sistēmu, stiprina sirds un asinsvadu sistēmu. Tāpat diedzējumi uzlabo matu un nagu stāvokli, pasargā no brīvajiem radikāļiem un veicina šūnu pilnvērtīgu darbību.
- Diedzējumi satur maz kaloriju, taču ir brīnišķīgs šķiedrvielu avots, kurā ir A, C, D, E, K un B grupas vitamīni, kā arī mikroelementi: dzelzs, kālijs, mangāns, fosfors, cinks, kalcijs, magnijs.
- Uzturvērtības ziņā diedzētiem graudiem un sēklām ievērojamu atšķirību nav - tie visi ir ļoti vērtīgi un veselīgi!
Kā diedzēt?
- Vispirms sēklas vai graudus ieber traukā un rūpīgi noskalo.
- Sēklas vai graudus aplej ar tīru, vēsu ūdeni un atstāj uzbriest (sīkās sēkliņas - uz pāris stundām, lielākās sēklas vai graudus - uz nakti).
- Kad sēklas (graudi) izmirkušas un piebriedušas, sietiņā vai caur marli tās kārtīgi noskalo, tad nosusina.
- Pēc notecināšanas sēklas ieber stikla traukā un pārsien ar divkārt salocītu marli. Katru dienu sēklas vairākkārt noskalo zem auksta ūdens strūklas un rūpīgi notecina.
- Diedzēt var arī uz mitras marles: marli samitrina, ieklāj to kādā lēzenā traukā, pa virsu saber uzbriedinātās sēklas (graudus) un pārsedz ar tādu pašu samitrinātas marles kārtu.
Marles vietā var izmantot arī kādu citu drāniņu, kas labi uzsūc un ilgi saglabā mitrumu. Var izlīdzēties arī ar vairākās kārtās salocītiem papīra dvieļiem, taču papīrs ļoti ātri izžūst (jāmitrina vismaz trīs reizes dienā) un sīkākas sēkliņas mēdz papīram pielipt.
- Trauku ar diedzēšanai paredzētajām sēklām (graudiem) noliek uz palodzes, kuru neapspīd tieši saules stari. Arī tiešā radiatoru tuvumā diedzēšanai paredzētās sēklas nenovieto.
- Pēc divām trim dienām, kad parādās pirmie dīgstu asni, sēklas (graudi) ir gatavas ēšanai.
Varianti
- Ir arī citi varianti, kā tikt pie zaļumiem vai diedzējumiem - sēklas vai graudus var sēt augsnē, taču vienkāršākais veids, kas pa spēkam jebkuram iesācējam, ir zaļumu (kressalātu) izaudzēšana uz vates un sēklu (graudu) diedzēšana mitrā marlē.
- Gandrīz katra lielveikala (Rimi, Maxima, Depo, K-rauta, Krūza, Prisma c.) dārzkopības preču nodaļas sēklu stendos ir nopērkamas speciāli diedzēšanai paredzētas bioloģiskas sēklas un dažādu sēklu maisījumi - šo produkciju var pirkt un diedzēt droši.
- Miežu, kviešu vai rudzu graudus lētāk nekā citur iespējams nopirkt Rīgas centrāltirgū vai pie sev zināmiem zemniekiem.