Kadiķis, paeglis, ēcis – kā nu kurā vietā saukts, ciprešu dzimtas vienmāju vai divmāju mūžzaļais kokaugs ar durstīgajām skujām un ļoti plaši izmantojamām dziednieciskām ogām – labi zināms jau no seniem laikiem, jo ir universāls palīgs daudzās dzīves situācijās.
Dendroloģiskā biogrāfija
Kuplajā adataiņu ģintī ir aptuveni 60 sugas. Kadiķi izplatīti galvenokārt ziemeļu puslodē, Arktikas dienviddaļā, tie aug visā mērenajā joslā, arī tropu joslas kalnos, Austrumāfrikā, Vidusamerikā, Rietumindijā.
Kadiķim piemīt vislielākā formu dažādība. Tas var būt kolonnveida kā koks, kam stumbra lejasdaļa brīva no zariem. Arī krūmveida formas var būt dažādas: zemas, plakanas, ligzdveida, piramidālas, apaļas, ar nokareniem zariem vai biezu un blīvu zarojumu. Gaismu mīlošos kadiķus nereti dēvē par saules pielūdzējiem.
Zaļajā aptieciņā
Viss kadiķis: skujas, miza, sveķi, saknes, zari un ogas ir plaša pielietojuma dziedinoši līdzekļi. Kadiķa drogas ievāc dažādos gadalaikos: saknes - rudenī, mizu un jaunās zaru atvases - pavasarī, sveķus - vasarā, bet ogas - oktobrī, novembrī, kad tās nogatavojušās un ieguvušas tumši zilganzaļu nokrāsu. Tautas dziedniecībā kadiķogas izmanto nieru darbības stimulēšanai, sirds reimatisma dziedināšanai, asinsvadu paplašināšanai, locītavu reimatisma ārstēšanai, kaitīgo vielu neitralizēšanai aknās, ēstgribas uzlabošanai. Ogu spēks ir to pārsteidzošajā fitoncīdu bagātībā. Kadiķa ārstnieciskais aromāts dzen sviedrus, palīdz uzveikt saaukstēšanās slimības, spēcina un uzmundrina organismu, attīra elpošanas ceļus, bet ogu košļāšana mazina zobakmens aplikuma veidošanos.
Kadiķu kūre ir laba pretgripas profilakse: zaru kvēpināšana telpās iznīdē visus vīrusus un baktērijas, dezinficē un atsvaidzina gaisu.
Kadiķogu tēja mazina klepu. Uz glāzi verdoša ūdens ņem vienu ēdamkaroti ar kaudzi žāvētu kadiķogu. Ļauj 25 minūtes ievilkties, trīs reizes dienā stundu pirms ēšanas dzer pa glāzei silta dzēriena, ko vienā piegājienā var sagatavot visai dienai. Jālieto vismaz piecas dienas.
Atkrēpošanas veicināšanai, bronhīta ārstēšanai uz glāzi ūdens ņem vienu ēdamkaroti ar kaudzi sausu kadiķogu. Vāra 20 minūtes. Dzer atdzesētu trīs reizes dienā pa glāzei vienu stundu pirms ēšanas. Katrai reizei jāgatavo jauna tēja. Tēja jādzer vismaz septiņas dienas.
Bronhu, balsenes, deguna dobuma iekaisuma dziedināšanai lieto kadiķu skuju uzlējumu. Uz litru ūdens ņem 5 ēdamkarotes skuju, aplej ar verdošu ūdeni un 20 minūtes elpo tvaikus. Procedūras dziednieciskās īpašības vislabāk iedarbojas vakarā.
Kadiķa ārstniecisko ziedi gatavo no jaunajiem zariņiem. Tos samaļ gaļas mašīnā (ja nepieciešams, zaru jaunās galotnītes samaļ divas reizes). Samaltās skujas sajauc ar viršu medu un smiltsērkšķu eļļu. Ziede labi uzglabājas. To var lietot plaušu karsoņa, pamatīga klepus ārstēšanai. Uzziež uz muguras un krūtīm, uz iesmērētajām vietām uzliek svaigu kāpostu lapas un ar marles saiti vai ko citu pietin pie auguma, lai pa kūstošo medu tās nenoslīd. Sasedzas ar siltu villaini. Tāpat ar ziedi iemasē arī pēdas, pietin kāpostu lapas un kājās uzauj vilnas zeķes.
Veselības un pašsajūtas uzlabošanai vitamīnu vietā ik dienu ieteicams apēst vai tikai pakošļāt 3-5 saldi rūgtās kadiķogas: būs svaiga elpa, ogās esošās ēteriskās eļļas, nokļuvušas asinīs, atveseļos organismu.
Kadiķogu tinktūra. Stikla trauku, ko var noslēgt ar vāku, piepilda ar kadiķa ogām, tām pārlej pāri spirtu tā, lai ogas būtu apklātas, trauku noslēdz un ļauj pastāvēt vismaz 10 dienas. Ogas nokāš, šķidrumu pilda tumšos stikla traukos Ārīgi tinktūru var lietot uz vietām, kuras nomoka podagras, reimatisma vai išiasa sāpes.
Pirts dziedniecībā
Kadiķis uz pirts lāvas gatavs palīdzēt jebkurā gadalaikā. Tā enerģijai piemīt ļoti spēcīgs enerģētiskais potenciāls, kas attīra gan cilvēka enerģētisko lauku, gan telpu ap to. Karstā ūdenī iepriekš noplaucēts kadiķis nomierina un relaksē, palīdz reimatisma, muskuļu sastiepumu, osteohondrozes, radikulīta saasinājumos, ārstē ādas un sieviešu slimības, prostatas iekaisumus, plaušu pataloģijas un diatēzes. Pareizi sagatavota kadiķa pirts slota pēršanās beigās var sniegt patiesu baudu. Stiprākie vīri un sievas reizēm spēj pērties ar tīru kadiķu slotu, taču atsevišķus kadiķa zariņus var iesiet jebkurā pirtsslotā. Ja nav pirts, dara tā: sasmalcinātus kadiķa zarus aplej ar karstu ūdeni un šādā vanniņā karsē pēdas - labums tāds pats kā no sinepju vai piparu plāksteriem. Kadiķa zaru ārstniecisko ziedi ieteicams izmantot ādas atveseļošanai: pēc atkārtotas karsēšanās uz lāvas ieziež ādu, nedaudz pagaida, kamēr nepieciešamais ziedes daudzums iesūcas, tad lieko ar siltu ūdeni noskalo.
Kadiķa skuju novārījums der, ja ir pietūkušas pēdas. Skujas aplej ar karstu ūdeni, ļauj ievilkties, tad pievieno kāju vannai - palīdz uzlabot asinsriti kājās un noņem pietūkumu.
Virtuvē
Kadiķogas nav tikai medījuma gaļas piedeva. Tās kā garšvielu var izmantot jebkuras gaļas (arī putnu) sagatavošanā un marinādēs. Aromātiskās ogas var likt pie buljona, zivju zupas, pie dārzeņu sautējuma, pie skābētiem kāpostiem, sarkanajiem kāpostiem, pievienot cepešiem, gulašam, bietēm. Ja gribas dzērienu ar kadiķa aromātu, ir jāgatavo kvass. 10 litros ūdens ieber 300 g kadiķogu un 30 g apiņu, savāra un atdzesē līdz 30 grādu temperatūrai. Tad sajauc 200 g medus, 100 g kvasa rauga, pieliek šķidrumam un atstāj istabas temperatūrā diennakti, lai norūgst. Kvasu sapilda pudelēs un uzglabā vēsā vietā. Dzērveņu, cukura un kadiķogu mērce, ko vislabāk pagatavot blenderī, lieliski garšo pie kartupeļu pankūkām vai pankūkām ar gaļas pildījumu.
Saimniecībā
Rudenī pirms jaunās ražas novietošanas glabāšanai ar koncentrētiem kadiķu dūmiem dezinficē pagrabus un saimniecības ēkas, mucas un citus traukus. Pagrabos, zem labības apcirkņiem ieklāj asos kadiķa zarus - tas ir vislabākais veids pret grauzējiem.
Būvējot mājas vai saimniecības ēkas, to pamatos senatnē lika kadiķu zarus, jo svēti ticēja - kadiķis ir vislabākais sargs pret velniem, raganām un visiem citiem mošķiem.
Jāatceras!
Kadiķis var izraisīt alerģiju, tādēļ cilvēkiem, kam ir jutīga āda un tieksme uz dažādiem kairinājumiem, tas jālieto uzmanīgi. Ne preparātus, ne pašu kadiķi noteikti nevajag lietot grūtniecēm, jo tas var veicināt grūtniecības pārtraukšanu. Arī tiem, kas slimo ar nieru iekaisumu, ir jāatturas no jebkuras draudzības ar kadiķi.