SARUNA: Iz­vē­le sa­dzir­dēt pa­sau­li

2015. gada 1. janvāri Baiba atzīmēja ar ledainu peldi Daugavas ūdeņos © Personīgais arhīvs

Lat­vi­jas Vāj­dzir­dī­go at­bal­sta aso­ci­āci­jas Sa­dzir­di.lv un in­va­lī­du un vi­ņu drau­gu ap­vie­nī­bas Ap­ei­rons ak­tī­vis­te Bai­ba Bi­cē­na nāk pre­tim sta­ro­jo­ša, smai­do­ša un at­vēr­ta. Lab­dien – vi­ņas balss ir skaid­ra un sil­ta. No ma­las ne­viens ne­pa­teiks, ka Bai­ba ir vāj­dzir­dī­ga. Vi­ņas dzir­des apa­rāts pa­slēpts zem ma­tiem.

Ļo­ti dau­dzi vāj­dzir­dī­gie cil­vē­ki slēpj sa­vu trū­ku­mu, jo bai­dās no sa­bied­rī­bas aiz­sprie­du­miem un dis­kri­mi­nā­ci­jas dar­ba tir­gū. Bai­ba ir vie­na no re­ta­jiem cil­vē­kiem Lat­vi­jā, kas par šo pro­blē­mu ru­nā at­klā­ti, dro­ši un brī­vi. «Ma­na mi­si­ja ir pa­nākt, lai tie­kam sa­dzir­dē­ti,» sa­ka ener­ģis­kā sie­vie­te. «Un lai mūs ne­sa­jauc ar ne­dzir­dī­ga­jiem, ku­ri sa­zi­ņai lie­to zīm­ju va­lo­du. Vāj­dzir­dī­ga­jiem teh­no­lo­ģi­ju at­tīs­tī­ba mūs­die­nās ir de­vu­si daudz ci­tu ie­spē­ju sa­zi­nā­ties un sa­klau­sīt pa­sau­li, diem­žēl Lat­vi­jā par to zi­na maz.»

Klu­sa, dī­vai­na pa­sau­le ar dau­dzām pro­blē­mām

«Ag­rā bēr­nī­bā es dzir­dē­ju la­bi! Uz­tu­ro­ties is­ta­bā ar lo­giem uz pa­gal­mu, dzir­dē­ju, kā pa ie­lu brauc sma­gās un var­būt arī vieg­lās ma­šī­nas. Sa­ru­nā­ties va­rē­ju bez pro­blē­mām,» at­ce­ras Bai­ba.

Ku­rā brī­dī dzir­de pa­gai­sa? Ta­gad to grū­ti pa­sa­cīt. «Ja ir dzir­des ner­va de­ģe­ne­rā­ci­ja, tā no­tiek ļo­ti, ļo­ti lē­ni, prak­tis­ki ne­pa­ma­nā­mi. Kat­rā zi­ņā pa­ti ne­ko ne­pa­ma­nī­ju. At­ce­ros da­žus aiz­do­mī­gus ga­dī­ju­mus no bēr­nu­dār­za lai­kiem. Kad man bi­ja čet­ri vai pie­ci ga­di, ie­nā­cu tel­pā, kur meln­bal­ta­jā tele­vi­zo­rā rā­dī­ja ko­ris­tus, ku­ri plā­tī­ja mu­tes. Ļo­ti iz­brī­nī­jos un pra­sī­ju – kā­pēc vi­ņi plā­ta mu­tes? Sa­ņē­mu at­bil­di, ka vi­ņi dzied, ti­kai ļo­ti klu­su,» at­ce­ras Bai­ba. To­mēr vi­ņa bez īpa­šām pro­blē­mām sā­ka mā­cī­ties pa­ras­tā vis­pār­iz­glī­to­jo­šā sko­lā. Pir­ma­jās kla­sēs pro­blē­mu ne­bi­ja, jo Bai­ba jau pie­cu ga­du ve­cu­mā la­bi pra­ta la­sīt. «Ti­kai at­kal viens sī­kums: dzie­dā­ša­nas sko­lo­tā­ja mā­cī­bu ga­da vi­dū nez kā­pēc ma­ni no «pirm­ā» ko­ra pār­cē­la uz «ot­ro». Kā­pēc? To ne­pa­skaid­ro­ja. Vien­kār­ši pa­lū­dza pār­iet no vie­nas gru­pas uz ot­ru.

To, ka slik­ti dzir­du, pa­ma­nī­ja ti­kai tad, kad mā­cī­jos tre­ša­jā kla­sē. Ja ap­kār­tē­jie cil­vē­ki bū­tu bi­ju­ši vē­rī­gā­ki, dro­ši vien ta­gad daudz kas bū­tu ci­tā­di.» Bet to­reiz – 70. ga­dos – Bai­ba pa­ma­zām ie­slī­dē­ja klu­su­mā. «Bēr­nu­dār­zā un pir­ma­jās kla­sēs es va­rē­ju brī­vi sa­ru­nā­ties ar ci­tiem, bet ap ce­tur­to vai piekt­o kla­si šīs ie­ma­ņas jau bi­ju zau­dē­ju­si. Ci­ti bēr­ni sa­ru­nā­jās, bet es vairs vi­ņu sa­ru­nās ne­va­rē­ju ie­kļau­ties. Dzir­des apa­rā­tu to­laik ne­bi­ja. Ja bi­ja, tad re­ti kam un ne­ēr­ti. Kaut gan ār­ze­mēs jau to­laik lie­to­ja ma­zi­ņus, aiz auss aiz­ka­bi­nā­mus. Es par tā­diem ne­ko ne­zi­nā­ju,» stās­ta Bai­ba.

Sie­vie­te uz­ska­ta, ka vi­sus bēr­nu­dār­za un sko­las ve­cu­ma bēr­nus vis­maz rei­zi ga­dā va­ja­dzē­tu pār­bau­dīt ar audio­met­ru – tā­pat kā tiek pār­bau­dī­ta re­dze un zo­bi. «Ta­gad šā­da apa­ra­tū­ra ir. Ne­kad ne­būs tā, ka vis­i bēr­ni kla­sē dzird vie­nā­di la­bi. Ab­so­lū­tā dzir­de var­būt ir ti­kai da­žiem, bet kā­da tā ir pā­rē­jiem? Vai nav tā, ka da­ļa bēr­nu aug­šē­jos to­ņus var ne­dzir­dēt? Var­būt vi­ņi tiek uz­ska­tī­ti par ne­uz­ma­nī­giem vai pa­vir­šiem?» teic Bai­ba.

«Vi­dē­jās un ve­cā­ka­jās kla­ses es ne­dzir­dē­ju, ko stās­ta sko­lo­tā­ji. Vie­nī­gais in­for­mā­ci­jas avots bi­ja mā­cī­bu grā­ma­tās ie­rak­stī­tais teksts. Pa­pil­dli­te­ra­tū­ras prak­tis­ki ne­bi­ja, un, ja arī bi­ja, ne­viens ne­ie­do­mā­jās tā­du pie­dā­vāt. Ta­ču ār­pus sko­las daiļ­li­te­ra­tū­ru, avī­zes un žur­nā­lus la­sī­ju vai kat­rā brī­va­jā brī­dī, cik vien bi­ja ie­spē­jams. Me­to­di­ka, pēc ku­ras sko­lā va­ja­dzē­ja mā­cī­ties va­lo­das, man ga­lī­gi ne­de­rē­ja. Ga­dī­jās arī da­žā­di pār­pra­tu­mi. Pie­mē­ram, es no rī­ta aiz­gā­ju uz sko­lu svār­kos un ar grā­ma­tām, bet ci­ti at­nā­ca bik­sēs un ar tel­tīm, jo bi­ja jā­brauc ek­skur­si­jā. Ci­tā rei­zē bi­ju pār­lie­ci­nā­ta, ka brauk­sim uz Blau­ma­ņa mu­ze­ju Bra­kos, bet nē, brau­cām uz Ka­lā­čiem pie Vei­den­bau­ma. Kad ne­dzir­dē­ju jau­tā­ju­mu, un tas bi­ja ļo­ti bie­ži, pa­ras­ti at­bil­dē­ju ar «jā», «nē» vai «ne­zi­nu», ja vien ne­va­rē­ja pil­nī­gi iz­vai­rī­ties no at­bil­des. Pēc prin­ci­pa: ātr­āk tikt no jau­tā­tā­ja va­ļā. Bi­ja ga­dī­ju­mi, kad at­bil­dē­ju ga­lī­gi šķēr­sām, pie­mē­ram, uz jau­tā­ju­mu «kā te­vi sauc?» es­mu at­bil­dē­ju­si ar «ne­zi­nu». Ta­ču at­tiek­sme pret «muļ­ķī­šiem» no­teik­ti bi­ja to­le­ran­tā­ka ne­kā pret vāj­dzir­dī­ga­jiem. Vis­maz cil­vē­ki ne­sā­ka bļaut!

Lie­kas, dau­dzi pat ne­pie­ļā­va do­mu, ka vāj­dzir­dī­gi bēr­ni at­ro­das pa­ras­to bēr­nu vi­dū, ne­vis spe­ci­āla­jā sko­lā. Man arī re­dze bi­ja pa­slik­ti­nā­ju­sies, bet briļ­ļu ne­bi­ja. Diez­gan mur­gai­na si­tu­āci­ja: sko­lo­tā­ju sa­cī­to ne­dzir­du, uz tā­fe­les rak­stī­to ne­re­dzu... Un, ja kas ne­pa­tīk, ej uz spec­sko­lu! Mums te ar te­vi nav jā­ķē­pā­jas. Un lī­dzī­gi no­ti­ka vēl dau­dzus ga­dus. Ti­kai re­la­tī­vi ne­sen sā­ku at­klā­ti teikt, ka slik­ti dzir­du.»

Grā­ma­tas, ki­no un mū­zi­ka

Pēc stun­du at­sē­dē­ša­nas sko­lā Bai­ba mek­lē­ja grā­ma­tu, ki­no un mū­zi­kas pa­sau­li. «Par ie­ša­nu uz ki­no va­rē­tu ru­nāt īpa­ši. Uz die­nas se­an­siem to­laik bi­ļe­tes mak­sā­ja 25 ka­pei­kas, bet ki­no­te­āt­rī Pi­onie­ris uz die­nas se­an­siem pat ti­kai 10 ka­pei­kas. Fil­mas pa­ras­ti bi­ja krie­vu va­lo­dā ar lat­vie­šu sub­tit­riem, un es tos sub­tit­rus la­sī­ju zi­bens āt­ru­mā. Vē­lāk ie­do­mā­jos: ja to­laik in­te­re­san­tas, aiz­rau­jo­šas fil­mas bū­tu ar sub­tit­riem an­gļu, fran­ču, spā­ņu vai kā­dā ci­tā va­lo­dā, ātr­i ie­ma­nī­tos la­sīt arī tos. Pēc tā­das me­to­di­kas man va­ja­dzē­ja mā­cī­ties va­lo­das. Ar in­te­re­san­tu di­alo­gu la­sī­ša­nu un bil­di! Vē­lāk pa­rā­dī­jās ka­ra­oke, un tad ska­tī­jos uz dzies­mas tek­sta rin­dām, kas pa­kā­pe­nis­ki ie­krā­so­jās, un do­mā­ju: žēl, ka tā ne­bi­ja ma­nā lai­kā. La­ba me­to­de, kā se­kot ru­nā­ta­jam un rak­stis­ka­jam tek­stam. Un ja vēl ru­nā­ta­jā tek­stā va­rē­tu klau­sī­ties ar aus­ti­ņām, bet rak­stī­ta­jā tek­stā sa­likt uz­sva­rus un to vi­su da­rīt lē­nāk...» 

Ab­so­lū­ti klu­sa pa­sau­le gan Bai­bai ne­kad nav bi­ju­si. Trok­šņi, mū­zi­ka un cil­vē­ku bal­sis ap­kārt bi­ja kat­ru die­nu, ti­kai ci­tu cil­vē­ku ru­nā­tais mei­te­nei ne­bi­ja la­bi iz­šķi­rams. «Ļo­ti lab­prāt ap­mek­lē­ju arī kon­cer­tus, ope­ru, ba­le­tu un mu­zi­kā­lās iz­rā­des te­āt­rī. Pir­ku Pa­ula pla­tes un uz­grie­zu ra­dio­lu pil­nā ska­ļu­mā. Pa­ti­ka. Me­lo­di­ju dzir­dē­ju, vār­dus gan ne. La­bi, ka to­laik dau­dzi rak­stī­ja dzies­mu kla­des, kas ce­ļo­ja no ro­kas ro­kā, – ja iz­la­sī­ju vār­dus, tad turp­māk zi­nā­ju, par ko tur dzied.»

Jau no pirm­ās kla­ses Bai­bai pa­de­vās sa­ce­rē­ju­mu rak­stī­ša­na. Par vi­ņas dar­biem dau­dzi iz­tei­cās at­zi­nī­gi, no­vēr­tē­jot arī ak­tu­ālu tē­mu iz­vē­li un in­te­re­san­tu ska­tī­ju­mu. Ta­ču ie­spē­ju mā­cī­ties tā­lāk Bai­ba to­reiz ne­sa­ska­tī­ja. «Kā gan tas re­āli bū­tu bi­jis ie­spē­jams? Sē­dēt augst­sko­las lek­ci­jās un ne­ko ne­sa­prast? Sē­dēt pro­fe­si­onā­li teh­nis­ka­jā sko­lā un ne­ko ne­sa­prast? Gro­zi, kā gri­bi, jē­gu ne­re­dzē­ju. No­lē­mu pēc sko­las iet strā­dāt vien­kār­šus dar­bus kā­dā rūp­nī­cā. Ja veik­tos, va­rē­tu rak­stīt kā­dā rūp­nī­cas avī­zē, tā­das to­laik bi­ja vai­rā­kos lie­la­jos uz­ņē­mu­mos.»

Lai­mī­gie Pre­ses na­ma ga­di

«To­laik dar­bi­nie­kus va­ja­dzē­ja vi­sur kur, un ie­kār­to­ties dar­bā ne­bi­ja īpa­šu pro­blē­mu. Vis­pirms pa­strā­dā­ju uz­ņē­mu­mā tu­vāk mā­jām, bet pie­vēr­su uz­ma­nī­bu, ka ir dar­ba pie­dā­vā­ju­mi ne­sen uz­cel­ta­jā Pre­ses na­ma ti­po­grā­fi­jā. Ie­stā­jos dar­bā tur, un šī vie­ta kļu­va par ma­nām ot­ra­jām mā­jām uz ve­se­liem 27 ga­diem – gan­drīz no sā­ku­ma līdz pat slēg­ša­nai. Darbs bi­ja vien­kāršs, sa­ru­nā­ties tik­pat kā ne­va­ja­dzē­ja. To­ties bi­ja lie­lis­kas ie­spē­jas la­sīt vi­su ko: gan par māk­slu, gan spor­tu, teh­ni­ku, gan par ak­tu­ali­tā­tēm Lat­vi­jā un pa­sau­lē. Man tas viss pa­ti­ka un ļo­ti in­te­re­sē­ja.

1991. ga­dā, kad 2. jan­vā­rī ma­nā dar­ba­vie­tā ie­lau­zās omo­nie­ši, sā­ku no­ti­ku­mus pie­rak­stīt. Vē­lāk no šiem pie­rak­stiem iz­nā­ca grā­ma­ta. Sau­cas Ba­ri­kā­žu laiks. Ap­vēr­sums.

Ma­nai bi­ju­ša­jai dar­ba­vie­tai ir arī in­te­re­san­ta vēs­tu­re, ku­rā kā spo­gu­lī at­spo­gu­ļo­jās dau­dzi pē­dē­jos 30 ga­dos ak­tu­āli no­ti­ku­mi. Bi­ju to lie­ci­nie­ce, jo, kā jau sa­cī­ju, strā­dā­ju tur gan­drīz no sā­ku­ma līdz bei­gām. Ne­il­gu lai­ku mums bi­ja paš­iem sa­va Pre­ses Na­ma Avī­ze. Rak­stī­ju tur par uz­ņē­mu­ma vēs­tu­ri, un ne ti­kai par to, vai­rā­kos tur­pi­nā­ju­mos. Uz­ņē­mu­ma stā­vok­lis diem­žēl sa­šķo­bī­jās, avī­ze pār­stā­ja iz­nākt, bet es rak­stī­ša­nu tur­pi­nā­ju. Arī tas ir darbs kriet­nas grā­ma­tas ap­jo­mā,» stās­ta Bai­ba.

Pa­ra­lē­li dar­bam ti­po­grā­fi­jā Bai­ba ak­tī­vi dar­bo­jās arī ne­val­stis­ka­jās or­ga­ni­zā­ci­jās. «90. ga­dos daudz rak­stī­ju Ne­dzir­dī­go sa­vie­nī­bas iz­de­vu­mā, ta­ču vāj­dzir­dī­bas tē­mas ne­dzir­dī­gos ne­in­te­re­sē­ja. Sa­pa­zi­nos ar ap­vie­nī­bas Ap­ei­rons di­bi­nā­ta­jiem jau pirms tam, kad šī bied­rī­ba ti­ka no­di­bi­nā­ta. 2003. ga­dā Ap­ei­rons no­or­ga­ni­zē­ja pir­mos vi­des pie­eja­mī­bas eks­per­tu kur­sus, un arī es ta­jos mā­cī­jos. Ap­ei­rons man bi­ja kā vēl vie­nas mā­jas, kur gā­ju cie­mos pēc dar­ba Pre­ses na­mā. Pie­da­lī­jos dau­dzos pa­sā­ku­mos, ak­ci­jās. Kad ma­nu dar­ba­vie­tu ga­ta­vo­jās lik­vi­dēt, jau bi­ja skaidrs, ka Ap­ei­rons lab­prāt ma­ni pie­ņems dar­bā. Tā arī no­ti­ka. Tas gan ir sub­si­dē­tais darbs uz lai­ku, ta­ču ma­ni tas in­te­re­sē un ļo­ti pa­tīk!»

No 1992. ga­da Bai­bai ir dzir­des apa­rāts un kon­tak­tē­ties ar ci­tiem kopš tā lai­ka ir kriet­ni vieg­lāk. «To­mēr sa­pul­ces un da­žā­das ci­tas ap­sprie­des man jo­pro­jām sa­gā­dā pro­blē­mas, jo daž­reiz es ru­nā­to sa­pro­tu, bet bie­žāk to­mēr ne. Man nav tik kva­li­ta­tī­va dzir­des apa­rā­ta, kaut gan daž­reiz jū­tu, ka pie­trūkst ti­kai drus­ciņ, drus­ciņ. Di­gi­tā­los apa­rā­tus ar seš­pa­dsmit ka­nā­liem es­mu re­dzē­ju­si. Man ir tāds ar trim ka­nā­liem. Se­mi­nā­ros iz­man­to­ju FM ie­kār­tu. Tā la­bi der, ja ir viens ru­nā­tājs. Ta­ču, ja vie­nā tel­pā ir vai­rā­kas dar­ba gru­pas, ja vai­rā­ki cil­vē­ki ru­nā rei­zē, cits ci­tu pār­trauk­da­mi, ir lie­las pro­blē­mas kaut ko sa­prast. Diem­žēl cil­vē­ki pa­ras­ti uz aiz­rā­dī­ju­miem ne­re­aģē,» Bai­ba at­klāj.

In­ter­nets un ci­tas teh­no­lo­ģi­jas res­tar­tē dzī­vi

Lie­las un la­bas pār­mai­ņas Bai­bas dzī­vē ie­ne­sa mo­der­nās teh­no­lo­ģi­jas – vis­pirms mo­bi­lie tele­fo­ni ar ie­spē­ju rak­stīt SMS, pēc tam da­to­ri ar in­ter­ne­tu, ie­spē­ju sū­tīt e-pas­tu, la­sīt in­for­mā­ci­ju mā­jas­la­pās, pie­da­lī­ties fo­ru­mos. «Bi­ja lie­lis­kas ie­spē­jas kon­tak­tē­ties ar šīs teh­ni­kas pa­lī­dzī­bu, un es tās iz­man­to­ju. Uz­zi­nā­ju, ka ci­tās val­stīs pa­stāv vāj­dzir­dī­go bied­rī­bas, bied­rī­bas im­plan­tu lie­to­tā­jiem, vāj­dzir­dī­ga­jiem jaun­ie­šiem, cil­vē­kiem ar dzī­ves lai­kā ie­gū­tiem dzir­des trau­cē­ju­miem, arī ne­dzir­dī­gi ne­re­dzī­ga­jiem cil­vē­kiem. Pa­sau­les lie­lā­ka­jā vāj­dzir­dī­go aso­ci­āci­jā Nor­vē­ģi­jā ir vai­rāk ne­kā 56 000 bied­ru. Šīs or­ga­ni­zā­ci­jas ir ap­vie­no­ju­šās starp­tau­tis­ka­jās fe­de­rā­ci­jās, bet Lat­vi­jas pār­stāv­ju tur nav. Starp tām val­stīm, ku­rās vāj­dzir­dī­go or­ga­ni­zā­ci­jas nav iz­vei­do­ju­šās vis­pār vai ir ļo­ti vā­jas, ir gal­ve­no­kārt bi­ju­šās pa­dom­ju re­pub­li­kas, iz­ņe­mot Igau­ni­ju. Ta­ču vāj­dzir­dī­go cil­vē­ku ir daudz, un ve­cum­die­nās dzir­de pa­slik­ti­no­ties pat treš­da­ļai. Skaidrs, ka šie cil­vē­ki ne­iz­jūt īpa­šu va­ja­dzī­bu pēc zīm­ju va­lo­das, bet pēc kva­li­ta­tī­vas sur­do­teh­ni­kas, pēc in­for­mā­ci­jas, pēc kon­tak­tiem ar sev lī­dzī­giem – to gan. Un teh­ni­ka ir. Ār­ze­mēs tiek pār­bau­dīts, vai sa­bied­ris­ka­jās ie­stā­dēs ir ie­rī­ko­tas akus­tis­kās cil­pas, ir ie­spē­ja iz­man­tot div­pu­sē­jo sa­zi­ņas ie­rī­ci Ubi­Du­o, FM ie­kār­tas, tiek sub­tit­rē­tas ne ti­kai TV pār­rai­des, bet arī te­āt­ra iz­rā­des, pa­sā­ku­mos uz­stā­da tek­sta ek­rā­nus, dar­bo­jas tek­sta pie­rak­stī­tā­ji, tiek iz­man­to­tas slēp­tās sub­tit­rē­ša­nas (CC) ie­spē­jas un tā tā­lāk. Di­vi di­gi­tā­lie apa­rā­ti katrs sa­vā ausī vai di­vi im­plan­ti – tā ir nor­ma. Vāj­dzir­dī­gie bēr­ni spē­lē mū­zi­kas in­stru­men­tus, pie­da­lās pi­anis­tu fes­ti­vā­los – tā ir pa­vi­sam ci­ta, mums maz pa­zīs­ta­ma ie­spē­ju pa­sau­le. Jā­sa­ka ve­cā­kiem, ku­ru bēr­niem ir dzir­des de­fek­ti, lai ne­bai­dās un lai dro­ši laiž bēr­nus dzir­dī­go sa­bied­rī­bā.»

Bai­ba vē­las iz­glī­tot sa­bied­rī­bu un vai­rot iz­prat­ni par sa­vu lik­te­ņa bied­ru va­ja­dzī­bām. Vi­ņa iz­vei­do­ju­si Sa­dzir­di.lv kon­tus so­ci­āla­jos por­tā­los Fa­ce­bo­ok, Twitter un do­mu­bied­ru gru­pu drau­giem.lv jau pirms ofi­ci­ālās bied­rī­bas no­di­bi­nā­ša­nas. «Cen­šos at­rast in­for­mā­ci­ju par jaun­āka­jiem sur­do­teh­ni­kas sa­snie­gu­miem, ār­stē­ša­nās un re­ha­bi­li­tā­ci­jas ie­spē­jām, vi­des pie­lā­go­ša­nu un ār­zem­ju vāj­dzir­dī­go bied­rī­bu pie­re­dzi. Va­lo­das ne­pie­tie­ka­ma dzir­dē­ša­na dzī­vē iz­rai­sa daudz pār­pra­tu­mu. Ta­ču, uz­rak­stot un iz­la­sot tek­stu, pār­pra­tu­mu dau­dzums sa­ma­zi­nās,» skaid­ro Bai­ba, «vēl ti­kai kār­tī­ga mā­jas­la­pa va­ja­dzī­ga!»

At­bal­sta aso­ci­āci­ja

2014. ga­da ru­de­nī Bai­ba ko­pā ar da­žiem vāj­dzir­dī­go bēr­nu ve­cā­kiem no­di­bi­nā­ja Lat­vi­jas Vāj­dzir­dī­go cil­vē­ku at­bal­sta aso­ci­āci­ju Sa­dzir­di.lv. Ta­jā ir gan cil­vē­ki, kas ir vāj­dzir­dī­gi kopš bēr­nī­bas, ta­ču mā­cī­ju­šies pa­ras­ta­jās sko­lās, gan tie, kas ar dzir­des zau­dē­ju­mu sa­skā­ru­šies vē­lā­kos dzī­ves ga­dos, gan vāj­dzir­dī­go bēr­nu ve­cā­ki. Bai­ba ir ap­ņē­mī­bas pil­na vir­zī­ties uz priekš­u. «Vāj­dzir­dī­bas dēļ man nav mel­no brī­žu, dau­dzos pār­pra­tu­mus drī­zāk uz­tve­ru ar hu­mo­ru. Ta­ču ir sa­rūg­ti­nā­jums par to, cik daudz dar­bu pa­li­ku­ši ne­pa­veik­ti, cik daudz bū­tu va­rē­ju­si pa­da­rīt ātr­āk un la­bāk, ja in­ter­nets bū­tu pa­rā­dī­jies ga­dus des­mit ag­rāk. Bet grem­dē­ties pa­gāt­nē il­gi ne­var, ir jā­iz­man­to paš­rei­zē­jās ie­spē­jas un tās jā­da­ra zi­nā­mas ci­tiem. De­rī­gas in­for­mā­ci­jas ir daudz, ti­kai tā jā­no­va­da līdz va­ja­dzī­ga­jam ad­re­sā­tam, un uz­ska­tu to par sa­vu pie­nā­ku­mu. Cil­vē­ki ar dzir­des trau­cē­ju­miem var gan mā­cī­ties, gan strā­dāt, gan ce­ļot.»

Bai­bas darbs ir sē­došs, ta­ču kus­tē­ties va­jag. «Man ļo­ti pa­tīk ce­ļot gan pa Lat­vi­ju, gan ci­tur ar fo­to­apa­rā­tu ro­kā, pēc tam sa­likt bil­des ga­le­ri­jās un prie­cā­ties, ka arī ci­ti vē­las tur aiz­braukt. Dau­dzas in­te­re­san­tas, bet maz zi­nā­mas pa­stai­gu vie­tas ir te­pat Rī­gā un tās tu­vā­ka­jā ap­kār­tnē, ti­kai va­jag tās mā­cēt at­rast. Nav tā­das ap­kai­mes Rī­gā, ku­rā ne­es­mu bi­ju­si. Va­ru iet gar Ķīš­eze­ru pa Jaun­cie­ma pus­i, va­ru mek­lēt Jug­las upes ie­te­ku eze­rā, va­ru iet gar Mār­upī­tes kras­tu no pil­sē­tas ro­be­žas līdz Āgens­kal­na lī­cim, gar Dau­ga­vas kras­tu no HES līdz Ķen­ga­ra­gam, iz­stai­gāt sa­las un tam­lī­dzī­gi.»

Spē­ku un ie­dves­mu Bai­ba sme­ļas arī ro­ņu sa­bied­rī­bā – lai gan Bai­ba pa­ti sa­ka, ka «ti­kai pa­plun­čā­jo­ties», to­mēr reiz vi­ņa ir pie­da­lī­ju­sies arī zie­mas pel­dē­tā­ju pa­sau­les čem­pio­nā­tā, kur pel­dē­ju­si le­dai­nā ūde­nī 25 met­ru dis­tan­ci.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais