9 pazīmes, kā atpazīt rudens depresiju

© pexels.com

Sezonāli afektīvie traucējumi jeb sezonālie garastāvokļa traucējumi ir viens no depresijas apakštipiem. Tas ir depresijas veids, ko izraisa sezonālās izmaiņas jeb gadalaiku maiņas. Šo stāvokli mēdz dēvēt arī par rudens vai ziemas depresiju, atkarībā no laika, kad tas iestājas, jo drūmajā laikā simptomi ir visizteiktākie.

Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests skaidro, ka sezonālie afektīvie traucējumi var izraisīt depresiju, spēku izsīkumu, vieglu aizkaitināmību un miega problēmas.

pexels.com

9 iespējamie sezonālo garastāvokļu traucējumu simptomi:

  1. Pastāvīgi slikts garastāvoklis.
  2. Prieka trūkums, intereses zudums par lietām, kas ierasti sagādāja prieku.
  3. Viegla aizkaitināmība, nemiers.
  4. Izmisuma, vainas un bezcerības sajūta.
  5. Letarģija (enerģijas trūkums) un miegainība dienas laikā.
  6. Nespēja no rītiem piecelties no gultas.
  7. Tieksme pēc ogļhidrātiem un pieņemšanās svarā.
  8. Grūtības koncentrēties.
  9. Samazināta dzimumtieksme.

Šāda emocionālā stāvokļa cēloņi nav skaidri zināmi, taču ir skaidrs, ka dienasgaismas trūkums var būtiski ietekmēt mūsu garastāvokli, īpaši rudenī un ziemā, skaidro Stīvens Baklijs no garīgās veselības organizācijas "Mind".

"Kad ārā ir gaišs un gaisma nonāk acs aizmugurē, tiek nodots ziņojums smadzeņu daļai, kas ir atbildīga par miegu, apetīti, dzimumtieksmi, temperatūru, garastāvokli un aktivitāti. Ja nav pietiekami daudz gaismas, šīs funkcijas palēnināsies," norāda eksperts.

Daudzu cilvēku garastāvoklis vai enerģijas līmenis pazeminās, kad kļūst vēsāks vai siltāks, bet tiem, kam ir sezonāli afektīvie traucējumi, šīs laika izmaiņas būtiski ietekmē ikdienas dzīvi.

Avots

*Raksti Lifehacks.lv ir paredzēti tikai informatīviem un izglītības mērķiem, tie neaizstāj profesionālu medicīnisko padomu, diagnostiku vai ārstēšanu. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas jautājumi par veselības stāvokli.

Veselība

Olbaltumvielas ir svarīgas organismam dažādu iemeslu dēļ. Ēdot olbaltumvielām bagātus ēdienus, mēs palīdzam uzturēt labu imūnsistēmu, veicinām muskuļu augšanu, labāk strādā vielmaiņa u.c. Tomēr, ikdienā uzņemot pārlieku daudz olbaltumvielas, varam nodarīt sev pāri. Kas par daudz, tas par skādi! Noskaidrojiet trīs būtiskākās blakusparādības ar kurām var nākties saskarties, ja olbaltumvielas tiek uzņemtas pārlieku lielā daudzmā.

Svarīgākais