Lai labi izgulētos, nav jāķeras pie brīnumlīdzekļiem - pietiek zināt trīs, no pirmā acu uzmetiena ļoti vienkāršus, bet svarīgus noteikumus, raksta “limon.postimees.ee”.
Miegs ir ārkārtīgi svarīgs jebkurā vecumā - pētījumi liecina, ka tas ir tieši saistīts ar smadzeņu attīstību bērniem un pusaudžiem, kā arī spēcīgi ietekmē vecāka gadagājuma cilvēku veselību.
Novecojot, dziļā miega fāzes kļūst īsākas, un miegs šķiet virspusīgāks. Tomēr tas nenozīmē, ka to nevar atjaunot.
Kā apgalvo Erlangenes Universitātes klīnikas Vācijā speciālisti, miega kvalitāti palīdzēs uzlabot trīs vienkārši padomi.
Neieslēdziet veļas mašīnu vakarā
Varētu šķist ērti ieslēgt veļas mašīnu pirms gulētiešanas, taču centrifūgas cikla radītais troksnis var nopietni traucēt atpūtai - zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka troksnis lielākajai daļai cilvēku izraisa spēcīgu stresu.
Tā kā stresa hormons kortizols organismā noārdās aptuveni 60 līdz 90 minūšu laikā, vislabāk ir izslēgt trokšņainas sadzīves ierīces vismaz pusotru stundu pirms gulētiešanas.
Iekārtas ar trokšņa līmeni zem 65 decibeliem parasti nerada ievērojamu stresu. Daži jauni veļas mazgājamo mašīnu un trauku mazgājamo mašīnu modeļi ir diezgan klusi, taču centrifūgas režīms gandrīz vienmēr ir skaļāks nekā citi.
Atrodiet vecu lampu
Gaismas piesārņojums nav tikai lielajās pilsētās sastopama problēma, tas rodas ikvienā mājā. Līdz ar halogēna un LED lampu parādīšanos gaismas avotu skaits ir palielinājies, taču šādas lampas nevajadzētu lietot vakarā, jo tās traucē aizmigt.
Šīs lampas izstaro vairāk tā sauktās zilās īsviļņu gaismas, kas kavē miega hormona melatonīna ražošanu.
Lai palīdzētu aizmigt, izvēlieties mazjaudas, 15 vatu lampu ar siltu gaismu. Kad kļūst tumšāks, organisms sāk ražot melatonīnu, kas atvieglo aizmigšanu.
Pirms gulētiešanas izvēdiniet istabu
Mūsu smadzenēm, tāpat kā pārējai ķermeņa daļai, ir nepieciešams svaigs gaiss. Ja vien nedzīvojat blakus noslogotai, putekļainai ielai vai pilsētā ar sliktu gaisa kvalitāti, loga atvēršana nodrošinās jūsu mājās daudz skābekļa.
Arī pēc ēdiena gatavošanas ir vērts arī izvēdināt telpu, jo dažādi tekstilizstrādājumi un sadzīves tehnika var izdalīt gaistošus organiskos savienojumus, kas piesārņo telpas gaisu un traucē miegu.
Ziemā vēdiniet telpu piecas līdz desmit minūtes, pilnībā atverot logu. Vasarā ir vērts to darīt piecpadsmit līdz trīsdesmit minūtes, jo karstuma dēļ gaiss mainās lēnāk.
Alerģijas slimniekiem tomēr jāpievērš uzmanība aktīvās ziedēšanas periodam - pēc alergologu domām, bieža vēdināšana alergēnu izplatīšanās laikā var pastiprināt simptomus un rezultātā traucēt miegu.