Kad un kā stādīt gladiolas, lai tās krāšņi uzziedētu pirmajā septembrī

© Pexels.com

Pieredzējušās dārznieces Terija Speita un Keitija Dženca dalījās noslēpumos, kā pareizi audzēt gladiolas, lai tās varētu baudīt dārzā vai izmantot kompozīcijām skolēnu pušķos pirmajā septembrī, raksta “marthastewart.com”.

"Šīs dārza skaistules ir viegli audzēt, taču tām ir nepieciešama īpaša aprūpe," teikts rakstā. "Šie smaržīgie ziedi bieži tiek audzēti griezto ziedu dārzos, jo tie ir pievilcīgs papildinājums puķu kompozīcijām. Turklāt gladiolas ir pielāgojamas dažādiem augšanas apstākļiem, labi augot lielākajā daļā augšņu, izņemot smago māla augsni."

Kā pareizi audzēt gladiolas - dārznieku padomi

Lūk, ko dārznieces Terija Speita un Ketija Dženca iesaka, atbildot uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par gladiolu audzēšanu.

unsplash.com

Kad stādīt gladiolas, lai tās uzziedētu līdz 1. septembrim?

Gladiolas jāstāda pavasarī, kad sala draudi ir pārgājuši. Vissvarīgākais, kas jāatceras, stādot gladiolas, ir pārliecināties, ka tās ir pasargātas no sasalšanas temperatūras - dārznieces iesaka sagaidīt, kad augsne ir iesilusi vismaz līdz +10 grādu temperatūrai, un tad nekavēties ar to stādīšanu!

Kā stādīt gladiolas, lai tās negāztos?

Izvēlieties labākos sakneņus, kas nav bojāti vai pārāk mazi. Katram izrok nelielu caurumu. Stādiet ar smailo galu uz augšu pret debesīm un saknēm uz leju. Labi aplaistiet. Ir ļoti svarīgi laistīt (bet ne pārlaistīt!) tikko iestādītos gladiolu sakneņus, kamēr tie iesakņojas. Nākotnē noteikti pārliecinieties, ka jūsu gladiolām ir atbalsts.

Pexels.com

Kā rūpēties par gladiolām?

Dodiet tikko iestādītajiem gladiolu sakneņiem vislabāko iespējamo sākumu, nodrošinot tiem ideālus augšanas apstākļus. Lai gladiolas sasniegtu savu slaveno vertikālo augšanu, tām nepieciešama pilna saule. Gladiolas dod priekšroku labi drenētai augsnei, nedaudz mālainai vai smilšainai un ne pārāk auglīgai. Regulāra laistīšana ir svarīga, kad sakneņi tiek stādīti pirmo reizi, bet, kad augi ir ieaugušies, to var pārstāt darīt. Gladiolām patīk arī silts laiks. Šie augi ir nedaudz sausumizturīgi un var paciest sausumu.

Pexels.com

Dārznieces apgalvo, ka gladiolas ir samērā viegli audzēt, taču joprojām pastāv dažas bieži sastopamas problēmas:

Saules trūkums: rūpīgi izvēlieties stādīšanas vietu. Lai gladiolas vislabāk ziedētu, nepieciešama pilna saule.

Atbalsta trūkums: tāpat kā daudziem citiem lielziedu ziediem, piemēram, peonijām, gladiolām ir nepieciešams atbalsts. Šim augam var būt nepieciešams atbalsts, ja to neatbalsta apkārtējie augi.

Izturīgu šķirņu izvēle: audzējiet izturīgas gladiolu šķirnes aukstākos reģionos.

Sākums

Ne vairāk kā trīs glāzes dienā – 36 % iedzīvotāju ikdienā dzer kritiski maz ūdens, savukārt visvairāk ūdeni patērē jauni cilvēki vecumā līdz 30 gadiem, liecina “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktā aptauja.

Svarīgākais