Kā izveidot spēcīgu paroli, kuru spēsi iegaumēt tikai tu

© Pixabay

Paroles ir vispāratzīta tiešsaistes kontu autentifikācijas metode, bet ne vienmēr ir viegli izveidot tādas paroles, kas ir gan drošas, gan neaizmirstamas, un, jo vairāk kādam ir tiešsaistes kontu, jo grūtāk viņam ir to izdarīt. Ja veidojat vienkāršas paroles, kuras diezin vai aizmirsīsit, ir lielāks risks, ka uzbrucējs tās uzlauzīs. Savukārt, ja veidojat sarežģītākas paroles, ir lielāka iespēja tās aizmirst, tāpēc pastāv liela varbūtība, ka aprobežosities ar vienu vai divām parolēm un atkārtoti izmantosit tās vairākās vietnēs.

Izveido unikālu un neaizmirstamu paroli:

Pirmā darbība: izveidojiet «statisko virkni» (paroles daļu, kas nemainās)

  1. Iedomājieties frāzi, dziesmas vārdus, citātu no kādas filmas, skaitāmpantiņu vai kaut ko tamlīdzīgu, ko neaizmirsīsit.

  2. Ņemiet pirmo trīs līdz piecu vārdu pirmo burtu.

  3. Aiz katra burta ielieciet speciālo rakstzīmi: @ / # utt.

Turpmāk varat visas unikālās paroles balstīt uz šo vienu virkni.

Otrā darbība: pievienojiet asociāciju spēku

  1. Pierakstiet pirmo vārdu, ar kuru jums asociējas katra vietne, kuras tiešsaistes kontam jums vajag paroli (Facebook, Twitter, eBay, iepazīšanās vietnes, internetbanka, internetveikals vai spēļu vietnes utt.).

  2. Piemēram, ja veidojat paroli Facebook kontam, tas jums var asociēties ar Facebook logotipa zilo krāsu: tātad jūs varat savas statiskās virknes beigās tikai pievienot vārdu «zils», varbūt uzrakstot ar visiem lielajiem burtiem.

Eksperts Dāvids Jakobi paskaidro: «Piemēram, ja izvēlētā frāze ir «Mazs kaķīt's, mazs zaķīt's uz ceļa satikās un brīnījās» un speciālā rakstzīme, ko vēlaties izmantot, ir #, tad Facebook parole būs līdzīga M#K#M#Z#Uzils. Tai nav nekādas jēgas, kad to aplūkojat vai kāds jums to iedod, bet, tā kā tā ir jūsu personiskā, jūs saprotat paroļu ģenerēšanā izmantoto sistēmu un saistāt vārdu ar vietni, jums ir viegli to iegaumēt!»

Auto, tehnika, IT

Latvijas klimats rudenī un ziemā ir nepastāvīgs – mūs var pārsteigt gan sasalstošs lietus, gan dziļas sniega kupenas. Tas būtiski ietekmē braukšanas apstākļus. Lai droši pārvietotos, automobilis ir rūpīgi jāsagatavo gada aukstākajam periodam, jo sniegs, ledus un zemā gaisa temperatūra rada papildu riskus. Uzņēmuma “Inchcape Motors Latvia” pārstāvis Māris Lazdāns sniedz padomus, kā sagatavot automobili ziemai.

Svarīgākais