Latvijā trim no pieciem skolas vecuma bērniem ir nepieciešama stājas korekcija, bet katram piektajam ir konstatēta kāda nopietnāka skeletomuskulārā saslimšana, secinājuši medicīnas speciālisti un pediatri.
Kā liecina Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta pētījums, sākot skolas gaitas, bērni realizē tikai 50% no paredzēto kustību apjoma un sēdus pavada vidēji astoņas stundas diennaktī.
Pētījumā no visiem bērniem simetriska stāja konstatēta tikai vidēji 21% meiteņu un 23% zēnu, pārējiem ir nepieciešama stājas korekcijas vai nopietnāka ārstēšanās. Savukārt vienai trešdaļai bērnu ir novērota kāju garuma asimetrija - šāda asimetrija nevienādi noslogo pēdas un var veicināt mugurkaula deformāciju.
Anatomijas un antropoloģijas institūta pārstāve medicīnas doktore Silvija Umbraško norāda, ka skolas vecuma bērnu stājas un muguras veselības problēmu cēlonis ir ilgstoši pavadītās laiks piespiedu pozā, smago mugursomu nēsāšana, kā arī mazkustīgais dzīvesveids. Viņasprāt, situāciju pasliktina arī tas, ka bieži vien bērni nesūdzas par muguras vai locītavu sāpēm, tomēr jau pusaudžu gados problēmas var pārtapt par smagākām muguras saslimšanām.
Sosciālas kampaņas "GoTeach" pārstāve Jūlija Usoviča aicina skolēnus vismaz piecas minūtes dienā vingrot, jo sēdus stāvoklī pavadītās stundas nelabvēlīgi ietekmē ne tikai bērna mugura skriemeļu, bet arī visa ķermeņa normālu attīstību.
Jau ziņots, ka izglītības veicināšanas programmas "Living Responsibility" laikā uzņēmums "DHL Express" sadarbībā ar Veselības ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī ārstiem un medicīnas ekspertu biedrībām pirmo reizi Latvijā organizē akciju "GoTeach", pasludinot oktobri par skolēnu muguras veselības mēnesi.
Akcijas kulminācija plānota rīt, 26.oktobrī, kad notiks Vislatvijas lielā vingrošanas diena jeb mugurčempionāts, kurā visi būs aicināti vingrot, tādā veidā simboliski atbalstot šo iniciatīvu.